education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
אבא אבן
 
 
 

אבא אבן – אחד המעצבים הראשונים של יחסי ישראל-ארה"ב כשגריר ישראל בוושינגטון ובו בזמן היה "קולה של ישראל" באו"ם, ממניחי היסודות לדימפלומטיה הישראלית בעשור הראשון למדינת ישראל – נולד בקייפטאון בדרום אפריקה, גדל והתחנך מילדותו באנגליה, ועלה לארץ ב-1946.

 

ציוני דרך בחייו

1939:         התחיל את שירותו המדיני במסגרת הסוכנות היהודית.

1940:         היה קצין מודיעין בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה, והגיע לדרגת מיג'ור (רס"ן).

1946:         היה יועץ מדיני בסוכנות היהודית בלונדון.

1947:         השתתף בדיונים שהביאו להחלטת האו"ם ב-1947 על הקמת מדינה יהודית.

1948:         היה נציג ישראל באו"ם.

1949:         היה שגריר ישראל באו"ם.

1950:         היה שגריר ישראל בארה"ב (נוסף למשרת השגריר  באו"ם).

1952:         היה סגן נשיא העצרת הכללית של האו"ם.

1958-1966: היה נשיא מכון ויצמן.

1959:         היה חבר כנסת ושר בלי תיק בממשלתו של דוד בן  גוריון.

1961-1963: היה שר החינוך והתרבות.

1963-1966: היה סגן ראש הממשלה בממשלתו של לוי אשכול.

1966-1974: היה שר החוץ בממשלות לוי אשכול וגולדה מאיר.

1973:         עמד בראש משלחת ישראל לוועידת ז'נבה (כשר החוץ) – ועידת השלום הראשונה.

1974:         היה חבר כנסת.

1984-1988: היה יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

1984:         הנחה את סדרת הטלוויזיה המצליחה "המורשת והתרבות של העם היהודי".

 

אבא אבן עוטר בכעשרים תוארי דוקטור כבוד במכוני לימוד ובאוניברסיטאות בחו"ל, ובהן: ניו יורק, בוסטון, מרילנד, סיסינטי, ברנדייס, ישיבה, טמפל, מסצ'וסטס, ג'ורג' וושינגטון ואברדין. כן בעל תוארי דוקטור כבוד בישראל מהאוניברסיטה העברית, מאוניברסיטת תל אביב, ממכון ויצמן ומאוניברסיטת בן גוריון.

 

אבא אבן נבחר לחבר האקדמיה האמריקנית לאמנויות ולמדעים ולחבר האקדמיה האמריקנית למדע המדיני.

כתב וערך עשרות ספרים ובהם גם אוטוביוגרפיה.

 

אבא אבן נשוי לסוזי, ולבני הזוג בן ובת.

 

 

"קולה של ישראל" - כך הגדיר בזמנו ראש הממשלה דוד בן גוריון את אבא אבן, המדינאי והדיפלומט. אבא אבן נולד בשנת 1915 בקייפטאון שבדרום אפריקה, וגדל והתחנך באנגליה בבית ספוג אווירה יהודית. אמו הייתה מזכירתו של נחום סוקולוב, נשיא ההסתדרות הציונית העולמית ודוברה המפורסם של התנועה. בתום לימודיו של אבא אבן באוניברסיטת קיימברידג', שבה התמחה בשפות שמיות, היה למרצה באוניברסיטה וחקר את השפעת השפה הערבית על ספרות ימי הביניים וכן העביר הרצאות על תור הזהב של הספרות העברית בספרד. נוסף לכך החל לפעול במסגרות ציוניות בלונדון. במלחמת העולם השנייה שירת כקצין במודיעין הבריטי במזרח התיכון, והיה, בין היתר, איש הקשר של המודיעין הבריטי עם ההנהגה הציונית בארץ. בשירותו הצבאי הגיע לדרגת מיג'ור (רב סרן).

 

בתום המלחמה, ועם שחרורו מן הצבא הבריטי, עלה אבא אבן לארץ, והחל לעבוד במחלקה המדינית של הסוכנות היהודית. הוא היה יד ימינם של חיים ויצמן ומשה שרת במאבק המדיני והדיפלומטי לקראת החלטת האו"ם בעניין ארץ ישראל ב-29 בנובמבר 1947. לאחר קבלת ההחלטה על החלוקה ועל הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל המשיך לפעול בוושינגטון ובניו יורק למען מימוש ההחלטה ויישומה ונגד המגמות לעכב את ביצועה. עם הקמת המדינה נתמנה לנציגה של ישראל בארגון האומות המאוחדות ולאחר מכן לשגרירה באו"ם, ובשנת 1950 בגיל 35 נתמנה נוסף לכך גם לתפקיד שגריר ישראל בארה"ב. בשני התפקידים החזיק עד קיץ 1959.

 

בתפקידיו באו"ם ובוושינגטון עיצב אבא אבן את הפעילות הדיפלומטית ואת מערכת ההסברה של ישראל בשני המרכזים הבינלאומיים החשובים האלה. בתקופתו הושג הסיוע הכלכלי הראשון של ארה"ב לישראל, הוקם מפעל ה"בונדס", וביזמתו נוסד ארגון השדולה האמריקני למען ישראל, איפא"ק, וכך התמסדה פעילותה של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב. אבא אבן עמד בכשרון ובהצלחה רבה במערכה המדינית וההסברתית בתקופת פעולות הגמול של ישראל ובעת "מבצע קדש". הוא קבע במידה רבה את דגם הפעילות של כל הדיפלומטים הישראלים שבאו אחריו בשני התפקידים. הוא נחשב לנואם מחונן והוכתר כאחד מעשרת הנואמים הטובים ביותר בעולם.

 

עם שובו לארץ נבחר אבא אבן לכהן כנשיא מכון ויצמן למדע. הוא נבחר לכנסת הרביעית ברשימת מפא"י, וכיהן בממשלת ישראל בראשות דוד בן גוריון, תחילה כשר בלי תיק ולאחר מכן כשר החינוך והתרבות. ב-1963, כאשר נבחר לוי אשכול לראשות הממשלה, נתמנה אבא אבן לסגן ראש הממשלה. ביזמתו נתכנסה באותה תקופה ועידת רחובות שעסקה בבעיותיהן של המדינות המתפתחות.

 

בשנת 1966 נתמנה אבא אבן לשר החוץ, ועד שנת 1974 היה שר החוץ בממשלות אשכול וגולדה מאיר. אפשר לומר כי לא היה עוד שר חוץ ששמו היה מזוהה כל כך עם המדינה ולא היה עוד דיפלומט שידע לייצג את עמדותיהן של ממשלות ישראל כמוהו. בתוקף תפקידו ניהל את הפעילות המדינית והדיפלומטית ערב מלחמת ששת הימים ומיד אחריה. הוא נאבק על ניסוח החלטת מועצת הביטחון 242, שהבטיחה כי אין נסיגה ללא שלום ולאחר מכן הייתה לאבן פינה בתהליך השלום בין ישראל לערבים. כשר החוץ עמד אבן בראש המשלחת הישראלית לוועידת ז'נבה בדצמבר 1973, זאת הייתה, למעשה, ועידת השלום הראשונה.

 

החל משנת 1974, עם הקמתה של ממשלת יצחק רבין הראשונה, לא כיהן אבן יותר בממשלה, אך המשיך בפעילותו בכנסת. בין היתר כיהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בשנים 1984-1988. לאחר פרישתו מן הממשלה מילא אבא אבן שליחויות ממלכתיות והסברתיות רבות, ונרתם למאמצי הסברה לאומיים גם כשהייתה מפלגתו באופוזיציה.

 

בשנים האחרונות עסק אבא אבן בהוראה אקדמית באוניברסיטאות בארה"ב ובהפקת סדרות טלוויזיוניות מרתקות על תרומת היהודים לציוויליזציה, על תולדות מדינת ישראל ועל תהליך השלום. הסדרות הוצגו בעולם כולו ותרמו תרומה חשובה לקידום תדמיתה החיובית של מדינת ישראל בעמים. כל הסדרות לוּוּ בספרים פרי עטו של אבא אבן, שנוספו לספרי המחקר והעיון הרבים שפרסם בעברית ובאנגלית על תולדות העם היהודי, על ההיסטוריה של מדינת ישראל ועל הדיפלומטיה החדשה בעידן המודרני. כל הספרים הללו, וכן האוטוביוגרפיה של אבן, תורגמו ללשונות רבות. אבן עצמו תרגם מערבית לאנגלית את ספרו של הסופר המצרי הנודע תאופיק אל חאכים, "מבוך של צדק".

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012