הפיקוח על הוראת הערבית education - חינוך

עדכוני rss

 
   
 
 
 
 
 
 
תכניות לימודים להשכלה כללית
 

תכנית לימודים בעולם הערבים והאסלאם


התכנית להשכלה כללית ב"עולם הערבים והאסלאם" מיועדת לתלמידי בית הספר העברי. היא נחלקת לשתי תכניות בנות 30 שעות כל אחת, היכולות להילמד בנפרד, אך גם משלימות זו את זו.
שתי התכניות עוסקות במדינות ערב ללא צורך בידיעת השפה הערבית. המדינות הנלמדות הן מדינות השוכנות בסמוך למדינת ישראל, אשר רוב תושביהן ערבים מבחינת מוצאם האתני והשפה הערבית היא שפתן הרשמית (למעט איראן).
התכנית הראשונה עוסקת בשלוש מדינות חשובות הגובלות בישראל: סוריה, לבנון וירדן. התכנית השנייה עוסקת בשלוש מדינות בעלות השפעה רבה על העולם בכלל ועל ישראל בפרט והן: איראן, סעודיה ומצרים. שתי התכניות פותחות צוהר לאירועים בעלי משמעות לאזור המזרח התיכון, לאקטואליה ולסוגיות הרלוונטיות לחיינו כאזרחים במדינת ישראל.
בכל אחת מן התכניות יש הצעה למספר נושאים. המורים יבחרו מבין הנושאים המוצעים את אלה שבהם הם רוצים להעמיק ולהעשיר את התלמידים.


 תכניות לימודים להשכלה כללית
 


תכנית לימודים בערבית לבית הספר העברי
 
התכנית להשכלה כללית בערבית מיועדת לתלמידי כיתות י' בבית הספר העברי. היא נחלקת לשתי תכניות בנות 30 שעות כל אחת היכולות להילמד בנפרד, אך גם משלימות זו את זו.
התכנית הראשונה כוללת סקירה של העיתונות בעולם הערבי, הן של העיתונות הכתובה והן של העיתונות המקוונת. התכנית עוסקת במאפייני העיתונות הערבית ובהשפעתה על עיצוב דעת הקהל, היא עוסקת גם בנושאים המופיעים בעיתונים הערביים ובסוגיות אקטואליות.
התכנית השנייה, עוסקת במהפכת התקשורת והאינטרנט בעולם הערבי, בטלוויזיה וברדיו . היא מפגישה את התלמידים עם עולם ערבי ממבט אחר, עולם עשיר של תקשורת בעלת פנים שונות, ממבט של רשתות חברתיות ובלוגים, ממבט של ערוצי רדיו וטלוויזיה מגוונים וחושפת אותם לתכנים רלוונטיים מחיי היום יום שלהם.
שתי התכניות נועדו הן לתלמידים שלמדו ערבית בכיתות ז'-ט' והן לתלמידים שלא למדו את השפה. לתלמידים שלמדו את השפה במשך שלוש שנים תזמן התכנית אפשרות להרחיב את האופקים, לחזק את ידיעותיהם בשפה ,לקרוא קטעים מעיתונים כתובים או אינטרנטיים, לגלוש באתרי אינטרנט וברשתות חברתיות בשפה הערבית. לתלמידים שלא נחשפו לשפה הערבית תהיה זו הזדמנות לקבל מושג על התקשורת הערבית, על השפעתה על דעת הקהל, להרחיב את ידיעותיהם על מדינות ערב ולהבין את הלך הרוחות גם מתוך קריאת קטעים מתורגמים לעברית.
בכל אחת מן התכניות יש הצעה למספר נושאים. המורים יבחרו מבין הנושאים המוצעים את אלה שבהם הם רוצים להעמיק ולהעשיר את התלמידים.


 תכניות לימודים להשכלה כללית
 
 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  03/07/2020