education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

דב זלצר – מלחין, מנצח ומעבד – הוא מן הבולטים והפוריים ביצירת המוזיקה העברית. שיריו נטועים עמוק בהוויי הישראלי, מימיה הראשונים של להקת הנח"ל, שהוא היה בין מייסדיה ומובילי יצירתה, דרך שירי הטבע, הנוף, המלחמות והשלום, ועד ליצירות סימפוניות הנוגעות בשורשיה של התרבות היהודית. המוזיקה והשירים שהלחין למחזות זמר, להצגות ולסרטים תרמו תרומה של ממש לתרבות הזמר הישראלית, לקולנוע ולתיאטרון בישראל.

 

דב זלצר מתגורר ביפו, והוא נשוי לגרציאלה פונטנה ואב מאמץ למאסימו.

 

לימודים והשתלמויות

1947-1941: לימודי תיאוריה והרמוניה עם אלפרד מנדלסון ועם מיכאל ז'ורה,

                  רומניה

1950-1948: לימודי מוזיקה בקונסרבטוריון של חיפה

1953-1950: לימודי קומפוזיציה עם הרברט ברין ועם מרדכי סתר

1955-1953: לימודי קומפוזיציה ופיתוח שמיעה עם אבל ארליך

1960-1958: לימודים לדיפלומה בהלחנה בבית הספר הגבוה למוזיקה "מאנס",

                  ניו-יורק, ארצות הברית

1962-1960: לימודים לתואר ראשון בהלחנה ובניצוח, אוניברסיטת ניו יורק,

                  ארצות הברית.

 

יצירותיו הבולטות

שירים

דב זלצר הלחין מאות שירים; הבולטים שבהם:

יונתי בחגווי הסלע * הורה היאחזות * דבר אליי בפרחים * נערה ושמה כינרת * השר מונטיפיורי * לא נפסיק לשיר * רוזה רוזה * הכותל * המלחמה האחרונה * אני עושה לי מנגינות * אִתך * לא גומר ת'חודש * מדוע הזברה לובשת פיג'מה? * כל הכבוד * יש מקום * הנני כאן * לחיי העם הזה * בית אבי * העיירה של טוביה * רץ צבי * הימים האחרים * הו מרגנית.

 

מוזיקה לתיאטרון ולמחזות זמר

דב זלצר כתב מוזיקה והלחין שירים לכעשרים מחזות זמר; בהם:

קזבלן * עוץ לי גוץ לי * איי ליי מייק * רביזור * המגילה * שירי חומש * שוק המציאות * שלושה הוצמאך * לחיות עוד קיץ (ניו יורק) * כשלג בקיץ (פריז) * מעלה קרחות * אלוף בצלות אלוף שום * החייט המכושף.

זלצר כתב מוזיקה גם למחזות תיאטרון רבים; בהם:

מעגל הגיר הקווקזי * הסערה * הלילה השנים-עשר * דון ז'ואן * הכד השבור * סטמפניו.

 

מוזיקה לסרטים

דב זלצר כתב מוזיקה ליותר מארבעים סרטים; הבולטים שבהם:

הטל צל ענק * מבצע יונתן * קזבלן * שמונה בעקבות אחד * סלומוניקו * אני אוהב אותך רוזה * קונילמל בתל אביב * ארבינקא * מלכת הכביש * פורטונה * השגריר * שלושה ימים וילד * טוביה ושבע בנותיו * הבריחה אל השמש * השיבה מהודו * אני ירושלמי * חנה סנש * בובה * אדון לאון * משה נותן התורה (בריטניה ואיטליה).

 

יצירות סימפוניות

הפיוט והנבואה של התנ"ך * אודה למגילת העצמאות * רפסודיה חסידית * הזהב שבאפר * סטמפניו * קינה ליצחק.

 

אופרה

אזמרלדה.

 

אלבומים 

יצירותיו של דב זלצר ראו אור בעשרות אלבומים; בהם:

קזבלן * איי לייק מייק * המגילה * שירי החומש * שלושה הוצמאך * שירי רביזור * אני ירושלמי * מלכת הכביש * שירים אחרי המלחמה * אלוף בצלות אלוף שום * יהורם גאון - תכנית יחיד * קוני למל בתל אביב * הרשל'ה * TRADITION (עם יצחק פרלמן והפילהרמונית הישראלית) * שוק המציאות * השגרירים * שלוש, ארבע, חמש וחצי * בלב אחד עם דובי זלצר * דובי זלצר – המיטב.

 

פרסים ואותות הוקרה עיקריים

1966: פרס "כינור דוד" למלחין השנה

1968: פרס "כינור דוד" למלחין השנה

1984: פרס אקו"ם על מפעל חיים

1985: פרס מאנגר על תרומתו לתרבות ולמוזיקה יהודית

1987: פרס בית שלום עליכם על תרומתו לתרבות ולמוזיקה היהודית

1997: פרס האקדמיה הישראלית לקולנוע על מפעל חיים

2000: פרס ראש הממשלה על היצירה "קינה ליצחק", לזכר יצחק רבין

2000: פרס קרן לרנר על מפעל חיים בעבור תרומה לתרבות היידיש

2000: תעודת הוקרה של עיריית ירושלים על פעילותו בתחום הזמר העברי

2003: פרס "מגן הכנסת" על מפעל חיים בתחום הזמר העברי

2007: פרס שר התרבות המדע והספורט על מפעל חיים בתחום הזמר העברי.

 

 

* * *

 

"זמר עברי הוא זמר שנכתב על פי מילים עבריות ויש בו רוח ישראלית", אומר המלחין דב זלצר, שרבים משיריו היו לנכסי צאן ברזל בתרבות העברית. "זו מוזיקה שנכתבת מתוך החיים בארץ, והיא מבטאת את הקשר לארץ ואת שורשינו כאן. היא מבטאת דברים רבים שהארץ הזאת מסמלת".

 

דב (דובי) זלצר נולד ב-1932 ביאסי שברומניה. כבר בינקותו הבחינו הוריו בכישרונו המוזיקלי, ובגיל חמש התחיל ללמוד נגינה בפסנתר. כשהיה בן אחת-עשרה כבר למד תיאוריה וקומפוזיציה. כעבור שלוש שנים כתב מוזיקה למחזמר שהעלה תיאטרון ילדים מקצועי בבוקרשט.

 

ב-1948 עלה ארצה עם אחיו, חיים, במסגרת "עליית הנוער", לאחר שהות במחנות בקפריסין. הוא השלים את לימודיו במוסד החינוכי במשמר העמק, ובהמלצת המוזיקאי פרנק פלג קיבל מלגה ללימודי המוזיקה בקונסרבטוריון בחיפה ובהמשך בתל אביב.

 

עם גיוסו לצה"ל היה זלצר ממייסדי להקת הנח"ל. הוא היה המלחין הבלעדי של הלהקה, וכתב רבים משיריה המוכרים, בהם "הורה היאחזות", "יא ירח" ו"יונתי בחגווי הסלע". כמו כן הוא היה נגן האקורדיון שהופיע עם הלהקה, ואחר כך מנהלה המוזיקלי ומפקדה.

 

ב-1953 השתחרר זלצר מצה"ל ונסע ללמוד מוזיקה בארצות הברית. בתקופת שהותו שם ייסד את להקתה של רעייתו, גאולה גיל, שהופיעה בכל רחבי אמריקה הצפונית והדרומית עם שירים שהלחין בעבורה. הוא גם הלחין שירים רבים לתיאודור ביקל הזמר והשחקן, וניצח על התזמורת ברבות מהקלטותיו. בין השאר כתב בעבורו את היצירה הסימפונית "הנבואה והפיוט של התנ"ך", שהוקלטה עם התזמורת הסימפונית של וינה. בראשית שנות השישים קיבל משרת הוראה ב"מאנס קולג'" בניו יורק, ושם למד קומפוזיציה. בתקופה הזאת גם התחיל להלחין מוזיקה לסרטים.

 

בתום לימודיו בארצות הברית חזר זלצר ארצה, והמשיך לפתח קריירה ענפה בכל תחומי המוזיקה. הוא הלחין בעבור גאולה גיל כמה משיריה הידועים ביותר, בהם "נערה ושמה כינרת" ו"דבר אליי בפרחים", וכתב מוזיקה ושירים לסרטים ולמחזות זמר רבים כמו "איי לייק מייק", "רביזור" ו"עוץ לי גוץ לי". רבים משירי מחזות הזמר שלו היו ללהיטים בזכות עצמם.

 

זלצר כתב את המוזיקה ואת שירי המחזמר "קזבלן" (1967), ואז נפגש בפעם הראשונה עם הזמר והשחקן יהורם גאון, פגישה שהניבה שיתוף פעולה ארוך שנים וכמה מן השירים הבולטים בקאנון הישראלי כמו "לא נפסיק לשיר", "המלחמה האחרונה", "השר מונטיפיורי", "הנני כאן" ו"רוזה רוזה". זלצר גם כתב את המוזיקה לסרט "קזבלן" שביים והפיק מנחם גולן, שזלצר הרבה לשתף עמו פעולה בעשייתו הקולנועית הפורייה. זלצר הלחין מוזיקה לעשרות סרטים בישראל ובחו"ל, וכיכבו בהם בין השאר קירק דאגלס, רוק האדסון, רוברט מיצ'ם וטוני קרטיס, וכן כוכבים ישראליים, בהם יהורם גאון, זאב רווח, מייק בורשטיין, גילה אלמגור וחיים טופול.

 

יצירתו רחבת ההיקף של זלצר קשורה קשר הדוק לתרבות ולמסורת היהודיות. בין השאר הוא כתב את המוזיקה למחזות הזמר "המגילה" ו"שירי החומש" של איציק מאנגר, וכמה מיצירותיו הסימפוניות עוסקות בנושאים יהודיים, כמו "רפסודיה חסידית", שנוגנה בהופעת הבכורה בלונדון בידי הכנר יהודי מנוחין, "הזהב שבאפר", פואמה סימפונית בלאדינו שנכתבה לציון חמש מאות שנה לגירוש יהודי ספרד, והאגדה הסימפונית "סטמפניו" על פי שלום עליכם. רבות מיצירותיו נוגנו בידי תזמורות מהשורה הראשונה, בהשתתפות נגנים ומנצחים כיצחק פרלמן, זובין מהטה וקורט מאזור.

 

אחת מהבולטות ביצירותיו הסימפוניות היא "קינה ליצחק", רקוויאם לראש הממשלה יצחק רבין. "היה לי קשר אישי ארוך שנים עם יצחק רבין, עוד מהימים שבהם הייתי סטודנט בארצות הברית והוא היה השגריר שם", מספר זלצר. "הרצח שלו היה טראומה קשה לכל עם ישראל, ולי במיוחד, לאחר שהייתי בעצרת השלום ושמחתי על הצלחתה לפני שנודע לי על הרצח המתועב". התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בניצוחו של מאסטרו זובין מהטה, ניגנה את היצירה בביצוע הבכורה.

  

עבודתו המוזיקלית של זלצר משתרעת על פני יותר משישים שנות יצירה, והייתה לנדבך חשוב בתרבות הישראלית. הוא זכה בפרסים ובאותו הוקרה רבים, ובהם מחוות שרק מעטים זוכים להן, כמו קונצרטים של יצירותיו בביצוע התזמורת הפילהרמונית הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים – רשות השידור. "התמזל מזלי לעסוק כל חיי בתחום שאני אוהב", הוא אומר. "היה לי מזל שעבדתי עם במאים ועם מפיקים שהאמינו בי, ששיריי זכו למילים של משוררים ופזמונאים מהשורה הראשונה ולביצועים מפי מיטב זמרינו, ובעיקר שפֵרות יצירתי התקבלו באהדה ובהערכה אצל הקהל שנכתבו בעבורו". 

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012