education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
עו"ד שמעון מזרחי – ספורט ותרבות הגוף
 
 

שמעון מזרחי מנהל ארבעים ושתיים שנה את מועדון הכדורסל ב'מכבי תל-אביב' – מועדון הספורט המצליח בתולדות המדינה – ומצעיד אותו להישגים רבים בזירה המקומית ובזירה הבין-לאומית. בימי ניהולו זכתה קבוצת 'מכבי תל-אביב' בכל תואר בתחום, ונעשתה למופת מבחינת ניהולה בעבור קבוצות וארגוני ספורט בישראל ובעולם. מעמדו הבין-לאומי של מזרחי סייע בקידום הכדורסל הישראלי בעולם, ותרם לקידום הספורט הישראלי כולו. 'מכבי תל-אביב' בהנהלת מזרחי שמה דגש על מצוינות ספורטיבית, על טיפוח ספורטאים צעירים וקידומם ועל פעילות קהילתית מגוונת.

שמעון מזרחי מתגורר כעת בבנימינה; אב למיכל ולשי המשמש עורך דין במשרדו; וסב לחמישה נכדים.

 

ציוני דרך

1957: מסיים את לימודיו ב'גימנסיה גאולה' בתל-אביב ומתגייס לצה"ל.
1957 – 1960: שירות צבאי – חוקר מצ"ח בפיקוד צפון.
1964:

סיום התמחות במשפטים.

1964 – 1979:

עובד במשרדו של עורך הדין ברוך זייגר, תל-אביב.

1979:

מייסד משרד פרטי לעריכת דין..

 

תפקידים עיקריים בישראל

מ-1969:

יו"ר מועדון הכדורסל 'מכבי תל-אביב'.

מ-2001:

מ"מ בכיר יו"ר 'איגוד הכדורסל הישראלי'.

מ-1996:

חבר 'הוועד האולימפי הישראלי'.

מ-1976:

חבר הנהלת 'מכבי ישראל'.

 

תפקידים עיקריים בעולם

מ-2003:

חבר הוועד המנהל של ה'יורוליג' (Euroleague).

מ-1979: חבר הוועדה המשפטית, 'פיב"א', אירופה.

  

פעילות ציבורית

מ- 1997:

איש קשר בין מערכת הביטחון למשפחתו של החייל הנעדר גיא חבר.     

2003 – 2006:

חבר מועצת המנהלים, 'דיסקונט השקעות'.

 

פרסים ואותות הוקרה

2004: מדליק משואה בטקס הממלכתי לפתיחת אירועי יום העצמאות.
2007: בחירת המגזין האמריקני 'טיים' (TIME) לאחד מחמישים מנהלי הספורט הטובים בעולם.
2009: נשיא כבוד, 'המכבייה' השמונה-עשרה.

 

ציוני דרך – 'מכבי תל-אביב'

1969: מתמנה ליו"ר חוג האוהדים של 'מכבי תל-אביב', וכעבור זמן-מה ליו"ר מחלקת הכדורסל במועדון.
1970: שחקן העבר רלף קליין ממונה למאמן. בשנה הראשונה בניהול מזרחי זוכה 'מכבי תל-אביב' ב'אליפות המדינה' וב'גביע המדינה'.
1977: 'מכבי תל-אביב' מנצחת בפעם הראשונה קבוצה סובייטית, וגוברת בווירטון (בלגיה) על 'צסק"א מוסקבה'.
1977: 'מכבי תל-אביב' זוכה בגביע אירופה לאלופות לאחר ניצחון בגמר על 'מובילג'ירג'י וארזה' (איטליה).
1980: 'מכבי תל-אביב' זוכה בגביע הבין-יבשתי לאחר ניצחון בגמר על 'פראנסאקה' (ברזיל).
1981: 'מכבי תל-אביב' זוכה בגביע אירופה לאלופות לאחר ניצחון בגמר על 'סינודינה בולוניה' (איטליה).
1988: 'מכבי תל-אביב' מעפילה ל'פיינל פור' (Final Four) הראשון של הליגה האירופית (מפסידה בגמר למילאנו).
1994:

'מכבי תל-אביב' מארחת באולמה את ה'פיינל פור' האירופי.

2001: 'מכבי תל-אביב' זוכה בגמר גביע אירופה ('סופרוליג') אחרי ניצחון בגמר על 'פאנאתינייקוס' אתונה (יוון).
2003:

'מכבי תל-אביב' משתתפת בליגה האדריאטית ומעפילה לגמר (מפסידה בגמר ל'זאדאר').

2004: 'מכבי תל-אביב' זוכה באליפות אירופה ('יורוליג'). מנצחת בגמר בתל-אביב את 'סקיפר בולוניה' (איטליה) בהפרש הגדול אי-פעם (44).
2005:

'מכבי תל-אביב' זוכה באליפות אירופה ('יורוליג') לאחר ניצחון בגמר על 'טאו ויטוריה' (ספרד).

2005:    'מכבי תל-אביב' היא הקבוצה האירופית הראשונה המנצחת קבוצת NBA באמריקה, גוברת בטורונטו על ה'ראפטורס'.
       

מאמני 'מכבי תל-אביב' בניהולו של שמעון מזרחי

רלף קליין; יהושע רוזין; אברהם חמו; חיים שטרקמן; פרד דוולי; רודי דאמיקו; צבי שרף; טד אוונס; יעקב אדלר; אלי קנטי; מולי קצורין; וינקו ילובאץ'; יורם חרוש; פיני גרשון; דייויד בלאט; נבן ספאחיה; עודד קטש; אפי בירנבוים.

 

'עובדות במספרים': 'מכבי תל-אביב' בניהולו של שמעון מזרחי

5 זכיות בגביע אירופה לאלופות (1977, 1981, 2001, 2004, 2005).
13 הופעות ב'גמר גביע אירופה'.
1

זכייה ב'גביע הבין-יבשתי' (1980).

1 הופעה ב'גמר הליגה האדריאטית' (2003).
39

זכיות ב'אליפות המדינה'.

30

זכיות ב'גביע המדינה'.

20

משחקים עם קבוצות NBA (5 ניצחונות, 15 הפסדים).

 

***

 

שמעון מזרחי נולד ב-1939 בתל-אביב. הוא בן לאב מנהל בנק שהיה שחקן כדורגל וטניסאי ב'מכבי תל-אביב', ולאם שהייתה גם היא שחקנית טניס. "תמיד אהבתי ספורט", הוא מספר. "בעת לימודיי ב'גימנסיה גאולה' הייתי בנבחרות בית הספר וייצגתי אותו בכמה ענפים, אם כי לא שיחקתי כדורסל – העדפתי כדורגל. נהגתי להתלוות לאבי למשחקי כדורגל של 'מכבי תל-אביב' בהיותי נער צעיר".

 

ב-1957 התגייס מזרחי לצה"ל ושימש חוקר מצ"ח במשטרה הצבאית. "תמיד אהבתי את תחום החקירות והמשפטים", הוא מעיד. בשנה האחרונה לשירותו התחיל ללמוד משפטים, ולאחר שחרורו השלים את לימודיו בשלוחת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטה העברית בירושלים. הוא התמחה במשרדו של עורך הדין ברוך זייגר, והמשיך לעבוד אצלו. ב-1979 הקים משרד משלו בתל-אביב. מזרחי מוסיף לשרת במשטרה הצבאית ומשמש כיום קצין מילואים בדרגת אלוף-משנה. הוא גויס לשירות מילואים בכל מלחמות ישראל, והיה שותף בפענוח של כמה חקירות סבוכות.

 

בשנת 1969 לא זכתה קבוצת 'מכבי תל-אביב' בכדורסל בשום תואר. אוהדיה המודאגים של הקבוצה ייסדו חוג, ועורך הדין מזרחי נבחר לעמוד בראשו. "כעבור זמן קצר פנה אליי יו"ר המועדון, ישראל גורל ז"ל, ובשל אילוצי עבודתו ביקש ממני לקבל עליי את ניהול הקבוצה לפרק זמן קצר", מספר מזרחי. "פרק הזמן הקצר הזה נמשך עד היום", הוא מוסיף.

 

מיד עם כניסתו לתפקידו במועדון נקט מזרחי גישה של ניהול מקצועי. "ביטלנו את הכניסה החופשית למגרש 'מכבי' הישן, והתחלנו למכור כרטיסים למשחקים. חברי ההנהלה נתנו דוגמה אישית והיו הראשונים שקנו כרטיסים מכספם", הוא מספר. לדבריו, המטרה הייתה להפוך את 'מכבי תל-אביב' למועדון כדורסל על-פי הדגם של קבוצת הפאר הספרדית, 'ריאל מדריד'. "עשינו זאת בגדול, ובפרק זמן קצר למדיי", הוא מסכם.

 

ב-1977 זכתה 'מכבי תל-אביב' בגביע אירופה לאלופות, לאחר שגברה בגמר על קבוצת 'מובילג'ירג'י וארזה' האיטלקית. הזכייה בגביע אירופה קיבעה את 'מכבי תל-אביב' במעמד 'הקבוצה של המדינה', ורבבות אוהדים המתינו לה עם שובה לארץ. "זו הייתה התרגשות חסרת תקדים, מלווה בדמעות", נזכר מזרחי. חודשיים קודם רשמה הקבוצה ניצחון היסטורי כשגברה בפעם הראשונה על אלופת ברית-המועצות, 'צסק"א מוסקבה', במגרש ניטראלי בווירטון שבבלגיה."איש לא שיער ולא ציפה שנוכל לנצח את הקבוצה הזאת", הוא אומר.

 

מאז זכתה 'מכבי תל-אביב' עוד ארבע פעמים בגביע אירופה, וצברה שלל תארים אחרים. בניהולו של מזרחי נעשתה הקבוצה למופת בתחום ניהול הספורט בעולם. "נדרשת סבלנות רבה; נדרשת אמונה; וצריך לדעת להוביל אנשים; לחשוב קדימה ולטפח את הנוער", הוא מסביר. "הסוד הוא בפרטים. לא להזניח דבר ולא להשאיר שום עניין בלא טיפול נאות, ולהשתדל להיות מעודכן בכל המתרחש", הוא מוסיף. את כל פעילותו ב'מכבי תל-אביב' מזרחי עושה בהתנדבות מלאה, וחשוב לו לציין את שמות חבריו לדרך: "שמואל (שמלוק) מחרובסקי, אריה ברנוביץ, אמנון אבידן, צבי רון ז"ל, ובהמשך כמובן דיוויד פדרמן, אודי ושי רקנאטי, האחים דני ואבי רייק, דיוויד סולומון ורענן כץ שהיה במחיצתנו שנים אחדות". 

 

קבוצת 'מכבי תל-אביב' משקיעה מאמץ רב באיתור שחקנים צעירים ובטיפוחם. "אנו מחנכים את הנוער להצטיינות מגיל צעיר", הוא אומר. "יש לנו בתי ספר לכדורסל בכל הארץ ובכל המגזרים". הקבוצה משקיעה גם בפעילות קהילתית ענפה.

ילדים פגועים מוזמנים דרך קבע למשחקי הקבוצה, והשחקנים נוהגים להתייצב בבתי חולים לילדים, בבתי ספר, בבסיסי צה"ל ואפילו בבתי כלא. "אנחנו חלק מהקהילה, והקשר עמה חשוב לנו מאוד", מדגיש מזרחי.

 

נוסף על הניהול השוטף של 'מכבי תל-אביב', מזרחי ממלא כמה תפקידים אחרים, ובהם ממלא מקום בכיר ליו"ר 'איגוד הכדורסל' וחבר 'הוועד האולימפי הישראלי'. הוא חבר בוועד המנהל של ה'יורוליג' (Euroleague) ובוועדה המשפטית של 'איגוד הכדורסל האירופי'. מעמדו האיתן בצמרת הכדורסל האירופי סייע במניעת ביטול משחקים בישראל בעתות מצוקה – ממלחמות ועד ימי פיגועים קשים. בין השאר אירחה 'מכבי תל-אביב' ב-1994 וב-2004 טורניר גמר של ה'יורוליג', ה'פיינל-פור' (Final Four), אירועים שארגונם זכה לשבחים. כמו כן, מזרחי מייחד מזמנו, בהתנדבות, לתפקידים ציבוריים שאינם קשורים לעולם הכדורסל.

 

מלבד ניהול משרד עורכי הדין שבבעלותו, מזרחי משקיע את כל כולו בניהול 'מכבי תל-אביב', נוכח בכל משחק של הקבוצה ובאימונים רבים שלה. "ברור שאילו לא הייתי ב'מכבי' – חיי היו שונים לגמרי. מכיוון שנולדתי בארץ ואני מושרש עמוק בה, אני חש חובה לעשות למען החברה", הוא מסכם. "אני רואה בפעילות הזאת תרומה לחברה ולמדינה, ולא מצטער על שום רגע".

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012