education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

אמנון רובינשטיין – פרופסור למשפטים ונשיא המרכז הבין-תחומי בהרצליה – הוא מומחה במשפט חוקתי. מחקריו הרבים עוסקים בהיבטים שונים של המשפט הישראלי וביסודות המשפטיים, החברתיים וההיסטוריים של החברה בישראל. בפעילותו הפוליטית והפרלמנטרית הוא תרם רבות לחקיקת חוקי היסוד של ישראל, בעיקר בתחום של זכויות האדם.

 

מתגורר בתל אביב, נשוי לרוני, אב לניר ולטל וסב לנכדים.

 

לימודים והשתלמויות

1955: מוסמך במשפטים ובוגר בכלכלה וביחסים בין-לאומיים (בהצטיינות)

         באוניברסיטה העברית, ירושלים

1957: הסמכה לעריכת דין, לשכת עורכי הדין בישראל

1960: דוקטור במשפטים בלונדון סקול אוף אקונומיקס, בריטניה.

 

תפקידים אקדמיים בארץ
1973-1961: מרצה בפקולטה למשפטים בשלוחת האוניברסיטה הע
ברית בת"א

                  ובאוניברסיטת ת"א

1973-1963: דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב

2006-2002: דיקן ביה"ס למשפטים במרכז הבין-תחומי בהרצליה

מ-2006:       נשיא המרכז הבין-תחומי בהרצליה.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1975: פרופסור אורח באוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה, ארה"ב.

 

כמו כן הוזמן להרצות באוניברסיטאות מובילות רבות ברחבי העולם.

 

תפקידים בכנסת ובממשלה

2002-1977: חבר כנסת מהכנסת ה-9 עד הכנסת ה-15 (היה יו"ר ועדת חוקה,

                  חוק ומשפט, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, יו"ר ועדת הכלכלה,

                  יו"ר ועדת האתיקה וחבר בוועדות רבות)

1987-1984: שר התקשורת

1992:          שר המדע והטכנולוגיה

1993-1992: שר האנרגיה והתשתיות

1996-1994: שר החינוך התרבות והספורט.

 

תפקידים אחרים

1973-1969: מגיש התכנית "בומרנג" בטלוויזיה החינוכית

2004-1964: חבר במערכת "הארץ" וכותב קבוע בעיתון

מ-2004:      כותב קבוע בעיתון "מעריב"

1993-1976: סגן יו"ר האינטרנציונל הליברלי וחבר בהנהלתו

2002-1998: נציג ישראל בוועדת המשפטנים של מועצת אירופה ("ועדת ונציה").

 

מחקרים/ספרים ופרסומים

כמה מספריו

1969: המשפט הקונסטיטוציוני של מדינת ישראל (עם ד"ר ברק מדינה; מהדורה

         שישית יצאה ב-2005)

1975: אכיפת מוסר בחברה מתירנית

1980: מהרצל ועד גוש אמונים ובחזרה

1997: מהרצל עד רבין והלאה

2003: ישראל ומשפחת העמים (עם ד"ר אלכס יעקבסון)

2005: השמיכה (נובלה)

2006: כביש מספר חמש (נובלה)

1965: Jurisdiction and Illegality

1984: The Zionist Dream Revisited ((יצא לאור גם בצרפתית

2000: from Herzl to Rabin: The Changing Image of Zionism 

 (יצא לאור גם ברוסית)        

2001: Geschichte des Zionismus: Von Theodor Herzl bis Heute

 

כמו כן פרסם מאות מאמרים – בישראל ובעולם – בנושאי משפט, חברה, יהדות, ישראל והציונות.

 

אותות הוקרה, תעודות ופרסים

קיבל אותות הוקרה ופרסים רבים. החשובים שבהם:

1996: דוקטור לשם כבוד במדעי הרוח מההיברו יוניון קולג', ירושלים

1998: דוקטור לשם כבוד במשפטים באוניברסיטת ברדפורד, בריטניה

2000: דוקטור לשם כבוד מבית המדרש לרבנים, ארה"ב.

 

* * *

 

פרופ' אמנון רובינשטיין נולד בתל אביב ב-1931, וגדל במשפחה בעלת מודעות חברתית ופוליטית גבוהה. "ספגתי את האווירה הזאת, ומגיל צעיר רציתי לתקן את העולם ולמנוע עוול", הוא נזכר. לאחר שירותו הצבאי כקצין בחיל התותחנים פנה ללימודי משפטים, כלכלה ויחסים בין-לאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים. "התרשמתי מהיקף הבעיות שעולם המשפט עוסק בהן, בין השאר בעיות חברתיות ולאומיות", הוא מסביר. את התמחותו בעריכת דין עשה בפרקליטות המדינה ואצל עורך הדין חיים צדוק (לשעבר שר המשפטים).

 

בעבודת הדוקטור שעשה בלונדון, בבית הספר לכלכלה (L.S.E.), עסק רובינשטיין במשפט מינהלי ובחן את חוקיותן של החלטות שונות ואת סמכויותיהן של רשויות לקבל החלטות. "מהרגע הראשון נמשכתי למשפט הציבורי וידעתי שאעסוק בזכויות אדם ובנושאים חברתיים אחרים", הוא מספר. אוניברסיטת אוקספורד פרסמה את הדוקטורט שלו בספר.

 

עם שובו לארץ מונה רובינשטיין למרצה בשלוחה של האוניברסיטה העברית בתל אביב, שהפכה כעבור שנים אחדות לאוניברסיטת תל אביב. רובינשטיין היה הדיקן הראשון של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה הצעירה של תל אביב, והנהיג בה חידושים רבים כמו שיתוף התלמידים בענייני הפקולטה, שילוב מקצועות מודרניים ומקצועות בין-תחומיים בתכנית הלימודים ומעורבות הסגל והסטודנטים בענייני ציבור.

 

בתוך כך המשיך בעבודה מחקרית נמרצת. באחת מעבודותיו החשובות היה רובינשטיין הראשון לקבוע כי לכנסת סמכות לחוקק חוקי יסוד, ואף חוקה, ולבית המשפט סמכות לבטל חוקים שאינם עולים בקנה אחד עם החוקה.

 

רובינשטיין הרבה לעסוק במחקריו בנושאים חברתיים, ציבוריים והיסטוריים, ובהם אופייה של מדינת ישראל, מעמדו המשפטי של חוק השבות וזכויות האזרח של ערביי ישראל. כדי לתרגם את השקפותיו בעניינים אלו לשפת המעשה הקים עם חברים מהפקולטה למשפטים את תנועת "שינוי" בגלגולה הראשון. "הדחיפה להקמתה הייתה התחושה שאחרי מלחמת יום הכיפורים אין אחריות מיניסטריאלית ואין מי שייתן את הדין על המחדל שכמעט המיט עלינו חורבן", אומר רובינשטיין. "היו אז הרבה תנועות מחאה, אבל הערכתי שמחאה בלי כוח פוליטי תהיה חסרת משמעות".

 

הוא עזב את משרתו באוניברסיטה כדי לעמוד בראש התנועה הקטנה, החוץ-פרלמנטרית, וגם בה הנהיג חידושים. "היינו המפלגה הראשונה שקיימה בחירות פנימיות", הוא מספר. לפני הבחירות ב-1977 חברה "שינוי" לרשימתו של הרמטכ"ל לשעבר, יגאל ידין, והרשימה המאוחדת – ד"ש – נכנסה בסערה לכנסת התשיעית, עם 15 מושבים. ד"ש התפרקה כעבור זמן קצר, אך רובינשטיין, שצבר מוניטין של פוליטיקאי ישר ושל איש עקרונות, נבחר לכנסת שבע פעמים ברציפות. 

 

רובינשטיין היה חבר כנסת 25 שנים, ומילא תפקידים פרלמנטריים רבים: היה יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ועדת הכלכלה, ועדת האתיקה והוועדה לביקורת המדינה, וכן חבר בוועדת החוץ והביטחון, בוועדת חוקה, חוק ומשפט, בוועדת הכספים ובוועדת הכלכלה. הישגו הגדול בכנסת הוא העברתם של חוקי היסוד "כבוד האדם וחירותו" ו"חופש העיסוק" (1992). "החוקים האלה מבטאים את הרעיון שזכויות אדם עומדות מעל חקיקה רגילה ומעל משא ומתן קואליציוני", הוא אומר. "העברתם הייתה מהפכה חוקתית".

 

ב-1984 מונה רובינשטיין לשר התקשורת, והנהיג כמה רפורמות בתחום, בהן הקמת הטלוויזיה המסחרית והטלוויזיה בכבלים, הקמת הרדיו האזורי, הקמת תשתית טלפונים והפיכת "בזק" לחברה מסחרית. לאחר מכן היה לתקופות קצרות שר המדע ושר האנרגיה, וב-1994 מונה לשר החינוך. "זאת הייתה פסגת עבודתי המיניסטריאלית", הוא אומר. "הנהגתי רפורמות רבות במשרד, והחשובה שבהן היא הקמת רשת המכללות האקדמיות".

 

במשך כל שנות פעילותו הפוליטית המשיך רובינשטיין לפרסם ספרים, מחקרים ומאמרים בעיתונים "הארץ" ו"מעריב" ובעיתונים חשובים בעולם. הוא מרבה לכתוב על המשפט הישראלי, על ההיסטוריה של ישראל ושל הציונות ועל החברה הישראלית. ספרו על המשפט החוקתי בישראל (עם דוקטור ברק מדינה), שיצא לא מכבר במהדורה שישית, הוא ספר היסוד בתחום. בספרו "ישראל ומשפחת העמים" הוא מנתח (עם דוקטור אלכס יעקבסון) את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מבחינה משפטית, היסטורית ופילוסופית. כמו כן הוא פרסם שני רומנים. ספריו ומחקריו צוטטו רבות בפסיקות בית המשפט העליון.

 

לאחר שהתפטר מן הכנסת מונה רובינשטיין לדיקן בית הספר למשפטים במרכז הבין- תחומי בהרצליה. "חשוב לי להיות בקשר עם הדור הצעיר ולהעביר לו ידע וערכים וגם את השקפת העולם שלי - לא בהטפה, אלא בהעלאת נושאים לדיון", הוא אומר. "חשוב לי להסביר לתלמידיי שאין סתירה בין מדינה יהודית למדינה השומרת על זכויות האדם ועל עקרון השוויון. השמירה על העקרונות האלה היא אחד מתפקידיהם של המשפטנים".

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012