הודעות הדוברות education - חינוך
 
 
 
 
 
 
 
 
אקטואליה
 

ירושלים, י"ד טבת תש"ע

31/12/2009

 
שנת העברית

 

שר החינוך גדעון סער:

"שנת הלמודים הבאה תהא בסימן שנת השפה העברית -כנושא המרכז של מערכת החינוך"

  • השר סער מינה צוות מקצועי ממשרדו לגיבוש תוכנית מיוחדת לחיזוק שפת האם.
  • פתיחת יום הלימודים -ב"מילה ברגע" – המורים יפתחו את יום הלימודים במשך כ- 5 דקות על מילה מהשפה העברית או טעות לשונית נפוצה.
  • היקפה של תוכנית "שמחת הקריאה" תשולש ותורחב ל 140 בתי ספר בפריפריה ובאזורים חלשים מבחינה חברתית כלכלית

 

 

שר החינוך, גדעון סער החליט להפוך את השפה העברית לנושא המרכז של מערכת החינוך, בשנת הלימודים הבאה, תשע"א. בהמשך לזאת הנחה השר סער את הדרג המקצועי במשרדו לגבש בשבועות הקרובים תוכנית עבודה מפורטת בנושא, המותאמת לבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים.

 

שנת העברית מהווה  נדבך נוסף  במדיניותו של שר החינוך לחזק ולטפח את לימודי השפה במערכת החינוך. יוזכר, כי החל משנת הלימודים הנוכחית, תש"ע, ננקטו מערך של פעולות לחיזוק שפת האם הכוללות; תגבור של אלפי שעות הוראה בשפת אם בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים.

 

שר החינוך ציין, כי שפה היא גם תרבות ובחברה הישראלית השיח מתבסס היום על אוצר מילים דל, שיבושי לשון רבים, קשיים בהתבטאות בעל פה ובכתב.

 

השר סער הוסיף, כי השליטה בשפת אם תורמת רבות להתפתחותם האישית של התלמידים, ומהווה תשתית הכרחית להגדרת זהותו של האדם, לתפקודו ולהשתייכותו לקהילה. המטרות המרכזיות של התוכנית הן:

  • שיפור המיומנויות בשפה בעל פה ובכתב
  • טיפוח שפה תקנית
  • העלאת המודעות לשפה והעשרתה
  • שיפור תרבות הדיבור והדיון 
  • היכרות עם המורשת הלשונית של התרבות העברית ותולדותיה

בתוכנית תיכלל תוכנית "מילה ברגע" - מורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים יפתחו את יום הלימודים בכל מקצועות הלימוד בשיחה עם התלמידים במשך 5 דקות על מילה או שיבוש לשוני נפוץ מהשפה העברית. המילים תבחרנה על ידי מומחים לשפה העברית והדיון בהן יהיה מהיבטים שונים: תקינות ההגייה, ההקשר התחבירי שלה, דרך הטייתה, דרך כתיבתה וכדומה. כמו כן, ייקשרו המורים את המילה לניבים, צירופים ופתגמים בהם היא כלולה.

עיסוק בשפה לצורך לשיפור ההישגים והמיומנויות ייעשה בתחום באמצעות: חידונים, עיתון בית ספרי, עברות שמות ומונחים לועזיים שחדרו לשפה הישראלית וכדומה.

שילוב דגשים הנוגעים לשפה העברית במסגרת פעילויות שגרתיות בבתי הספר, כגון: טיולים, הצגות, אירוח אנשי רוח ותרבות.

 

השר סער מסר כי הוא מייחס חשיבות רבה לשיפור מיומנויות השפה, לשם כך יש להגדיל את היקפי הקריאה בקרב הדור הצעיר, ושלאור זאת החליט להרחיב בשנת הלימודים הבאה, תשע"א, את היקפה של תוכנית "שמחת הקריאה" המעודדת קריאה בקרב תלמידים בחטיבות הביניים. תוכנית "שמחת הקריאה" החלה לפעול לפני כשנתיים ופועלת כיום בכ 75 בתי ספר ברחבי הארץ.

במסגרת הרחבת התוכנית תבוצע רכישה מסיבית של ספרי קריאה מומלצים לבני נוער, תקציב הפרויקט ישולש לשני מיליון ₪ (במקום 600 אלש"ח כיום) והוא יורחב ל 140 בתי ספר נוספים באזורי הפריפריה בדרום ובצפון ובבתי ספר חלשים מבחינה חברתית כלכלית.

 

במקביל, פנה השר סער לשרת התרבות, לימור לבנת במטרה להגדיל את היקפה של תוכנית "סופר אורח" הממומנת במשותף על ידי שני המשרדים, במסגרת התוכנית מגיעים סופרים  ישראליים לבתי הספר ומשוחחים עם התלמידים אודות יצירותיהם ותהליך היצירה.

השר סער ציין בפנייתו כי בכוונתו להכפיל את התקציב הקיים למפעל "סופר אורח" (שהינו כיום חצי מיליון ₪) לסך של מיליון ₪ בשנת תשע"א, תוך שימת דגש על  בתי ספר מן הפריפריה.

 

 

 
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 

 
 

 
 
   
 


 
 
מספר הפלאפון שמצוין מיועד לשימוש של אנשי תקשורת בלבד.
לפניות אישיות יש לפנות למרכז המידע של המשרד בטלפון 1-800-250025
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/02/2015    

עדכוני rss