education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
עדינה בר שלום - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה
 
 

עדינה בר שלום – פעילה למען החינוך והחברה בישראל – היא מייסדת המכללה החרדית, שסללה את הדרך להשתלבותם של אלפי חרדים בלימודים אקדמיים מלאים, תוך שמירה על אורח חייהם. המכללה הביאה לקידומן של נשים רבות ולשילוב מוצלח של בוגריה בשוק העבודה. עדינה בר שלום פועלת רבות גם לקידום השלום בין ישראל לאויביה, לצמצום השסעים החברתיים בישראל, לקירוב לבבות בין חרדים לחילונים ולקידום כבוד האדם. בזכות פעילותה הרבה והמגוונת היא נעשתה לאחד מעמודי התווך של החברה האזרחית בישראל, ומשמשת מופת והשראה לפעילים חברתיים רבים.

עדינה בר שלום מתגוררת בתל אביב. נשואה לדיין בית הדין הגדול בגמלאות הרב עזרא בר שלום. הם הורים לרב בן ציון בר שלום, לחנה שמעוני ולמרגלית דואק, ויש להם 13 נכדים ונין אחד.

 

לימודים והשתלמויות

1963:

מסיימת את לימודי התיכון, בית הספר בית יעקב, ירושלים

1978: 

מסיימת התמחות בתפירה, עיצוב אפנה, תדמיתנות ודיגום חופשי, בית הספר למקצועות האפנה שנקר, רמת גן

2001:

בוגרת המחזור הראשון בתכנית המנהיגות, ויצ"ו ירושלים

2003:

בוגרת התכנית השנתית להעצמה ותהליכי שינוי בגישת האימון האישי בהדרכת רותי בר-שלו

 

תפקידים ופעילות ציבורית

מ-2000:

יו"ר עמותת המכללה החרדית, ירושלים

2001:

חברה במועצת "יחד", המועצה להסכמה אזרחית

2003-2001:

חברה ב"סוד שיח" – עמותה לדיאלוג בין קבוצות קונפליקט בחברה הישראלית

2005-2001:

חברה בפורום לאחריות לאומית

2004:

חברה בוועד המנהל של המרכז לטיפוח יזמות, ירושלים

2008:

חברה באגודה לקידום החינוך

2009:

חברה ב"אשוקה" – ארגון בין-לאומי ליזמות חברתית

מ-2010:

חברה במועצת המנהלים, יד יצחק בן צבי, ירושלים

מ-2012:

חברה בוועד המנהל "מעלה" – עסקים מנהיגים אחריות חברתית

2013: 

חברת המועצה המייעצת במפעל הפיס

מ-2014:

חברה בתכנית החינוך "כבוד האדם", המכון הישראלי לדמוקרטיה

מ-2014:

חברה בוועד החינוך בראשות שר החינוך

 

פרסים, אותות הוקרה ותוארי כבוד

2007:

אות "ירושלים שלי", עיריית ירושלים

2011:

עמית כבוד, מכללת רופין

2012:

עמית כבוד, המרכז הבין-תחומי, הרצליה

2012:

אות "אביר איכות השלטון", התנועה למען איכות השלטון בישראל

2012:

תואר "דוקטור לשם כבוד", אוניברסיטת בן-גוריון, באר שבע

2014:

מדליקת משואה בטקס הממלכתי לפתיחת אירועי יום העצמאות ה-66

 

המכללה החרדית ירושלים – ציוני דרך

2000:

מקבלת את אישור המועצה להשכלה גבוהה להקמתה

2001:

נפתחת התכנית האקדמית הראשונה – לימודי עבודה סוציאלית מטעם אוניברסיטת בר-אילן

2003:

נפתח במכללה מעון ראשון מסוגו לילדי הסטודנטים

2006:

טקס סיום ראשון של בוגרות המכללה

2008:

נפתח המסלול הראשון לגברים במכללה

2009:

המכללה עוברת מגבעת שאול למשכנה הקבוע בגן הטכנולוגי במלחה, ירושלים

 

המכללה החרדית במספרים

7 מסלולי לימוד לתואר ראשון (מטעם אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת בן-גוריון ומכללת הדסה)

4 מסלולי לימוד לתואר שני (מטעם אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת בן-גוריון)

יותר מ-1000 סטודנטים בשנה

1200 בוגרים

94% השמה תעסוקתית לבוגרים

 

* * *

 

עדינה בר שלום נולדה בירושלים, בתם הבכורה של הרב עובדיה יוסף ורעייתו מרגלית. בילדותה התגוררה שלוש שנים בקהיר, שם שימש אביה סגן הרב הראשי של מצרים, ולאחר שובם ארצה התגוררה המשפחה לסירוגין בירושלים ובפתח תקווה. בגיל 14 נשלחה עדינה לבית ספר מקצועי, והתמחתה בלימודי תפירה. בת 18 נישאה לרב עזרא בר שלום, וכעבור זמן קצר נולדו להם שלושה ילדים. היא פרנסה את המשפחה בניהול סלון לשמלות כלה. "רציתי אז שבעלי יוכל רק ללמוד תורה", היא אומרת. כמה שנים לאחר מכן קיבל בעלה משרת רב מלמד בישיבה בתל אביב, והמשפחה עברה להתגורר בשכונת נווה אביבים, החילונית ברובה. עדינה החלה ללמד תפירה בבית ספר. ב-1972 פנתה ללימודים במכללת שנקר, התמחתה בעיצוב אפנה ובתפירה והחלה לעבוד עם מעצבים מוכרים, בהם יהודה דור וענת גלובוס.

השינוי הגדול בחייה הסתמן ב-1989. בתה, חנה, אחות במקצועה, פנתה ללימודים באוניברסיטה לאחר שחשה כי קידומה המקצועי נעצר משום שלא החזיקה בתואר אקדמי. "זה הוביל להרבה שיחות, גם עם אבי וגם עם בעלי, על כך שהציבור החרדי זקוק ללימודים אקדמיים". הכרה הזו התחדדה נוכח העמקת המשבר בין החברה החרדית לחברה החילונית. "שאלתי את עצמי מדוע שונאים אותנו, החרדים, והבנתי שזה בעיקר עניין כלכלי, משום שחילונים חשים שהם מפרנסים את החרדים. החלטתי שאני רוצה לעשות משהו שגם יסייע לחרדים וגם יוכיח שיש בנו מסוגלות להחזיק את עצמנו כלכלית, והחלטתי לפתח אפיק ללימודים אקדמיים לחרדים", היא מספרת. "רציתי לא לשנות את הטוב שיש בעולם החרדי, ולהוסיף עליו מהטוב בעולם החילוני".

בסיוע פרופ' דניאל שפרבר ומנכ"ל הוועדה לתכנון ולתקצוב לשעבר גורי זילכה, קיבלה בר שלום אישור מהמועצה להשכלה גבוהה לפתוח את המכללה החרדית – אכסניה שתאפשר לאוניברסיטאות להציע בתחומה לימודים אקדמיים לחרדים. ב-2001 נפתחה הכיתה הראשונה של המכינה הקדם אקדמית לנשים חרדיות. כעבור שנתיים החלו בוגרות המכינה בלימודי עבודה סוציאלית מטעם אוניברסיטת בר-אילן. "כיום יש למכללה יותר מ-1,200 בוגרים, אחת מהן דוקטור למדעי החיים באוניברסיטת אוקספורד הבריטית, ושלושים בנות במסלול ישיר לדוקטורט באוניברסיטה העברית", מתגאה בר שלום. "פתחנו מסלולי לימוד לגברים, וגם הם עושים חיל. יש לנו כיום במכללה אחד-עשר חוגי לימוד, בהם מסלולים לתואר שני של בר-אילן ושל אוניברסיטת בן-גוריון. שיעור ההשמה של הבוגרות והבוגרים שלנו מגיע ל-94%".

מסגרת הלימודים במכללה מאפשרת לחרדים ללמוד בלי לפגוע באורחות חייהם, ובד בבד לעמוד בכל הדרישות האקדמיות של האוניברסיטה. "יש רב במכללה שמסייע לתלמידים ליישב בין ערכי התורה לנושאי לימוד כמו אבולוציה או תורת פרויד", היא מסבירה. "אנו מצליחים לגשר על הפערים בין העולמות ואני שמחה שבוגרות המכללה הופכות למנהיגות ומובילות, הן בחברה החרדית והן בחברה הכללית". פתיחת המכללה הביאה לפתיחת מוסדות דומים ומסלולי לימוד לחרדים. "כיום לומדים כ-8,000 חרדים לימודים אקדמיים, והשאיפה היא להגדיל את המספר פי שלושה", אומרת בר שלום.

נוסף על העבודה הרבה שהיא משקיעה בניהול המכללה, בר שלום מייחדת זמן רב לפעילות למען השלום, במסגרת ארגונים לא מפלגתיים כמו "שיח שלום", "יוזמת ז'נבה" ו-BTI. "אנחנו לא מעורבים בשום משא ומתן מדיני, רק רוצים לחזק את ידיהם של מי שמנהלים אותו, כדי להעניק סיכוי לילדינו לחיות כאן בבטחה", היא אומרת. "אני מאמינה באמונה שלמה שהארץ הזו היא שלנו ושהיא ניתנה לנו, אבל כדי להבטיח את עתיד הדורות הבאים יש לפעול להפסקת הלחימה".

אפיק פעילות נוסף שבר שלום משקיעה בו רבות הוא המאמץ לגשר בין חילונים לחרדים. "הפילוג בעם מאיים עלינו יותר מהמלחמות עם הערבים", היא אומרת. "צריך לפתח שפה משותפת, ובלי דיאלוג לא נוכל לעשות את זה". היא מנסה לקדם את היעד הזה במסגרת מפגשים בין סטודנטים מהמכללה החרדית לתלמידים ממוסדות אחרים, וכן בחברותה בתכנית למען כבוד האדם במסגרת המכון לדמוקרטיה.

"החזון שלי הוא חברה שבה כל אדם מכבד את זולתו ואינו כופה עליו את דעותיו", מסכמת בר שלום. "הייתי רוצה לראות כאן עם אחד, פעילויות משותפות לחרדים ומגורים בשכונות מעורבות. כך היה בעבר, ואני מאמינה שזה אפשרי גם כיום".

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  02/05/2014