הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
מורשת וערכים
 
ירושלים, י"א אדר תשס"ד
04/03/2004
 
תכנית מערכתית למניעת אלימות - תשמרו את הכוח למשהו טוב
משרד החינוך התרבות והספורט מוביל תכנית מערכתית למניעת אלימות וליצירת מציאות טובה יותר
 
  • מדובר בתכנית הסברה חדשנית המשלבת את ערוצי התקשורת השונים כחלק ממערכת השיעורים הרגילה, תוך יצירת קשרים בין המסרים הבאים לידי ביטוי בעולם התקשורתי לבין המתרחש בגן, בכיתה, בבית הספר ובקהילה .
  • בשלב הראשוני תופעל התכנית בחינוך היסודי בשילוב עם ערוץ הילדים, בהמשך תורחב התכנית גם לגני הילדים ולבתי הספר העל יסודיים ותשלב משדרים בטלוויזיה החינוכית .
  • במשרד החינוך מאמינים, כי לשיתוף בין אמצעי תקשורת לבין תכנית חינוכית-ערכית במוסדות החינוך תהיה השפעה רבת עוצמה על הילדים .


משרד החינוך התרבות והספורט מוביל תכנית מערכתית כוללת למניעת אלימות וליצירת מציאות טובה יותר במערכת החינוך בישראל. שרת החינוך, לימור לבנת ומנכ"לית המשרד, רונית תירוש רואות במאבק באלימות ובמיגורה את אחד הנושאים המרכזיים והמשמעותיים בסדר היום החינוכי בדגש על טיפוח כשירויות חברתיות ורכישת כלים מעשיים לניהול תקשורת בין-אישית טובה יותר.
משרד החינוך החל בתכנית פיילוט ל"טיפוח תקשורת בין-אישית" לפני כשנתיים באלף כיתות ו' בבתי הספר היסודיים והרחיבה בהדרגה לכל כיתות א-ו', לאור הבקשות להצטרף אליה. המשרד ערך כנסים והשתלמויות למנהלים ומורים שביקשו להצטרף לתכנית, ואפשר להם ללמוד את התפיסה, להתנסות בכלים היישומיים הכלולים בה ולהכיר את מגוון החומרים שפותחו עבורם. אגף הערכה ומדידה במשרד ערך לאחרונה מחקר מייצג, בו נמצא כי בבתי ספר בהם הופעלה התכנית (בדגש על נימוסים והליכות) – דווח על שביעות רצון גבוהה יותר של התלמידים ועל משמעת רבה יותר. בנוסף, נמצא כי המוטיבציה של המורים שהפעילו את התכנית גבוהה יותר, וכי בבתי ספר בהם דיווחו המורים על שיפור בתקשורת הבין-אישית בין התלמידים בעקבות הפעלת התכנית, דיווחו התלמידים על שביעות רצון כללית רבה יותר ועל יחס טוב יותר בין המורים לתלמידים ובינם לבין עצמם.
לאור מגמות חיוביות אלו החליטו במשרד החינוך לפעול על פי התכנית ועקרונותיה בכל מערכת החינוך תוך שילוב אמצעי התקשורת השונים. לאחר חופשת הפסח יחלו מוסדות החינוך לקבל חומרים יישומיים שיתייחסו למסרים המרכזיים סביב השימוש בכוח והחשיבות בהפנייתו לאפיקים חיוביים ויקנו ללומדים "צרור מפתחות לחיים".
התכנית תופעל בכלל מערכת החינוך החל מגני הילדים ועד לבתי הספר העל-יסודיים ותשולב כחלק ממערכת השיעורים הרגילה בתכניות הפעילות של המוסד החינוכי. במשרד החינוך מאמינים, כי שיתוף בין אמצעי תקשורת לבין הפעילות החינוכית-ערכית במוסדות החינוך יצור השפעה רבת עוצמה על הילדים.
ילדים ובני נוער נחשפים רבות לאמצעי תקשורת ההמוניים, אשר משפיעים עליהם בתפיסת המציאות, בגיבוש עמדות ובהשקפת עולמם. התכנית החינוכית תיצור זיקות בין המתרחש באמצעי התקשורת לבין החיים בכלל ובמוסד החינוכי בפרט ותאפשר ללומדים להרחיב את החלופות העומדות לרשותן. התשדיר שהמסר המרכזי שלו: "תשמרו את הכוח למשהו טוב", יצולם בימים א'-ב' בבית ספר ויעלה לאוויר בערוץ הילדים כבר ממחצית חודש מרץ. שיתופי הפעולה עם ערוצי התקשורת נעשים באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית. כדי להרחיב את מעגל ההשפעה על הלומדים פועל המשרד וחובר לערוצים נוספים. אנו מאמינים כי במאמץ משותף בו זמני ורחב היקף נוכל ליצור מציאות חברתית-ערכית אחרת.
שרת החינוך התרבות והספורט, לימור לבנת תחנוך את התשדיר הראשוני ותבקר בצילומים שמופקים על-ידי ערוץ הילדים ביום א', ה-7.3.2004 בשעה 14:30 בבית ספר עין הקורא, רח' ברניצקי 29, ראשל"צ.

 
 

 
  
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/02/2015    

עדכוני rss