education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

אסתר סמואל-כהן – פרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית בירושלים, שעבודותיה המוקדמות בתחום הסטטיסטיקה הביאסיינית האמפירית זוכות עתה לתהודה מחודשת ועבודותיה המאוחרות עם פרופ' דוד אסף ז"ל בתחום אי שוויון הנביא זוכות עתה להכרה – נולדה באוסלו בנורבגיה בשנת תרצ"ג-1933, ועלתה לארץ בשנת תש"ו-1946.

 

לימודים והשתלמויות

1951-1949: תעודת הוראה ב"סמינר למורות מזרחי" (אפרתה)

1958-1953: תואר B.A. במתמטיקה ובסטטיסטיקה ותעודת הוראה בבית הספר התיכון, האוניברסיטה

                 העברית בירושלים

1959-1958: תואר M.A. בסטטיסטיקה מתמטית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק

1961-1959: תואר Ph.D. בסטטיסטיקה מתמטית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

 

תפקידים אקדמיים בארץ

במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים:

1965-1962: מרצה

1969-1965: מרצה בכיר

1976-1969: פרופסור חבר

1976 ואילך: פרופסור מן המניין.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1981-1980: פרופסור אורח באוניברסיטת קולומביה בניו יורק ובאוניברסיטת רטגרס בניו ג'רסי

1984:         פרופסור אורח באוניברסיטת רטגרס בניו ג'רסי.

פרופ' סמואל-כהן יצאה לביקורים קצרים באוניברסיטאות רבות נוספות בארה"ב.

 

תפקידים אחרים

1980-1977: ראש החוג לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים

1989 ואילך: הקתדרה לסטטיסטיקה ע"ש מר פרנסיס הוק ורעייתו באוניברסיטה העברית בירושלים.

הייתה חברה בוועדה המתמדת של הסנט ובוועד הפועל של חבר הנאמנים באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

חברות בארגונים

  • עמיתה ב-IMS, המכון לסטטיסטיקה מתמטית
  • עמיתה ב-ASA, החברה האמריקנית לסטטיסטיקה
  • חברה ב-ISI, המכון הסטטיסטי הבינלאומי
  • חברה באקדמיה הנורבגית למדעים
  • חברה באיגוד הישראלי לסטטיסטיקה (נשיאת האיגוד ב-1995-1993)
  • חברה באגודה הישראלית לחקר ביצועים.

 

פרסומים

פרופ' אסתר סמואל-כהן פרסמה בתחומי מחקריה ומקצועה למעלה מ-70 מאמרים מדעיים בכתבי עת מובילים בעולם.

 

פרופ' אסתר סמואל-כהן נשואה לאהרן כהן, גמלאי של משרד מבקר המדינה. לזוג שלושה בנים ובת (בנם עודד ז"ל נפל בעת שירותו בצה"ל) ותשעה נכדים.

 

 

"הוריי, יצחק והנרייטה סמואל, נולדו בגרמניה. אבי נתמנה ב-1930 למשרת הרב הראשי של יהודי נורבגיה, והוריי היגרו אז לארץ זו. ב-1940 נכבשה נורבגיה על ידי הנאצים, וב-1942 התחילו הפעולות נגד היהודים. אבי הוזהר על ידי איש גסטפו כי יש צו לעצרו למחרת היום, אך הוא לא הסכים להימלט, מחשש שהדבר יגרור פעולות נקם בכל היהודים. לאחר שהיה עצור בנורבגיה כחודשיים, נשלח לאושוויץ, ושם נספה. כשלושה חודשים לאחר מעצרו נמלטה אמי, תאריך ימים, בעזרת המחתרת הנורבגית לשבדיה עם שני אחיי ואתי, וכך ניצלנו. לימים העידה אמי במשפט אייכמן על השמדת יהדות נורבגיה". כך מספרת פרופ' סמואל-כהן על בית ההורים.

 

משפחת סמואל עלתה לארץ בשנת 1946, ואסתר השתלבה במסגרת עליית הנוער במוסד העל יסודי המקצועי "בית צעירות מזרחי" בתל אביב. עם סיום לימודיה המשיכה ב"סמינר למורות מזרחי" בירושלים, ובשנת 1951 הוסמכה להוראה בבתי ספר יסודיים. בשנים 1953-1951 עסקה בהוראה במעברת "מחנה דוד" שליד חיפה.

 

בשנת 1953 החלה אסתר את לימודיה לתואר בוגר באוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים מתמטיקה וסטטיסטיקה, וכן למדה לקבלת תעודת הוראה לבתי ספר תיכוניים. בשנת 1958 נסעה להמשך לימודיה במחלקה לסטטיסטיקה מתמטית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. היא סיימה את לימודיה לתואר מוסמך בשנת 1959, ובשנת 1961 הוענק לה תואר דוקטור (Ph.D.). הצטיינותה בלימודים זיכתה אותה במלגות הוראה ומחקר. מדריכה בעבודה היה פרופ' הרברט רובינס, ובין שופטי העבודה היה הפילוסוף הידוע ארנסט נגל.

 

לאחר סיום לימודיה שהתה אסתר כמחצית השנה באוניברסיטת קופנהגן בדנמרק, ומשם שבה לארץ בשנת 1962 והשתלבה בסגל ההוראה של המחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית שהיא עובדת בה עד היום. בשנת 1965 הועלתה לדרגת מרצה בכירה, בשנת 1969 קודמה לדרגת פרופסור חבר, ובשנת 1976 מונתה לפרופסור מן המניין.

 

בשנת 1970 נישאה אסתר לאהרן כהן, ותוך חמש שנים נולדו לבני הזוג שלושה בנים ובת. כל ילדיה שירתו שירות חובה בצה"ל. הבנים שילבו שירות צבאי מלא עם לימודי קודש, והבת שירתה בנח"ל. גם בתקופה שבה עסקה בגידול ילדיה "במשרה מלאה", לא זנחה פרופ' אסתר סמואל-כהן את עבודתה המדעית, ובשנים 1985-1970 פרסמה לא פחות מ-21 מאמרים בחשובים וביוקרתיים שבכתבי העת לסטטיסטיקה. כל אותה תקופה, ועד 2003, היא המשיכה להורות באוניברסיטה ולהדריך תלמידים לתארים מתקדמים וכן לשרת בתפקידי מפתח בוועדות חשובות במסגרת האוניברסיטה העברית ובאגודות מקצועיות בארץ ומחוצה לה. בשנים 1995-1993 היא כיהנה כנשיאת האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה.

 

במהלך עבודתה רבת-השנים באוניברסיטה העמידה פרופ' סמואל-כהן תלמידים הרבה המלמדים במוסדות להשכלה גבוהה בארץ וממלאים תפקידי מפתח בתעשייה ובמשק הציבורי והפרטי. את עבודתה המקצועית היא מסכמת כך: "התחום שלי הוא הסטטיסטיקה התיאורטית וההסתברות היישומית, בדגש על הנושא של כללי עצירה אופטימליים. לצערי לא עסקתי דיי ביישומים סטטיסטיים ובבעיות מעשיות. 'אי שוויון הנביא' – הנזכר בין עבודותיי עם פרופ' דוד אסף ז"ל – משווה בין מה שאפשר היה להשיג אילו היינו נביאים וראינו את כל העתיד לעומת אדם הרואה את הדברים בהתפתחותם וחייב להשתמש בכלל עצירה ולבחור תוך כדי כך. בזה אני עוסקת, בין השאר, בעשר השנים האחרונות. ככלל, מקצוע הסטטיסטיקה כיום הוא כלי שאי אפשר בלעדיו בכל המדעים: מדע הרפואה, מדעי החיים ומדעי החברה. הסטטיסטיקה נותנת את אותותיה בכל תחומי החיים המודרניים, ואני מנבאה לה תפקיד שילך ויתרחב בעתיד."

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012