education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
אבינועם נאור (אהרונוביץ) - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה 
 
 

אבינועם נאור (אהרונוביץ) הוא אחד היזמים החברתיים המובילים בישראל. הוא היה בין מייסדי חברת אמדוקס, אחת מחברות הטכנולוגיה העילית המובילות בעולם. הוא ייסד את עמותת אור ירוק למאבק בתאונות בדרכים, תומך בפעילותה ועומד בראשה. בתוך פחות משני עשורים חוללה אור ירוק מהפכה רב תחומית בכל היבטי הבטיחות בדרכים ובהם מדיניות, תשתיות, מחקר (באמצעות קרן רן נאור), הדרכה, חינוך ואכיפה, והביאה לירידה ניכרת במספר הנפגעים בכבישים. כמו כן משקיע נאור (אהרונוביץ) ממרצו וממשאביו בקידום כפרי נוער המיועדים לנוער ממשפחות מצוקה, ובפיתוח קהילות חינוכיות ביישובי הפריפריה. הוא מוביל את הפילנתרופיה הישראלית בהיקף תרומותיו ביחס להונו, והוא עושה זאת באמות מידה ניהוליות ומקצועיות מתקדמות.

אבינועם נאור (אהרונוביץ) מתגורר בסביון עם רעייתו אתי. הוא אב למרב ולגיא מנישואיו הקודמים, ולאיל וגיל מנישואיו הנוכחיים, וסבא לגוני. בנו רן ז"ל נהרג בתאונת דרכים ביוני 1995.

 

נקודות ציון בחייו

1970-1966:

קצין הנדסה קרבית, ממקימי יחידת הצליחה של צה"ל אחרי מלחמת ששת הימים

1974:

מסיים תואר ראשון במחזור הראשון של הפקולטה למדעי המחשב בטכניון

1976-1974:

שותף בהקמת היישוב יעד בגליל המערבי, הכפר התעשייתי הראשון

1977-1976:

איש מחשבים בחברת תדיראן

1980:

חבר בקבוצת המייסדים של חברת אמדוקס, משמש סגן נשיא ומוביל אותה לפעילות בתחומים מגוונים, בעיקר מערכות לניהול וחיוב לקוחות

1995:

מתמנה לנשיא ולמנכ"ל אמדוקס

1997:

מייסד את עמותת אור ירוק בעקבות מות בנו רן בתאונת דרכים שנתיים קודם לכן

2000:

מאמץ עם רעייתו אתי את כפר הנוער רמת הדסה ומתחיל בפעילות למען כפרי נוער בכל הארץ

2002:

עוזב את חברת אמדוקס ומייחד את כל זמנו לפעילות ציבורית ופילנתרופית

2002:

מייסד עם רעייתו אתי את קרן אורן לתמיכה בילדים ובנוער בסיכון

2005:

מתחיל לתמוך בקהילות צעירות המתיישבות בפריפריה

2007:

מצטרף לארגון הפילנתרופים  – Jewish Funders Network ושותף בהקמת נציגותו בישראל

2008:

מייסד עם דב לאוטמן ז"ל ואחרים את עמותת "הכל חינוך" לקידום החינוך בישראל

2010:

מייסד את קרן שח"ף לתמיכה בקהילות צעירות בפריפריה

2011:

מייסד את הפורום הציבורי לכפרי הנוער והפנימיות

2012:

מקים יחד עם משקיעים חברתיים נוספים את יזמת "יכולים נותנים" לעידוד הנתינה הפרטית המשמעותית בישראל

 

 

תפקידים ופעילות ציבורית

1995-1983:

סגן נשיא חברת אמדוקס

2002-1995:

נשיא ומנכ"ל אמדוקס

מ-1997:

יו"ר עמותת אור ירוק לבטיחות בדרכים

מ-2000:

יו"ר כפר הנוער רמת הדסה

מ-2006:

יו"ר כפר הנוער קריית יערים

מ-2010:

יו"ר קרן שח"ף

מ-2010:

יו"ר חברת ריטליקס

מ-2011:

יו"ר הפורום הציבורי של כפרי הנוער

מ-2014:

יו"ר משותף (הישראלי הראשון), Jewish Funders Network, ישראל

 

פרסים, אותות הוקרה ותוארי כבוד

2003:

אות הנשיא למתנדב

2008:

תואר דוקטור לשם כבוד, הטכניון, חיפה

2010: 

הפרס ע"ש סולומון בובליק, האוניברסיטה העברית, ירושלים

2011: 

דורג ראשון ברשימת הפילנתרופים הישראלים, מגזין דה-מרקר

2011: 

אות המשקיע הפרטי האפקטיבי ביותר, ארגון מידות

2012: 

תואר דוקטור לשם כבוד, אוניברסיטת חיפה

2014: 

עיטור נשיא המדינה

2014: 

אות יקיר עליית הנוער והחינוך ההתיישבותי

 

* * *

 

אבינועם נאור (אהרונוביץ) נולד בחיפה ב-1948 וגדל בקריית טבעון, שם סיים את לימודי התיכון במגמה ריאלית. בצה"ל שירת בהנדסה הקרבית, ולאחר מלחמת ששת הימים היה ממקימי יחידת הצליחה של הצבא. לאחר שחרורו מצה"ל נפתח המחזור הראשון של לימודי מדעי המחשב בטכניון, והוא החליט להירשם ללימודים בחוג החדש. נוסף על התואר האקדמי, רכש בטכניון קבוצת חברים, סטודנטים אידאליסטים כמותו, ולאחר הלימודים הם ייסדו יישוב חדש בגליל המערבי – יעד, שהיה הכפר התעשייתי הראשון.       

ב-1976 עבר להתגורר עם משפחתו הצעירה בתל אביב והחל לעבוד בחברת תדיראן בתחום המחשבים. כעבור תקופה קצרה הוזמן עם מנהלו למיזם של חברת דפי זהב, שהוציאה את מדריכי הטלפונים לעסקים, והיה שותף לפיתוח מערכת מחשבים המפעילה את כלל שירותי החברה – מעיצוב המדריכים והדפסתם ועד מערכות החיוב ושירות הלקוחות. "בשלב מסוים הבנו שאנו כבר לא יחידת מחשב בתוך דפי זהב, אלא חברה עצמאית", מספר נאור (אהרונוביץ). "התחלנו למכור את המערכת שפיתחנו לחברות דפי זהב ברחבי העולם, והחברה שהקמנו – אמדוקס – הפכה למובילה בעולם בתחומה. בהמשך נכנסנו לתחום הטלפונים הניידים ופיתחנו מערכת תפעול לחברות הסלולר, הכוללת גם היא את כל שירותי הלקוחות והחיוב, וכן את מערכות התקשורת והטלפוניה". ב-1995 מונה אבינועם נאור (אהרונוביץ) – שהיה עד אז סגן נשיא אמדוקס – לנשיא ומנכ"ל במקום חברו, בעז דותן, והמשיך לקדם את החברה להישגים חדשים.

באותה שנה נהרג בנו רן בתאונת דרכים בעת שהיה בחופשה מהצבא. בעקבות מותו של רן הקים נאור (אהרונוביץ) את עמותת אור ירוק למאבק בתאונות דרכים. "ראינו שמדינות אחרות הצליחו להוריד בשיעור ניכר את מספר הנפגעים בתאונות דרכים באמצעות יישום תכניות רב-תחומיות וארוכות טווח, והצבנו לנו מטרה – לקדם תכנית כזו גם בישראל, תוך דרישה מהממשלה לקבל עליה אחריות לקידום הבטיחות בדרכים", אומר נאור (אהרונוביץ), המשמש יו"ר מועצת המנהלים של העמותה מאז הקמתה ומשקיע בפעילותה מכספו כארבעה מיליון דולרים בכל שנה. הוא מיישם בעמותה את המודל הניהולי שהביא מעולם העסקים, הכולל הצבת יעדים, מחקר ומדידה. העמותה הביאה להקמת רשות לאומית לבטיחות בדרכים, הפועלת באחריות שר התחבורה ומתוקצבת כראוי; היא הובילה את התכנית הלאומית למאבק בתאונות דרכים שאימצה הממשלה; תרמה למעלה ממאה ניידות למשטרת התנועה כדי לאפשר קליטה של אלפי מתנדבים במערך התנועה; מפעילה מערכי הדרכה לנהגים ולאזרחים בכל הגילים בנושאי בטיחות בדרכים. כ-5,500 מתנדבי העמותה מגיעים בכל שנה לכמיליון ישראלים בפעילויות השונות. "פעילות העמותה תרמה לירידה מכ-600 הרוגים בשנה לפחות מ-300 בשנים האחרונות, למרות הגידול הניכר באוכלוסייה, במספר כלי הרכב ובנסועה", הוא אומר. "היינו מתחת למקום העשרים וכיום אנו אחת מעשר המדינות הבטוחות בעולם. היעד הוא להיות אחת מחמש המדינות המובילות".

ב-2002, כמה שנים לאחר שהוביל את חברת אמדוקס להצלחה בין-לאומית ולהנפקה מוצלחת בבורסה בניו-יורק, פרש מהחברה כדי לייחד את זמנו ומשאביו לפעילות פילנתרופית וחברתית. "כשפרשתי, אמדוקס הגיעה ל-11,000 עובדים, עם מחזור שנתי של 1.5 מיליארד דולר", הוא מסכם.

בטרם פרש מאמדוקס החל נאור (אהרונוביץ) לפעול למען כפרי נוער המיועדים לילדים ונוער בסיכון באמצעות קרן אורן שייסד עם רעייתו אתי. הם אימצו את כפר הנוער רמת הדסה בקריית טבעון. "רצינו לתת לילדים הזדמנות דומה לזו שמקבלים ילדים הגדלים במשפחות רגילות", הוא אומר. "גם כאן פיתחנו תכנית אסטרטגית, ובתוך כמה שנים הגענו כמעט מאפס לשיעור של 60% הצלחה בבחינות בגרות, וחשיפה לחינוך טכנולוגי". כיום הוא תומך אישית בשני כפרי נוער, רמת הדסה וקריית יערים. במטרה לתמוך בשישים כפרי הנוער בארץ הקים פורום ציבורי לפיתוח וקידום מסגרת החינוך הפנימייתי, והוא עומד בראשו.

בשנת 2005 נכנס נאור (אהרונוביץ) לפעילות בתחום קהילות חינוכיות של משפחות וצעירים המתיישבים בפריפריה גיאוגרפית וחברתית. הוא הקים עם שותפים את קרן שח"ף (שותפות חברתית פעילה), המרכזת את פעילות הקהילות, מסייעת להן בהתנהלות עם הרשויות, מדריכה את חבריהן בניהול ומספקת תמיכה כספית לפרויקטים שהם יוזמים ומבצעים. "כשהתחלנו היו כחמש-עשרה קהילות כאלה, היום יש מאה ושבעים עם 8,500 חברים, והמטרה היא להגיע ל-350 קהילות, שחבריהן חיים ביישוב ומהווים חלק ממנו", מסכם נאור. "הפעילות הזו מאפשרת לקדם את אזורי הפריפריה ולסייע להם. כמו הפעילויות שלנו בתחומים האחרים, הרעיון הוא להשפיע מלמטה, ולהניע שינוי באמצעות אנשים".

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  02/05/2014