education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
נימוקי השופטים
 

אליהו הכהן - הוא 'הכהן הגדול' לחקר תולדות הזמר העברי שהקדיש לכך למעלה מיובל. הוא נחשב בר סמכא בנושא הזמר העברי והתפתחות התרבות היהודית הישראלית עם ראשית ההתיישבות בארץ. בפעילות ה"ארכאולוגית" חשף ו"חרש" את הארץ ודאג להקליט עדויות חיות כשהוא חמוש בטייפ סלילים. ברגישות, בתבונה ובסבלנות אין קץ דובב את אחרוני העדים, וכך הצליח להציל משכחה ודאית מידע חיוני ותוסס, המהווה עדות אותנטית לאפוס הציוני, עדות שאין למוצאה בספרי ההיסטוריה. שכן מיום ליום הלך ופחת מספרם של ותיקי היישוב שיכולים היו להעיד על ההווי המוזיקלי בארץ בשלבי בנייתה. כל ריאיון הוא תיעד וקטלג, ובזכות עבודה זו הביא לחידושים ולגילויים בתחום.

 

את פעילותו בחקר הזמר העברי המתחדש עשה בשעות הפנאי הנדירות שלו לצד עבודתו היומיומית בחברת המחשבים NCR, שבה עבד לפרנסתו למעלה מחמישים שנה. הכהן נחשב לאחד מוותיקי ענף עיבוד הנתונים בישראל.

 

את תחום עיבוד הנתונים העתיק גם לתחום הזמר העברי: הוא  קטלג, עיבד וערך את ממצאיו והקלטותיו והציג אותם לציבור הרחב בהרצאות, בעריכה ובהגשה של  תכניות באמצעי התקשורת. המניע לפעילותו הוא חיבתו העזה לזמר העברי ומורשת ההתיישבות מתוך שליחות פנימית הפועמת בו ללא ליאות.

 

הוא ערך והגיש עשרות תכנית רדיו וטלוויזיה דוגמת "שרתי לך ארצי" והוציא את "שירי עם עבריים" – קובץ של אלף שירים, ואת הקטלוג " מאתיים שנות המקראה העברית 1789-1988 " מפעל ייחודי שאין ערוך לערכו ולחשיבותו . הוא פרסם את הספרים: "בכל זאת יש בה משהו " לחג ה- 75 של תל אביב, שירי הזמר של העיר ו"לוין קיפניס- ביבליוגרפיה" ספר שערך בהוצאת מרכז לוין קיפניס לספרות ילדים.

 

הכהן עבר בארץ לאורכה ולרוחבה, והנחיל את הידע העצום שלו על תולדותיהם של עשרות אלפי שירים ומחבריהם - ואהבת הזמר העברי לציבור הרחב, כשם שעשה בסדרת התכניות "על הדשא" שהוקלטו ביישובים בכל רחבי הארץ, סדרה המספרת את תולדות הזמר העברי בארץ ישראל.

 

הוא מאמין, כי הזמר העברי הוא אמצעי תרבותי מקשר בין האנשים. על כן באמצע שנות החמישים עת שפיקד כמפקד בגדנ"ע בחוות הנוער בבאר אורה ניצל את שעות השינה הבודדות לכתיבת אוגדן שירים כדי ללמד את העולים שבאו ארצה. הוא ממשיך בפעילות זאת מאז ועד היום  ומבקש לחבר בין העדות והתרבויות השותפות בבניית הארץ בתקופת היישוב.

 

ידו של הכהן הייתה בכל הנושאים הקשורים לתרבות יהודית-ישראלית: תולדותיה של "התקווה", סקירת ראשית ההקלטות של הזמר העברי, חשיפת מקור המנהג בט"ו בשבט כחג נטיעות, וכן את העובדה שהאיקליפטוס ניטע בארץ שני עשורים לפני ייסוד המושבות. במהלך השנים הללו עסק גם בחקר ההיסטוריה של המחשוב בישראל ופרסם מאמרים על כך בכתב העת "מעשה חושב".

 

אולם, אחד מגילוייו החשובים הוא מציאתם של מספר  פזמונים של המשורר נתן אלתרמן, שלא היו ידועים לציבור הרחב בכלל ולחוקרים בתחום בפרט עת שנבר בארכיונים שונים במהלך מחקריו.

 

ספרייתו הפרטית הענפה משמשת ארכיון לזמר, לתולדות ארץ ישראל ולמורשת היישוב  העברי והידע שברשותו זמין לכול.

 

על פעילותו הוא זכה במגוון פרסים ואותות הוקרה על שימור ממצאים בחקר הזמר העברי ותולדות התרבות העברית המתחדשת וגילוים.

 

על כל אלה מצאה ועדת השופטים את מר אליהו הכהן ראוי לקבל את 'פרס ישראל' בתחום מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת ה'תשע"ג.

 

השופטים

 

השופט בדימוס יעקב טירקל

 

גב' גאולה כהן

 

רו"ח משה ליאון

 

מר כאמל מנצור

 

מר אברהם נתן

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  17/04/2013