שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
חודש המאבק בשימוש בסמים ובאלכוהול - תש"ף, דצמבר 2019
 

צוותי חינוך יקרים,


במסע ההתבגרות, בדרך לבניין זהותם, מתבגרים נחשפים להתנהגויות סיכון, ביניהן שימוש בסמים ובאלכוהול. בעידן שלאחר החלת האכיפה החלופית על בגירים (אי הפללה) המשתמשים בקנאביס, בימים שבהם השימוש בקנאביס ושתיית אלכוהול נכנסים לקונצנזוס, ונתפסים כחלק מרכזי ונורמטיבי מתרבות הפנאי, נשאלת השאלה – האם לנו, כמערכת חינוך, יש אפשרות להשפיע על הבחירות של בני הנוער ולהוביל לשינוי בדפוסי הבילוי שלהם?

חודש דצמבר סומן כחודש המאבק בסמים ובאלכוהול. הדבר מתבטא באייטמים שמתפרסמים בתקשורת ובאירועים בקהילה. זוהי הזדמנות לשים את הנושא על סדר היום בשיח הבית ספרי, נוסף על העבודה המתמשכת בקרב שכבות הגיל השונות שמתבצעת במהלך השנה.

 

השיח הציבורי המקדם לגליזציה של קנאביס, ההכרזה על מדיניות חדשה של אכיפה חלופית (אי הפללה) בקרב בגירים הצורכים קנאביס, והידע המתפתח על יתרונותיו לצרכים רפואיים, משפיעים על הירידה בתפיסת המסוכנות של השימוש בסם, יוצרים בלבול בקרב מתבגרים ומבוגרים, ומשפיעים על הרגלי השימוש של  בני נוער בהם. תפקידנו כמערכת חינוך לקיים עם המתבגרים שיח פתוח, להנגיש להם מידע אמין בנושא, ולסייע להם לקבל החלטות מקדמות בריאות ומפחיתות סיכון.

 

בשנים האחרונות חלה עלייה מדאיגה בשיעורי השימוש בקנאביס בקרב מתבגרים וצעירים. מנתוני הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול מ-2014, עולה כי כ-10% מתלמידי כיתות י'-י"ב התנסו בקנאביס לפחות פעם בחייהם, לעומת כ-5% ב- 2011. לצד הנתונים המצביעים על מגמה של עלייה בשיעורי השימוש, חשוב לזכור כי רוב בני הנוער לא משתמשים בקנאביס! בניגוד לדעה הרווחת כי הנורמה השלטת בקרב בני נוער היא של שימוש בקנאביס כחלק מתרבות הפנאי, המחקרים מראים כי רוב בני הנוער לא צורכים קנאביס. בשיח עם התלמידים חשוב להדגיש את מסר הבחירה האישית וביסוס נורמה חברתית של אי שימוש בקנאביס.

 


אנחנו מזמינים אתכם  לקדם שיח עם  קהלי יעד שונים: אנשי חינוך, תלמידים, הורים, מועצות תלמידים, חניכי תנועות הנוער, שמטרתו בירור אישי ובין אישי של המניעים לשתיית אלכוהול, שימוש במריחואנה, "סמי פיצוציות" וחומרים אחרים, תוך הדגשת מסרים אחידים וברורים על הסכנות הגלומות שבשימוש בחומרים אלה, במיוחד בגיל ההתבגרות.

 

בשיח עם הצוותים החינוכיים מומלץ להגביר את הידע והמודעות של הצוותים להשפעות המזיקות של השימוש בקנאביס ובאלכוהול במהלך גיל ההתבגרות, ולחזק את תפישת התפקיד החברתי והחינוכי של המורים בתהליך גיבוש עמדות השוללות שימוש בחומרים מסוכנים בקרב מתבגרים.     יש לחזק את הידע בנוגע למנגנוני איתור תלמידים בסיכון, ואלה שכבר מעורבים בשימוש בחומרים פסיכו אקטיביים. חשוב לזכור כי יש בכוחנו להשפיע על עמדות והתנהגות של בני הנוער.

 

השיח עם ההורים חשוב ליצירת שותפות בין הבית לסביבה החינוכית של בית הספר, לבסס שפה ומסרים משותפים השוללים את השימוש בחומרים מסוכנים בגיל ההתבגרות, וכן להגביר מודעות בקרב ההורים, בנוגע ליכולתם להשפיע ולעצב את העמדות של ילדיהם.

 


בשיח עם התלמידים, יש להנגיש מידע אמין על הסכנות הגלומות בשימוש בחומרים מסוכנים, ולשוחח על המניעים לשימוש בחומרים, ומציאת חלופות לשימוש. כמו כן, יש לבחון איתם את מקורות המידע שלהם על השפעות הקנאביס, לכוון לבירור ערכי של משמעות השימוש באלכוהול, מריחואנה, "נייס גאי" או כל חומר אחר כדי לשמוח, ליהנות, להרגיש שייך או כדרך להרגיע את הכאב. מומלץ גם להתייחס לאחריות אישית וחברתית, משמעותה של חברוּת במצבים בהם מזהים חבר במצב סיכון, וחיזוק האמונה של בני הנוער ביכולתם להוביל שינוי חברתי ולהשפיע על תרבות הפנאי.

                                               

אנו מאמינים ששיח משמעותי בגובה העיניים, שיח אמפתי ולא שיפוטי, המשלב מסרים ברורים וחד משמעיים בנוגע להשפעות המזיקות לשימוש בקנאביס בגיל ההתבגרות, בכוחו להשפיע ולעשות שינוי של ממש. שיח כזה הוא  הבסיס ליצירת הפנמה של ערכים מקדמי בריאות  ויכול לתרום להפחתה בנטייה להתנהגות מסוכנת ומסכנת, ביניהם שימוש בחומרים פסיכו אקטיביים.                                                                                        

                                                       

לקראת סוף דצמבר ובסמוך לחגיגות תחילת השנה האזרחית אנו ממליצים שפעילות ההסברה תתמקד במתן מידע על "סם האונס" ובנושא שתיית אלכוהול  כחלק מתרבות המסיבות, כשהמסר שנרצה לחזק הוא "יותר אלכוהול – פחות אתה".

 

באתר שפ"ינט עומדים לרשותכם חומרים מגוונים שנאספו ונכתבו על ידי  מדריכים ביחידה למניעת סמים, אלכוהול וטבק.
אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה או בקשה להתייעצות.

 

 

 

בברכה,
קרן רוט-איטח
מנהלת היחידה למניעת שימוש בסמים, אלכוהול וטבק

 

 

תכנים לצוותי חינוך:

תכנים לעבודה עם תלמידים:

מידע להורים:

 

 

להרחבה ולתכנים נוספים באתר שפ"ינט לחצו כאן.

 

קישור לחודשי המאבק בשימוש בסמים ובאלכוהול בשנים קודמות

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  10/09/2020