שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
המדרשה הארצית ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה חינוכית, תש"פ 2019/2020
 

דבר הפסיכולוגית הראשית

תכנית המדרשה של שפ"י ללימודי פסיכולוגיה חינוכית לתש"פ מוגשת לכם בזה, ומיועדת לכלל הפסיכולוגים החינוכיים בשפ"חים.


הלמידה במסגרת המדרשה מהווה חלק מהפיתוח המקצועי של הפסיכולוגים אל מול אתגרים רבים בעבודתו של הפסיכולוג ועבודת השפ"ח. פיתוח ההדרכה מהווה נדבך משמעותי נוסף במכלול זה. הפסיכולוג החינוכי נדרש ללמידה ועדכון ידע בכל שלב בהתפתחותו המקצועית לנוכח המורכבות הגלומה בתפקידו. תכנית הלימודים במדרשה עשירה ומגוונת והיא נועדה לספק את צרכי הלמידה של פסיכולוגים בסטטוסים השונים. אישור תכניות ההוראה מתבצע על ידי ועדת הוראה. הוועדה הבוחנת את הסילבוסים, כשמטרתנו להבטיח רף גבוה של הוראה וסטנדרטים אחידים של בסניפים השונים של המדרשה. מטה אגף פסיכולוגיה ממשיך לשקוד על תכניות לקידום הפיתוח המקצועי ביחס לכל התפקידים בהם נושאים פסיכולוגים בשפ"ח. פנינו גם לפיתוח השימוש בטכנולוגיה חדשנית בתהליכי ההוראה במדרשה.


מנהלי השירותים הפסיכולוגיים חינוכיים מתבקשים השנה כבכול שנה, לבחון בקפידה את הצרכים המקצועיים של השפ"ח, ולהבטיח את ההתאמה בין צרכי הלמידה וההתפתחות של כל אחד מהפסיכולוגים לבין צרכי השפ"ח.


הפסיכולוגים מוזמנים לרכוש ידע ומיומנויות, להתפתח מקצועית, ליהנות מלמידה והתחדשות כמו גם מהמפגש עם עמיתים למקצוע.


שותפים יקרים ורבים עומלים במשך כל השנה מאחורי הקלעים על מנת להבטיח תכנית שתענה מיטבית על צרכי הפסיכולוגים בתפקידים השונים בשפ"חים בכל רחבי הארץ. אבקש להודות אישית לשותפים היקרים: כל אחת מהסגניות באגף פסיכולוגיה, מנהלת שפ"י ומנהלות אגפי ויחידות שפ"י, הפסיכולוגים המחוזיים, ראשי וחברי הפורומים המקצועיים ובכלל זה פורום ההתמחות וההדרכה, צוות "מטרית הסיכון" והעומדת בראשו, רכז תכנית הכשרת מנהלי שפ"חים, רכזת מסלול פסיכותרפיה, רכזת  תכנית ההשלמה, יו"ר וחברי הועדה המקצועית לפסיכולוגיה חינוכית. תודה מיוחדת לגב' אסתי קעטבי מנהלת הפיתוח המקצועי והמדרשה, לרכזות במחוזות, ולחברות ועדת ההוראה.


למורי המדרשה וללומדים בה, אני מאחלת:  שנת למידה משמעותית, פורה ומעצימה.

 

ד"ר חוה פרידמן

מנהלת אגף פסיכולוגיה

                                                                  

       

דבר מנהלת הפיתוח המקצועי והמדרשה 

לומדי מדרשה יקרים,

מוגשת לכם בזאת, תכנית הלימודים של המדרשה  הארצית ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה חינוכית לשנת הלימודים התש"ף 2019/2020.

תכנית זו הינה פרי עבודה מאומצת של מספר גורמים הפועלים בשיתופי פעולה דרך אגף פסיכולוגיה בשפ"י .
 
ברצוני להודות לצוות רכזות הפיתוח המקצועי ומדרשה בששת המחוזות ברחבי הארץ:   ד"ר ליטל שחר-שפירא ממחוז דרום, מילכה הדר ממחוז ירושלים, דפנה רענן כהן ממחוז תל-אביב, ירדנה יערי  לוי ממחוז מרכז, אסנת יפה מנור ממחוז חיפה ועדה שנפלד ממחוז צפון, ששותפות לחשיבה והעשייה במחוזות כחלק מצוות פיתוח מקצועי מחוזי, ושהביאו  למימוש הרעיונות והתכניות  לכדי הקורסים המוצעים פה. 

 מאחורי הקלעים פועלים במלוא המרץ גם חברי הפורומים, צוותי ההיגוי של תכניות מרכזיות בהכשרת הפסיכולוג החינוכי, וועדת ההוראה של המדרשה. צוותים אלו  בוחנים לעומק, כל אחד בתחום ההתמקצעות שלו, את צרכי הפיתוח המקצועי, ומובילים ביחד עם מטה אגף פסיכולוגיה בשפ"י  בניהולה  של ד"ר חוה פרידמן שפועלת ללא לאות לקידום הפרופסיה שלנו   ובתאום עם הועדה המקצועית במשרד הבריאות ,לשינויים בהתאם.

בתוך כך, נעשתה על ידי פורום דיאגנוסטיקה לקויות למידה והפרעות קשב בראשות צביקה יערי ובתאום עם הועדה המקצועית לפסיכולוגיה חינוכית במשרד הבריאות, חשיבה מחדש לגבי הקורס פסיכודיאגנוסטיקה ונוצרה הבנה שיש להציע את הקורס כך שיותאם באופן הדוק יותר לצרכי הלומדים. כתוצאה מכך, בוגרי חלק מהמגמות היישומיות  יכולים על פי הנחיות משרד הבריאות, ללמוד את הקורס המקוצר. יש לעקוב אחר ההנחיות המדוייקות של הועדה  שאמורות לצאת בקרוב.

במקביל הרחבנו את המסלול להכשרת מנהלים בשפ"חים והוא כולל כיום שלושה קורסים: קורס שנתי בן 127 שעות המיועד למנהלים בתחילת דרכם, קורס מקוצר למנהלים ותיקים , וקורס טרום ניהול.

המסלול הטיפולי מקבל תאוצה כאשר בנוסף לתכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית הפועלת בהצלחה רבה מזה מספר שנים, נוסף השנה קורס מקיף בן 100 שעות לטיפול CBT   בשותפות עם מרצים  הקשורים לאיט"א, וכן קורסים מקיפים לטיפול בילדים נפגעי פגיעות מיניות ועוד.

מוצעים מספר קורסים מתקדמים בעבודה מערכתית פרי יוזמה של הפורום המערכתי  בראשות חיאת צפניה, פורום ילדים בסיכון בהובלת יעל שחר ומזל מנחם, ופורום מערכתי מחוזי של מחוז חיפה.

בהתאם למטרות המדרשה של התאמת הלמידה למציאות המשתנה בחברה ובקהילה  אנו מציעים  השנה קורס  חדש במכללת לוינסקי שהינו פרי יוזמה של  פורום  להט"ב ומגדר של מחוז תל אביב: סוגיות בטיפול בקהילה הגאה בשדה הפסיכולוגיה החינוכית. וברוח התקופה אנו מציעים בירושלים ובמכללת לוינסקי קורס מיינדפולנס.

כל זאת לצד קורסים חדשים אחרים וקורסים ותיקים ומוצלחים המועברים מזה מספר שנים בהצלחה רבה.

 

אשמח לשמוע מכם הלומדים רעיונות נוספים.

 

המייל של המדרשה:
midrasha.shefi@gmail.com

 

בברכת שנת לימודים מהנה ומוצלחת לכולנו
אסתר מאיר-קעטבי מנהלת הפיתוח המקצועי והמדרשה

 

 


מטרות המדרשה ועקרונותיה:

פיתוח וקידום הפסיכולוגיה החינוכית והפסיכולוגים החינוכיים תוך הבטחת סטנדרט ארצי גבוה של הכשרה מתמשכת, בהתאם לעקרונות הבאים:

 

 • קידום מקצועי של הפסיכולוגים החינוכיים בכל שלבי ההתפתחות המקצועית.
 • זיהוי כיווני התפתחות מקצועיים בהתאם למציאות משתנה בחברה, בקהילה ובמערכת החינוך, והתאמת הלמידה בקורסים  למציאות משתנה זו.
 • פיתוח מסלולי התמחות לבכירים.
 • קידום נגישות ללמידה איכותית בכל רחבי הארץ
 • יצירת רף ארצי לפיתוח מקצועי.
 • שילוב בין ידע אקדמי לבין הידע שנרכש בשדה.

 

הלמידה במדרשה כוללת ידע תיאורטי, חיבור לעבודה בשדה וכתיבת עבודה רלבנטית. הקורסים שנועדו לפרה מתמחים כוללים את המידע שנלמד בקורסים מקבילים באוניברסיטאות עם תוספת של חיבור בין הידע התיאורטי לבין הנעשה בשדה.

 

 

מבנה ארגוני ובעלי תפקידים:

הנהלת המדרשה וסמכויותיה


אנשי קשר

 

תכנית הלימודים במדרשה:

 

 

 

 

 

 

 

 • תכנית ארצית ללימודי השלמה לבוגרי מגמות לא יישומיות בפסיכולוגיה
  (
  עברית / ערבית)

 

 

מידע ותקנון  

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  30/04/2020