education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
ספרות תורנית הרב אהרן ליכטנשטיין- ספרות תורנית
 
 

אהרן ליכטנשטיין, רב ודוקטור לספרות אנגלית, עומד זה למעלה מארבעה עשורים בראש ישיבת הר עציון והעמיד דורות של תלמידים. יצירתו התורנית מקיפה רבדים רבים של המקורות ונודעת בעומקה ובהיקפה. שיעורי התלמוד של הרב ליכטנשטיין היו לשם דבר. הוא שכלל ופיתח את שיטת בריסק ללימוד הגמרא, ושיעוריו הוגדרו פורצי דרך בלימוד התלמוד ובהבנת מושגיו. יצירתו הספרותית כולה מאופיינת במחשבה מעמיקה, מקורית, יצירתית והומניסטית, והיא תרמה להנחלת מורשת האבות לציבור היהודי בישראל ובתפוצות.

הרב אהרן ליכטנשטיין מתגורר באלון שבות ונשוי לד"ר טובה (סולובייצ'יק). יש להם שישה ילדים, נכדים ונינים רבים.

 

לימודים והשתלמויות

1953: 

תואר בוגר בספרות אנגלית, ישיבה-אוניברסיטה, ניו יורק, ארה"ב

1957:

תואר דוקטור בספרות אנגלית, אוניברסיטת הרווארד, מסצ'וסטס, ארה"ב

1959:

הסמכה לרבנות, ישיבת רבנו יצחק אלחנן, ניו יורק, ארה"ב

 

תפקידים בארץ

מ-1971:

ראש ישיבת הר עציון, אלון שבות (בשיתוף אחרים)

מ-1983:

ראש כולל גרוס, ירושלים

 

תפקידים בחו"ל

1962-1958:

מרצה לספרות אנגלית, מכללת שטרן לנשים, ישיבה-אוניברסיטה, ניו יורק, ארה"ב

 

1971-1962:

ר"מ, ישיבת רבנו יצחק אלחנן, ישיבה-אוניברסיטה, ניו יורק, ארה"ב

1971-1962:

ראש הכולל, ישיבת רבנו יצחק אלחנן, ישיבה-אוניברסיטה, ניו יורק, ארה"ב

אותות הוקרה, תעודות ופרסים

1994:

פרס רוטנברג לחינוך יהודי, האוניברסיטה העברית בירושלים

1998:

אות "אלוף התורה", ישיבה-אוניברסיטה, ניו יורק, ארה"ב

2000:

תואר דוקטור לשם כבוד, אוניברסיטת בר אילן

2012:

פרס הרב קוק לספרות מחקר תורנית, עיריית תל-אביב-יפו

ספריו

2006: 

באור פניך יהלכון – על מידות וערכים בעבודת ה'

2011:

מבקשי פניך – שיחות עם הרב חיים סבתו בנושאי השקפה ויהדות

2013: 

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – מסכת זבחים

2013:

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – מסכת פסחים

2013:

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – מסכת גטין

2013:

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – מסכת טהרות

2013:

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – מסכת הוריות

2013:

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – מסכת בבא קמא

2013:

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – מסכת בבא מציעא

2013:

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין – קונטרס דינא דגרמי

2014:

מנחת אביב

1962:

Henry More: The Rational Theology of a Cambridge Platonist (PhD Dissertation)

2002:

By His Light: Character and Values in the Serviceof God, based on Lichtenstein's addresses (adapted by Reuven Ziegler)

2003:

Leaves of Faith (vol. 1) – The World of Jewish Learning

2004:

Leaves of Faith (vol. 2) – The World of Jewish Living

2011:

Varieties of Jewish Experience

 

* * *

הרב אהרן ליכטנשטיין נולד בפאריס בשנת 1933. לאחר שכבשו הנאצים את צרפת הצליחה משפחתו להימלט לארה"ב. בגיל התיכון למד בישיבת רבנו חיים ברלין אצל הרב יצחק הוטנר והרב אהרן סולובייצ'יק, אך עיקר חינוכו התורני היה בישיבת רבנו יצחק אלחנן (ישיבה-אוניברסיטה) אצל הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק, שאף הסמיך אותו לרבנות. נוסף על כך השלים הרב דוקטורט בספרות אנגלית באוניברסיטת הרווארד בשנת 1957. עבודת הגמר שלו עסקה בהגותו של התיאולוג האנגלי הנרי מור, בן המאה ה-17. לאחר סיום הדוקטורט לימד באוניברסיטה ספרות אנגלית למעלה מעשור, ובסופו של דבר ויתר על עיסוקו בעולם האקדמי כדי לשמש ר"מ בישיבה, ומונה לראש הכולל שהוקם בה.

ב-1971 עלה הרב ליכטנשטיין לישראל עם משפחתו והצטרף להנהגת ישיבת הר עציון כראש הישיבה לצד הרב יהודה עמיטל, והוא מחזיק בתפקיד מאז. הוא מעביר שיעורים לתלמידים המתקדמים ולכלל הישיבה, בעיקר בתלמוד בעיון, וגם בענייני מחשבת ישראל על כל היבטיה. שיעוריו ושיחותיו מצטיינים בסדר ובמבנה, בהיקף ובעומק, באיזון וברגישות, בבהירות ובדיוק.

בהנהגתם של הרב ליכטנשטיין והרב עמיטל התפתחה ישיבת הר עציון מישיבה קטנה בת עשרות תלמידים לישיבה משגשגת שלומדים בה מאות תלמידים, ולצדה בית מדרש גבוה לנשים (במגדל עוז), מכללה למורים (המכללה האקדמית הרצוג) ובית מדרש אינטרנטי חלוצי המונה עשרות אלפי תלמידים ברחבי העולם. במקביל לתפקידו בישיבת הר עציון שמר הרב ליכטנשטיין על קשריו עם ישיבה-אוניברסיטה ועמד במשך עשרות שנים בראש הכולל שלה בירושלים, שם העביר שיעורים שבועיים. במשך כל שנות מגוריו בארץ המשיך הרב ליכטנשטיין להשפיע על הציבור הדתי-מודרני בארה"ב באמצעות כתביו באנגלית, והרצאות רבות לרבנים, למחנכים, ולתלמידים רבים מחו"ל שבאו ללמוד בישיבת הר עציון.

הרב ליכטנשטיין שכלל את שיטת בריסק – השיטה האנליטית ללימוד גמרא שפיתח הרב חיים מבריסק. "המוקד הבסיסי של תורת בריסק נטוע דווקא בבעיות היסוד, בשיתין, בשאלות הבסיסיות ביותר: הכרת התופעה ההלכתית, ניתוחה, ניסוחה והגדרתה, מיונה וסיווגה. כל אלה, בתוך עולם רצוף קטגוריות משפטיות והלכתיות מופשטות", כתב הרב ליכטנשטיין. שיעורי הגמרא הרבים שלו רואים אור בשנים האחרונות בסדרת ספרים שזיכתה אותו בפרס הרב קוק של עיריית תל-אביב-יפו לספרות מחקר תורנית. בנימוקי חבר השופטים נכתב על ספריו: "יש בהם פריצת דרך של ממש, אולי אפילו מהפכה, בלימוד התלמוד ובהבנת מושגיו".

ספרו החדש, מנחת אביב, המקבץ מאמרים למדניים על סוגיות תלמודיות, רואה אור בימים אלו. כן יצאו לאור כמה ספרים של הרב ליכטנשטיין בענייני הגות ומחשבה. כמו ספריו בתלמוד, גם ספרי ההגות שלו מצטיינים בעומק, בהיקף, באיזון ובשיקול הדעת. הוא גם פרסם עשרות מאמרים, בעברית ובאנגלית, בעיון בתלמוד ובענייני הגות.  

משנתו של הרב ליכטנשטיין מושתתת על תפיסת עולם יהודית רחבה, הארוגה בספרות הכללית ובפילוסופיה. הוא תומך ומאמין בתפיסה הומניסטית דתית המאדירה את מקומו של האדם תחת חסותו של האלוהים, ומאמין שיש ללמוד מכל אדם ומכל תפיסה הראויה לשמה את מה שיעשיר את עולמו הדתי והרוחני של האדם. "הוא מדגיש את אהבתו של הלומד לתורה ולתלמודה, ואת ההשפעות המעשיות של הלימוד על אישיותו של הלומד, ברמה הקוגניטיבית, ובעיקר - ברמה הפסיכולוגית. [...] מתגלמת כאן השקפה הומניסטית המדגישה את האדם הלומד ואת המתחולל בתוכו בעת הלימוד", כתב עליו תלמידו הרב חיים נבון.  

הרב ליכטנשטיין הוא מהוגיו המרכזיים של רעיון שילובם של תלמידי ישיבות בשירות הצבאי. במאמרו "זאת תורת ההסדר", שפורסם לפני למעלה משלושים שנה, הוא הציב תשתית הלכתית ורעיונית לשילוב זה. יחד עם עמיתיו לראשות ישיבת הר עציון, הורה לתלמידיו המשרתים בצה"ל להימנע מכל מעשה של סירוב פקודה.

הרב ליכטנשטיין עוסק רבות בסוגיות מוסר והלכה, גם כאשר נראה שיש סתירה ביניהם. "הדבר הקשה אבל הנדרש הוא שילוב ושיבוץ בין היבטים ערכיים ודתיים שונים, בין המוסר האנושי למוסר האלוקי", אמר בריאיון לתלמידו, הרב יצחק בן דוד. "אנחנו יהודים מאמינים בני מאמינים ומקבלים עלינו עול מלכות שמים על כל המשתמע מזה, אבל זה לא פוטר אותנו מלנסות להבין את הדברים בלי לשקר: בלי לשקר לעצמנו, ובלי לשקר לקב"ה. עלינו לקיים את המחויבות האנושית לנסות ולהבין את הדברים כמיטב יכולתנו, אך לדעת שיש דברים שגם אם נחתור ונחתור - לעולם לא נבין".

 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  02/05/2014