education - חינוך מנהל חברה ונוער זכויות התלמיד

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
תנועה עולמית למען ילדים - היום הבינלאומי לילד – 20 בנובמבר
 
 

תקציר  מתוך :       http://www.unicef.org/gmfc/

 

מהי התנועה העולמית למען ילדים?

'התנועה העולמית למען ילדים' היא כוח לחולל שינוי הכולל כל אחד ואחת מאתנו: כל אזרח בכל מדינה, כל ציבור וגוף פרטי, כל מנהיג מדינה, כל ילד וכל מתבגר.

השינויים הנחוצים ברחבי העולם כדי להגן על זכויות הילדים ולהבטיח שיפור בחייהם מתחילים בפעולות שתנקטו אתם, האבות והאימהות. אתם, המורים והתלמידים. אתם, אנשי המקצוע בכל תחום. אתם, הילדים והצעירים המחזיקים את עתידכם בידיכם. כל אחד מאתנו.

ייעודה של התנועה העולמית

ואולם, אין די בשינוי העולם למען הילדים. ייעודה של התנועה העולמית הוא לשנות את העולם עם הילדים. עלינו להקשיב קשב רב למה שיש לצעירים לומר ולהעניק להם הזדמנות להשמיע את קולם. עלינו להגיע אליהם ולאפשר להם להשתתף בתהליכי קבלת החלטות אשר משפיעים על חייהם.

התנועה כבר יצאה לדרכה: נלסון מנדלה וגראסה מאקל, שניהם מגִנים בין-לאומיים על זכויות אדם, עומדים בראש 'יזמת המנהיגות' ופונים אל מנהיגים מכל מגזרי החברה בניסיון לגרום לאנשים המשפיעים במדינות, בערים ובקהילות להתניע את 'התנועה העולמית'.

אמרו כן לילדים

מסע ההסברה העולמי 'אמרו כן לילדים' נועד להתחיל באפריל 2001. מבוגרים וילדים מכל רחבי העולם ידברו על עשר פעולות נחוצות לשיפור חייהם של ילדים. תוצאות מסע הסברה זה יוצגו במושב המיוחד בנושא ילדים, בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, בימים 8-10 במאי 2002.

התנועה העולמית מבקשת להשפיע על ההתחייבויות שמנהיגי העולם יקבלו עליהם בכינוס זה ולגרום להם לשאת באחריות להסכמים שיושגו.

התנועה העולמית למען הילדים תמשיך להיות כוח מניע למען זכויות הילד זמן רב לאחר המושב המיוחד, שכן היא פונה לכל אחד, בכל מקום, לעשות כל שביכולתו – בזמנו ובדרכו – למען הילדים. הצטרפו אל התנועה והשפיעו גם אתם.

איך תהיו לחלק מהתנועה העולמית?

התנועה העולמית פועלת לעידוד יחידים וארגונים להשקיע בילדים ולעשות כל שביכולתם למענם.

היו מודעים

דעו והבינו שלכל ילד יש זכויות שאין לשלול ממנו. מימוש הזכויות יביא רק לשגשוגן של אוכלוסיות ואומות.

למדו עוד

בררו כיצד הילדים במדינה שלכם נפגעים מעוני, בורות, אפליה, עבודה וניצול, מחלות מסכנות חיים, גורמים סביבתיים ובעיות נוספות הפוגמות בהתפתחותם. אתם תזדעקו – שתפו גם אחרים בתגובתכם.

קבלו אחריות

הבינו שהאחריות לגידול ילדים אינה מוטלת אך ורק על כתפי ההורים והמטפלים או אנשי המקצוע שעובדים אתם או הממשלות שתחת שלטונן הם חיים. איכות חייהם של הילדים היא אחריות המוטלת על הכול.

השמיעו את קולכם

שימו לב מה מנהיגי הממשלה שלכם מבטיחים לעשות למען הילדים. הראו להם שאכפת לכם ממה שהם עושים וממה שהם לא עושים למען הילדים. השתמשו בכל דרך כדי לגרום להם לשאת באחריות למעשיהם או למחדליהם.

עשו מעשה

חפשו הזדמנויות לתמוך בפרויקטים ובפעילויות של שותפי 'התנועה העולמית'. כל אחד יכול להשפיע. נקטו יזמה.

התנדבו

צרפו את שמכם למסע העולמי למען זכויות הילד. הקימו קבוצת פעולה מקומית. עבדו עם ילדים ומשפחותיהם בשכונה שלכם.

היעדים והמטרות של ההשפעה על חיי ילדים רבים ומגוונים כמספר האנשים והקבוצות המרכיבים את 'התנועה העולמית', למשל:

  • ראשי מדינות וראשי ממשלות – יישום אמנת זכויות הילד ושימוש בחוק כדי להגן על האינטרסים של הילדים; שימוש בתקציב הלאומי כדי להבטיח שלילדים תהיה גישה לשירותים חברתיים בסיסיים;
  • ארגונים לא-ממשלתיים – שותפות ב'תנועה העולמית'; כל הזדמנות אפשרית לתת לציבור להשתתף במסעות וביזמות למען ילדים;
  • המגזר העסקי – בחינת ההשפעה של ההחלטות העסקיות שלכם על הילדים; הרחבת השירותים כדי לעזור לילדים ככל האפשר; חשיבות להגנה על ילדים; הגנה על ילדי העובדים שלכם;
  • אמצעי התקשורת –  כלב שמירה נאמן בכל הקשור בהבטחות פומביות לילדים; ההגנה על ילדים בעדיפות עליונה; אפשרות לילדים להשמיע את קולם באמצעי התקשורת;
  • יחידים – בחינת אופן החשיבה על ילדים וההתייחסות אליהם; שגרירים אישיים פעילים למען ילדים; פעילות למען שינוי העולם עם ילדים ומתבגרים.

  

התגייסות לתנועה העולמית למען ילדים

עם כל ילד שבא לעולם נולדים מחדש חלומותיו ותקוותיו של המין האנושי.

ילדים נושאים עליהם את העתיד המשותף שלנו – עתיד שהשליטה בו נתונה בידינו עתה יותר מתמיד, שכן יש בעולם הידע, המשאבים והציוויים המשפטיים שיכולים להעניק לכל ילד את נקודת הפתיחה הטובה ביותר לחיים בסביבה משפחתית שמציעה אהבה, טיפול וטיפוח שילדים זקוקים להם כדי לגדול, ללמוד ולהתפתח באופן מיטבי.

משפחת העמים הכירה בכך כאשר אימצה את האמנה לזכויות הילד וכאשר נשבעה לפני שמונה עשרה שנים להגשים את יעדי ועידת הפסגה העולמית למען הילדים. כולנו, לא רק הממשלות, חייבים לעמוד בהתחייבויות אלו.

עם זאת, עם תחילת האלף החדש ברור שיש לעשות יותר, הרבה יותר, אם ברצונו של העולם להגן על זכויותיהם של כל הילדים ולתת מענה לצורכיהם. משום כך אזרחי מדינות ובני משפחות, קהילות וארגונים חברתיים אזרחיים מכל סוג מקבלים עליהם לעזור ולהניע תנועה עולמית למען הילדים – מסע למטרות קודש שאין לעצור אותו ושנועד לשים סוף-סוף קץ לעוני, לחולי, לאלימות ולאפליה שערערו והרסו חייהם של צעירים רבים כל כך.

נחישותנו טמונה בידיעה שהדרך הטובה לקדם את האינטרסים של הילדים היא לבוא מתוך חיינו, ולהקשיב הן ללבנו הן לילדים ולצעירים עצמם. בהיותנו בני משפחת האדם, כל אחד מאתנו נושא באחריות. כל אחד מאתנו אחראי.

1.       אל תשאירו בחוץ אף ילד אחד
יש לשים קץ לכל צורות האפליה וההדרה.

2.       הציבו את הילדים במקום הראשון
מוטל על כולם – ממשלות, יחידים, ארגונים לא-ממשלתיים, קבוצות דתיות, המגזר העסקי והילדים והמתבגרים עצמם – להבטיח את כיבוד זכויותיהם של הילדים.

3.      דאגו לכל ילד
ודאו שכל הילדים יזכו לנקודת המוצא הטובה ביותר.

4.      היאבקו במחלת האיידס/ בנגיף האיידס
הגנו על ילדים, מתבגרים ובני משפחותיהם.

5.      הפסיקו לפגוע בילדים ולנצל אותם
יש לשים קץ מיידי לאלימות ולהתעללות. ניצול מיני וכלכלי של ילדים צריך לעבור מן העולם.

6.      הקשיבו לילדים
כבדו את זכותם של ילדים וצעירים להביע את עצמם ולהשתתף בהחלטות המשפיעות על חייהם.

7.      דאגו לחינוכו של כל ילד
יש לתת אפשרות לכל הילדים – בנים ובנות כאחד – ללמוד.

8.      הגנו על ילדים מפני מלחמה
אין לאפשר לשום ילד לחוות את אימי המלחמה בסכסוך מזוין.

9.      הגנו על כדור הארץ למען הילדים
שמרו על הסביבה – הכלל-עולמית, הארצית והמקומית.

10.  היאבקו בעוני: השקיעו בילדים
השקיעו בשירותים שמיטיבים עם הילדים העניים ביותר ועם בני משפחותיהם, כגון שירותי בריאות בסיסיים וחינוך יסודי. דאגו שרווחת הילדים תהיה יעד בכל תכנית מחיקת חובות, סיוע פיתוח ותקצוב ממשלתי.

אמרו כן מהדהד מקצה העולם ועד קצהו

אנשים בני כל הגילים מצטרפים לתנועה העולמית החדשה למען הילדים, והם נחושים בדעתם לבנות עולם טוב יותר למען הילדים ולמען כולנו.

המסר שלהם פשוט וישיר: לאזרחי העולם אכפת מהילדים, והם מצפים מהממשלות לקיים את הבטחותיהן לילדים.

הוסיפו את קולכם, אמרו כן לעשר הפעולות הנחוצות לשיפור חיי הילדים והמתבגרים בכל מקום בעולם. אמרו כן עכשיו !

יותר מ-94 מיליון כבר אמרו כן.

בטקס שהתקיים במטה האו"ם ב-7 במאי 2002 הגיש ברון הנסון בן ה-12 את ההתחייבות כולן  למר מנדלה ולגב' גראסה מאקל, המנהיגים מעוררי ההשראה של התנועה העולמית למען הילדים. קראו עוד Read more על אירוע היסטורי זה.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  10/06/2009