education - חינוך הפיקוח על החינוך המוזיקלי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
חומרי למידה
 
 

ספרי לימוד למגמות המוזיקה

 ספרי הלימוד שאושרו על ידי האגף לאישור ספרי לימוד

 מתווה לבחינת הבגרות בתשע"ז + מיקוד שאלות

 מאגר שאלות לבגרות יחידת פופ - רוק

 

  • קיצור תולדות המוזיקה

 

הספר סוקר בקצרה את דברי ימי המוזיקה המערבית האמנותית, למן יוון העתיקה ועד מלחמת העולם הראשונה. הסקירה מקיפה את גדולי המלחינים ואת הסגנונות המוזיקליים מן התקופות הבאות: ימי הביניים, רנסנס, בארוק, קלאסיקה, רומנטיקה וראשית המאה העשרים.

 

הספר מלוּוה  במדריך אינטרנט להאזנה למוזיקה קלאסית. המדריך כולל מבחר הקלטות, סרטי YouTube  ותווים. קטעי ההאזנה ניתנו בשפע רב מאוד אך הם אינם בחזקת האזנות חובה. כל מורה יכול לבחור מתוכם או להוסיף עליהם לפי טעמו ולפי הבנתו. 

 

  • סולמוניה

 

הספר "סולמוניה" נותן מענה לתחום תורת המוזיקה דרך הסגנונות המוזיקליים המגוונים שנוצרו כאן בישראל;

 

באמצעות ספר זה יעסקו התלמידים בחוויה הצלילית של עולם תורת המוזיקה מחד, ויכירו את המוזיקה הישראלית האמנותית פרי עטם של מלחינים ישראלים בולטים כמו גם שירים ממיטב הזמר העברי, מאידך.

 

ספר זה בנוי בצורה הדרגתית למן השלבים ההתחלתיים ועד לחומר מורכב והוא מאפשר לעסוק במקצוע מיומנותי זה באמצעות דרכי הוראה שונות: שירה, רישום, זיהוי בעל-פה  וכיוצא באלה.

אי לכך, ספר זה אמור לשמש את תלמידי מגמות המוסיקה וללוות אותם בדרכם המקצועית החל מצעדיהם הראשונים בעולם המוזיקה ועד לסיום לימודיהם.

 

  • פיתוח שמיעה מוזיקלית: צליל, קצב וזיכרון מוזיקלי

הספר פורש משנה סדורה של הוראת פיתוח השמיעה תוך הקפדה על עלייה הדרגתית בדרגות הקושי.

 

הספר מתמקד בשני המרכיבים המרכזיים בפיתוח השמיעה: הגובה והמשך. את העבודה יש לבצע בו- זמנית בשני המישורים.

 

לספר שבעה פרקים ונספח. בכל הפרקים ישנם תרגילים המלווים בהסברים, דוגמאות המיועדות לשירה, ניתוחים של קטעים מוסיקליים משמיעה בלבד ומטלות המפתחות את היצירתיות דרך אלתור והלחנה.

 

פיתוח השמיעה המוסיקלית הינו תהליך ארוך. על מנת להגיע לתוצאות הרצויות יש לעבוד באופן עקבי, שיטתי ויצירתי תוך חזרה מתמדת על חומרים שנלמדו.

 

לספר מצורפים תקליטורים ובהם חומרים להכתבות ולניתוחים הנלווים לכל פרק.

 

הספר מקיף את הנושאים התיאורטיים המופיעים בתוכנית הלימודים במוזיקה לחטיבה העליונה.

הספר כולל מונחים מוסכמים וסימול מקובל, הגדרות מדויקות, הצעות לתרגול ודוגמאות מן הספרות המוזיקלית.

הספר מציע את תכני הלימוד ולא את אופן ההוראה והלימוד. כל מורה יבחר את אופן ההוראה המועדף עליו.

לספר פרק "מכינה" שנועד לבסס את הידע הראשוני לפני תחילת לימודי התיאוריה. פרק זה  מיועד למכינת קיץ או ללימוד עצמי של תלמידים שאינם קוראים תווים.

 

  • צלילוגיה - המדריך השלם לתיאוריה הבסיסית של המוזיקה המערבית

צלילוגיה

ספר תיאוריה (יצא לאור ב-2013) הסוקר מושגים בסיסיים בתיאוריה של המוזיקה ומבהיר את עקרונותיה המרכזיים. הספר מקיף את כל נושאי הלימוד המקובלים והנדרשים של התיאוריה הבסיסית: מרווחים, סולמות, אקורדים, ארגון משכי הזמן, כתב התווים ועוד. להסברים התיאורטיים בספר נלוות דוגמאות תווים מתוך רפרטואר מגוון (החל מימי הביניים ועד ימינו) וכן 145 דוגמאות שמע באתר האינטרנט tzlilogia.co.il (ראו בלשונית "הקלטות"). אתר האינטרנט מציע גם תרגול אינטראקטיבי עצמאי לחלק גדול מן הנושאים התיאורטיים המצויים בספר (ראו בלשונית "תרגול"). את התרגול ניתן להשלים בעזרת שלוש חוברות העבודה הנלוות לספר: מרווחים, סולמות ואקורדים. הספר מכשיר את הקרקע ללימודים על-תיכוניים (בכללם הרמוניה, קונטרפונקט וניתוח יצירות) ותומך בהם.

 

חוברות

חוברות העבודה מכילות תרגילי בנייה בכתב וזיהוי בקריאה. כל חוברת מוקדש לנושא אחר: מרווחים, סולמות ואקורדים. החוברת מיועדת הן לתרגול עצמי והן לתרגול בכיתה, ומשמשות גם כהכנה למבחני הכניסה בתיאוריה, הנדרשים במגמות המוזיקה של בתי הספר ובמוסדות החינוך העל–תיכוניים.

 

החוברות ערוכה לפי שיטת "ימין ושמאל": בכל עמוד ימני מצויים תרגילים, ובעמוד השמאלי - פתרונותיהם. בעת הכתיבה בעמוד הימני יש להסתיר את העמוד השמאלי ולאחר מכן לחשוף אותו, לשם השוואה עם הפתרונות. להגברת יעילות העבודה, מומלץ לפתור את התרגילים תוך רישום בעיפרון, ואם במהלך הבדיקה התגלו שגיאות - לא למחקן, אלא לרשום את התשובה הנכונה בעט ליד הרישום השגוי. כך התלמידים והמורה יכולים לראות בבירור את תוצאות העבודה. שיטת הבדיקה העצמית מאפשרת עבודה עצמאית ויעילה, המעודדת הפקת לקחים ומצמצמת את התלות במורה.


  • הרמוניה טונלית

 

הספרים "הרמוניה טונלית" (כרכים א' ב') נותנים מענה לתחום ההרמוניה מן הספרות הקלאסית, המוסיקה הקלה והג'אז.

 

ספרים אלה מפגישים את התלמידים עם אקורדים ומהלכים בסיסיים במוסיקה הקלאסית מן התקופות הבאות: בארוק, קלאסיקה ורומנטיקה תוך הדרכה ליישום ברישום, בנגינה במקלדת ובניתוח הרמוני. 

 

הספרים מתמקדים בתבניות הרמוניות נפוצות כמו גם דוגמאות מוסיקליות מן הסגנונות שהוזכרו לעיל.
אלה מותאמות לנגינה במקלדת כאשר נקודת המוצא היא שהדרך המעשית הטובה ביותר לקליטה חושית של השפה ההרמונית הטונלית ורכישת מיומנויות ההרמון היא באמצעות הנגינה.

 

 

  • תולדות המוזיקה- מימי הביניים עד המאה העשרים

הספר "תולדות המוזיקה" סוקר את התפתחות המוזיקה המערבית מהמאה ה-9 ועד המאה ה-20, כלומר מאז התחלות התיעוד המוזיקלי באמצעות כתב התווים הראשוני ועד לתיעוד המוזיקה באמצעים אלקטרו-אקוסטיים. בספר תשעה פרקים. כל אחד מהם מוקדש לתקופה אחת או לנושא אחד ונכתב בידי מומחה בתחום.

הספר מציג את המוזיקה ואת הסוגות המרכזיות שלה באמצעות ניתוח יצירות מייצגות, והוא מלווה בדוגמאות תווים, באיורים ובתמונות צבעוניות הממחישות את הרקע ההיסטורי, האמנותי והתרבותי של כל תקופה וסגנון.

הספר מופיע גם במהדורה דיגיטלית באתר כותר ספרי לימוד של מט"ח, שבו אפשר למצוא הפניות לאתרי האזנה נוספים וכן הרחבות והשלמות שונות שאינן כלולות בספר המודפס. לספר מצורף מילון מונחים.

 

 

 

 

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  02/09/2018