הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
אירועים ופרסים
 

ירושלים, כ' שבט תשס"ז

08/02/2007

 
פרופ' צבי זלינגר הוא הזוכה בפרס ישראל בחקר הביולוגיה לשנת תשס"ז

 

שרת החינוך יולי תמיר, הודיעה ביום ה' 8.2.2007, כי הזוכה בפרס ישראל בחקר הביולוגיה לשנת תשס"ז הוא פרופסור צבי זלינגר.

 

בתחום: חקר הביולוגיה

יו"ר פרופ' מאיר וילצ'ק, חבר פרופ' רון אפטה,  חברה פרופ' חרמונה שורק

יועץ השרה לפרסי ישראל פרופ' דב גולדברגר, הממונה על פרסי ישראל גב' חיה הורביץ

 

נימוקים:  פרס ישראל לביולוגיה  מוענק לפרופ' צבי זלינגר מהאוניברסיטה העברית בירושלים על הישגיו פורצי-הדרך בתחום האיתות התאי ועל גילוי השלכותיו של תהליך האיתות שפיענח ברמות שונות של פעילויות ביולוגיות.

מחקריו הרבים של פרופ' זלינגר מתייחדים בצירוף הנדיר של הכשרון לאתר בעיות מרכזיות בביולוגיה, לשקול תוצאות סותרות לכאורה ולמצוא גישה מקורית שתוביל לפתרון פשוט, שיישב בין כל הממצאים ויפתח אפיקים חדשים.

פרופ' זלינגר זוכה ליוקרה מקצועית-אקדמית בארץ ובעולם כולו. לאחרונה זכה בפרס רוטשילד, בפרט טבע ובפרס אמ"ת על הישגיו במחקר.

בשנות עבודתו המחקרית העמיד דור של תלמידים הפועלים כיום בטובות שבאוניברסיטאות, במרכזיים הרפואיים ובמכוני המחקר בארץ ובעולם.

על כל אלה מצאה ועדת השופטים את פרופ' צבי זלינגר ראוי לפרס ישראל בתחום חקר הביולוגיה לשנת התשס"ז.

 

פרופ' צבי זלינגר – קורות חיים

צבי זלינגר נולד ב-5.10.1934 בעיר וילנה אשר בליטא להוריו ד"ר מרדכי וחיה זלינגר, שניהם מורים בגימנסיה העברית תרבות בוילנה. ההורים, אשר למדו בגימנסיה בשפה העברית וארץ ישראל הייתה נושא מרכזי בלמודים שם, היו ציוניים נלהבים ובשנת 1936 עלו עם בנם לארץ ישראל פלשתינה של אז. את שנות הילדות עשה צבי זלינגר במושב נהלל ואח"כ בכפר חיים, בו היה אביו מנהל בית הספר המשותף לכפר חיים וכפר ידידיה. לפני פרוץ מלחמת השחרור עברו לגבעתיים, שם סיים צבי זלינגר את בית הספר התיכון על-שם קלעי. בגיל 17 התגייס לצה"ל ובשנה האחרונה לשרותו הדריך בבית הספר לקצינים וסיים שרות חובה בדרגת סגן. לאחר סיום השרות הצבאי החל את לימודיו באוניברסיטה העברית בבית הספר לרפואה של הדסה. בית הספר לרפואה בשנותיו הראשונות עודד את תלמידי הרפואה לעבוד במחקר בסיסי במעבדות המחקר השונות. אחת המעבדות המופלאות בבית ספר לרפואה היתה המעבדה של פרופסור שלמה הסטרין. המעבדה, שנבנתה כל הזמן בגלל חיבתו של שלמה הסטרין לבניה, הקיפה לבסוף עץ ברוש ענק שכאילו צמח מתוכה.  מעבדה זו הצטיינה ברוח צוות, מסירות לעבודה המדעית, והרגשת חברות ושותפות בין העובדים. לאחר השנה הרביעית של למודי הרפואה ניתנה אפשרות לתלמידי הרפואה לעשות שנת הפסקה בלימודי הרפואה ולעסוק משך שנה שלמה תוך התמסרות מלאה למחקר.

שנה זו בהדרכתו של ד"ר מיכאל שרם, שרק חזר מהשתלמות בארה"ב קבעה את דרכו המדעית של צבי זלינגר. לאחר השלמת לימודי הרפואה ושנת סטאז' בבית החולים הדסה בירושלים, חזר למעבדתו של פרופסור שלמה הסטרין אשר עבר בינתיים לפקולטה למדעי הטבע והקים את המחלקה לכימיה ביולוגית בבניין ברחוב ממילא על גבול ירושלים המחולקת. כאן הוקמה מחלקה לביוכימיה מודרנית מצויידת היטב ומרווחת. שלמה הסטרין לא זכה להמשיך ולפתח את היסודות שהניח. הוא נפטר באופן פתאומי בגיל צעיר ואת מקומו בהנהלת המחלקה תפס פרופסור מיכאל שרם. צבי זלינגר שמר על הקשר עם הרפואה רק בימי מילואים כרופא בגדוד שריון. במלחמת יום הכיפורים שירת כרופא בגדוד טנקים שצלח את התעלה פרץ דרומה והשלים במחיר רב את כיתורה של מחצית הצבא המצרי. לאחר מלחמת יום הכיפורים היה במחלקה לכימיה ביולוגית ריכוז כוחות של 4 קבוצות מחקר שכולן עסקו בנושא אחד - פענוח מנגנון הבקרה של מערכת האדנילט ציקלז, כאשר המערכת שנחקרה הייתה כדוריות הדם של תרנגולי הודו. עד מהרה היו קבוצות המחקר במחלקה לכימיה ביולוגית הטובות בעולם בנושא מחקר האדנילט הציקלז.

במחלקה זו נעשו פריצות הדרך המדעיות שהובילו את המחקר העולמי בנושא האיתות התאי וזכו להכרה בינלאומית ותהודה בעולם המדע שלא נודעו כמותם לפני כן.

 

 

 
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/02/2015    

עדכוני rss