education - חינוך המינהל למדע וטכנולוגיה - חינוך מדעי טכנולוגי
 
 
 
פורטל התוכן החינוכי
צרו קשר
לאתר המינהל
 
 
 
 
 
כנס רמון לחינוך וחלל
 
 

תשע"ו

 

כנס רמון לחינוך וחלל

 

 הזמנה לכנס

 

 קול קורא להשתתפות בתערוכה בכנס החינוך והחלל - תשע"ו

 

משרד החינוך, משרד המדע הטכנולוגיה והחלל  וקרן רמון מזמינים אתכם,
מנהלי מחוזות, מנהלים, מפקחים, מדריכים ומורים
לכנס רמון לחינוך וחלל הנערך במסגרת שבוע החלל הישראלי.

מועד הכנס:
יום חמישי, כ"ה שבט תשע"ו, 4 בפברואר 2016, 14:30 - 20:00

הכנס יערך במרכז הארץ (פרטים על מקום מדויק יגיעו בהמשך).

 

בתוכנית: הרצאות מרתקות ומעוררות השראה בנושא חלל
תכניות חינוכיות בנושא חינוך וחלל
תערוכת תוצרי תלמידים בתחום המדע והטכנולוגיה
ועוד.
 
הרשמה לכנס

 

 

תשע"ה

במסגרת התכנית לקידום לימודי חלל בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים
משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, קרן רמון ומשרד החינוך מזמינים אתכם, 
מנהלי מחוזות, מנהלים, מפקחים, מדריכים ומורים לכנס  רמון לחינוך וחלל.
הכנס נערך במסגרת שבוע החלל הישראלי.


הכנס  התקיים ביום שלישי, ז' בשבט, תשע"ה 27 בינואר, 2015. הכנס התקיים בשיתוף משרד החינוך ומשרד המדע באוניברסיטת  בר אילן בהנחיית אשת התקשורת שרון כידון.  לכנס שנפתח באקורד פתיחה חגיגי של קוורטט תלמידים מביה"ס עלומים בקרית אונו, הגיעו למעלה מ 350 אנשי חינוך, מנהלים, תלמידים וחובבי חלל ומדעים. ד"ר ניר מיכאלי ברך את האורחים  מטעם משרד החינוך. באי הכנס נפגשו עם האסטרונאטית ניקול סטוט ושמעו כיצד הפכה להיות האם הראשונה בחלל. סיירו בפלנטריום ובתערוכת תלמידים בסימן אסטרטגיות הוראה למידה מתחום החלל, שמעו הרצאות מרתקות על מאיץ החלקיקים, משחקי חלל, כיצד בונים לווינים ושולחים ניסוי לחלל, מהי משימת רוזטה ועוד. היה ערב מרגש ומלא השראה! תודה לכל באי הכנס, השותפים והעוסקים במלאכה.

 

 

מצורפים:

 

תשע"ד

כנס החינוך והחלל התקיים ביום שני, כ"ו בשבט, תשע"ד, 27 בינואר 2014 במרכז פרס לשלום בעיר תל אביב יפו.

הכנס נערך במסגרת שבוע החלל הישראלי ומיועד למנהלי מחוזות, למפקחים, למנהלים ולמדריכים.

 

 • לצפייה בהזמנה ובתכנית הכנס - לחצו כאן
 • להרשמה לכנס ופרטים נוספים היכנסו לאתר קרן רמון

 

תשע"ג

כנס רמון לחינוך וחלל התקיים ביז' שבט תשע"ג, 28 בינואר 2013, במוזיאון ארץ ישראל, רח' חיים לבנון 2, תל אביב.

 

 

 

תשע"ב

כנס רמון לחינוך וחלל התקיים ביום שני, ו' בשבט תשע"ב, 30 בינואר 2012, בבית חיל האוויר בהרצליה.

הכנס הורחב השנה, ונוסף בו מושב לחינוך וחלל, למורה ולתלמידים.

 

בכנס היו שני מושבים:

האחד - למדענים, לאנשי אקדמיה, לאנשי צבא וחיל האוויר, לאנשי תעשייה ועוד,
השני - לאנשי חינוך, למורים ולתלמידים.

התכנית, ההרצאות של המדענים ואנשי חינוך, המפגש עם האסטרונאוט ביל מקארת'ור מנאס"א, הארגון, תערוכת המיצגים של בתי הספר והתלמידים שהגיעו לשלב הגמר של האולימפיאדה ע"ש אילן רמון, היו לעילא ולעילא, ויצאנו מהכנס מלאי השראה ורעיונות.

מושב החינוך חולק לשניים

 •       מושב מורים ואנשי חינוך
 •       מושב תלמידים

 

במושב המורים

במושב השתתפו מפקחים, מדריכים, מורים למדע וטכנולוגיה המלמדים בתכנית עתודה מדעית-טכנולוגית, מורי גיאוגרפיה ואנשי חינוך. במושב שמענו הרצאות מרתקות בנושא חלל וחינוך, וכן הוכרזו הזוכים באולימפיאדה בנושא אסטרונומיה וחקר החלל ע"ש אילן רמון.

ד"ר עופר רמון מנהל המינהל למדע ולטכנולוגיה, ערך סקירה של תכניות הלימודים ותכניות משרד החינוך לקידום מצוינות בחינוך המדעי טכנולוגי בכלל, והעמקת נושא החלל, פיזיקה, כימיה ומדעים בקרב בני נוער בפרט.

הגב' רונה רמון בירכה את הבאים והמצטיינים מקרב בני הנוער.

ד"ר אילנה הופפלד, מרכזת מרכז מורים ארצי מדע וטכנולוגיה בחט"ב, מכון ויצמן למדע, שהוביל את האולימפיאדה, הנחתה את טקס הכרזת הזוכים.

נציגי התלמידים של הקבוצות הזוכות ומוריהם עלו לקבל את פרסי אולימפיאדת החלל ע"ש אילן רמון - נוער מובחר, מכל המגזרים ומכל האזורים בארץ, שעשה עבודה נפלאה ובזכות השקעה ומאמץ של המורים המלווים שהנחו את התלמידים. 

הפרסים לזוכים הוענקו על ידי גב' רונה רמון, גב' שושי כהן, מנהלת תחום מדעים ומפמ"ר מדע וטכנולוגיה, ד"ר זהבה שרץ, ראש מרכז המורים הארצי מדע וטכנולוגיה בחט"ב, מכון ויצמן למדע וד"ר יגאל פת-אל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה.

 

הקבוצות הזוכות מבתי הספר:

מקום I   

 • בית הספר הדו לשוני, ירושלים
 • ממ"ד אזורי תורני בנות, גוש עציון

 מקום II    

 • ליד"ה - התיכון שליד האוניברסיטה, ירושלים
 • אולפנת עופרה, יישוב עפרה

מקום III   

 • תיכון אזורי גדרה ע"ש מנחם בגין, גדרה

·         קריית חינוך יובלים, תפוח הפיס, אור יהודה

 

 
 

האסטרונאוט ביל מקארת'ור -נאס"א במפגש עם תלמידים, הופק על ידי האוניברסיטה הפתוחה

 

בחלקו השני של מושב המורים שמענו הרצאות: 

הרצאה מרתקת על החיים בחלל שמענו מפי האסטרונאוט ביל מקארת'ור אשר שהה בתחנת החלל הבין-לאומית 190 יום יחד עם הקוסמונאוט הרוסי וואלי טקורב.
על האסטרונאוט ביל מקארת'ור תוכלו לקרוא בכתבה שפורסמה בגלובס.

פרופסור יואב יאיר, מהמחלקה למדעי הטבע והחיים באוניברסיטה הפתוחה, הרצה על תשובות המדע והטכנולוגיה לחיים בחלל והציג פיתוחים תעשייתיים וטכנולוגיים שנועדו בתחילה לטובת האסטרונאוטים לשהייתם בחלל, אך משמשים כיום את כלל האוכלוסייה בחיי היום יום - פיתוחם של יותר מ-1,300 פריטים, לדוגמה "מנה חמה", הג'ל לרחצה, שמפו "יבש" לשיער, תבלינים נוזליים, בדי הפליז.


פרופסור יואב יאיר דיבר גם על פיתוחים ברפואה לצורך מציאת פתרונות לאסטרונאוטים השוהים בחלל, לדוגמה - אסטרונאוטים רואים כל שעה וחצי זריחה ושקיעה, וכתוצאה מכך סובלים מ"ג'אטלג", על הצורך לדאוג למכשירי כושר לאסטרונאוטים כדי לשמור על מסת שריריהם ובריאותם הכללית, וכן סוגיה של שינה בחלל. בשל כך פותח מזרן מיוחד - "טמפור", שהפך אף הוא למוצר פופולרי מאוד בקרב האוכלוסייה, במיוחד לאחר שהוכח מדעית שבני האדם מסתובבים בלילה מאות פעמים בממוצע, ואילו על מזרן זה רק 17 פעמים בלילה. על כל אלו ועוד פיתוחים טכנולוגיים, תוכלו ללמוד באתר של נאס"א.

            

פרופסור יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל בישראל, סיפר לנו על התפתחות סוכנות החלל הישראלית והישגיה כאחת המדינות המובילות בשיגורי לוויינים. כמו כן סיפר על תכניות החלל העתידיות בעולם בכלל ובישראל בפרט.

 

פרופ' בן ישראל הציג אתר שבו מעלים ל YouTube סרטים של חובבים בנושא החלל 

הגב' סינת'יה מקארת'ור מנהלת את פרוייקט "ללמוד מהחלל" שבמחלקה החינוכית של נאס"א, מובילה צוות מומחים ומורים המפתחים עזרי למידה והוראה שמטרתם להפוך את הלימוד בנושאי חלל לחווייתי ומעניין הן למורים והן לתלמידים.

הסיבות שנאס"א מקדישה משאבים רבים לנושאי חינוך הן:

 1. לעורר עניין וסקרנות במדע למחקרים חדשים בקרב תלמידים ומורים והציבור.
 2. לעניין את הדור הצעיר כדי שירצו וישאפו ללמוד ולעסוק במחקר בנושאי חלל  ולעבוד בנאס"א.
 3. לפתח ולהתחלק בידע, מתוך דבריה של כריסטה מק'אוליף: "אני נוגעת בעתיד, אני מלמדת" Christa McAuliffe "I Touch the future, I teach".
ההרצאה האחרונה הייתה של דר מרטין ג'יי קולינס, מנהל המוזיאון למדעים וטכנולוגיה בוושינגטון (National Air and Space Museum) - מוזיאון, שהוא חלק מנאס"א.
המוזיאון ותצוגותיו מתאימות לכל שכבת גיל בתחומי הידע שהוא מציע, ובתצוגות ובפעילויות החינוכיות הרבות המותאמות גם לתכניות הלימוד בבתי הספר
 
מושב התלמידים

במושב זה השתתפו תלמידים מבתי הספר ברחבי הארץ הלומדים בתכנית עתודה
מדעית-טכנולוגית וכן תלמידים מצטיינים מבתי הספר שעלו לשלב הגמר באולימפיאדת המדע והחלל ע"ש אילן רמון. התלמידים שמעו הרצאות בנושאי חלל וזכו להרצאות ולפעילויות משלהם.

הגב' סינת'יה מקארת'ור  חשפה בפני התלמידים אתגרים הקשורים לחקר החלל ואת אתר נאס"א. התלמידים צפו בניסוי של שריפת מלחים ובניסוי שערך הצוות של אילן רמון בחלל הגן הכימי. הניסוי הוצג ע"י פרופסור יואב יאיר. האסטרונאוט ביל מקארת'ור סיפר לתלמידים על החיים בחלל. התלמידים שאלו שאלות בנושא ואף זכו להצטלם אתו.

צוות Space IL   הציג את הפרויקט "ישראל בחלל". בסיום המושב הוכרזה  תחרות "חלוצי החלל".

 

בדברי הסיכום, ציין מר אריאל בריקמן, מנכ"ל קרן רמון, שלגביו נושא החלל מהווה מקור להשראה. אריאל הודה לכל השותפים לתכנון וארגון הכנס ושיתף אותם בכך שקרן רמון החליטה לפתח ולפתוח אתר מקביל לאתר החינוך של נאס"א בעברית! 

היה נפלא, היה מרתק, מצפים כבר לכנס בשנה הבאה! וכמובן לפתיחת האתר החינוכי של קרן רמון! יישר כוח לכל השותפים לתכנון ולביצוע הכנס, למר אריאל בריקמן מנכ"ל קרן רמון, לגב' אינה אוסדצ'י מקרן רמון ולכל חברי הוועדה המארגנת: לפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה ולפיקוח על הוראת הגיאוגרפיה, למרכז הארצי מדע וטכנולוגיה חט"ב מכון ויצמן למדע, וכמובן לגב' רונה רמון שבלעדיה לא היה כל המיזם החשוב הזה!

לחצו כאן לצפייה בתמונות מכנס החלל


 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  27/07/2016  

עדכוני rss