education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

אברהם דורון – פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית בירושלים, מהחוקרים המובילים בארץ בנושאים של מדיניות חברתית בכלל ומדינת הרווחה בפרט – נולד בראדום בפולין ועלה לארץ בשנת 1946.

 

לימודים והשתלמויות

1951:         תעודת עובד סוציאלי מוסמך בבית הספר לעבודה  סוציאלית

1954-1951: סוציולוגיה והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים

1961-1959: תואר M.A. באוניברסיטת שיקגו, ארה"ב

1967:         תואר Ph.D. בבית הספר הלונדוני לכלכלה ולמדעי המדינה, אנגליה.

 

תפקידים אקדמיים בארץ

כל תפקידיו האקדמיים בארץ היו בבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית בירושלים:

1963:         מורה בעבודה סוציאלית

1973:         מרצה בכיר

1978:         פרופסור חבר

1981-1979: מנהל בית הספר

1989 ואילך: פרופסור מן המניין

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1977-1976: פרופסור אורח בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת מרילנד בבולטימור, ארה"ב

1985-1987: פרופסור אורח בפקולטה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת טורונטו, קנדה

1990-1989: פרופסור אורח בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת מרילנד בבולטימור, ארה"ב.

 

תפקידים אחרים

1965-1963: חבר בוועדה לקביעת צרכיו של נזקק (ועדת כץ)

1979-1977: יועץ למוסד לביטוח לאומי בנושא "חוק הבטחת הכנסה"

1983-1980: חבר הוועדה לתכנון "חוק ביטוח סיעוד" (ועדת מן)

1988-1986: חבר "המועצה לתכנון חברתי" שליד משרד ראש הממשלה

1996-1993: חבר "הצוות לקידום האוכלוסייה הערבית בשירות הציבורי"

1997:        חבר בוועדה המנחה של "המועצה הלאומית לצמצום הפערים החברתיים והמלחמה בעוני".

 

פרסים ואותות הוקרה

1987: פרס יצחק קנב על מחקרים בנושאי ביטחון סוציאלי ומדיניות רווחה

1999: אות פאול ברוואלד לשירות המצטיין.

 

ספרים ופרסומים

פרופ' אברהם דורון כתב שורה של ספרים, ובהם:

  • "עובדים בשכר נמוך וסובסידיות לשכרם" (עם רפאל רוטר), 1976 (ראה אור גם באנגלית)
  • "מדינת הרווחה בעידן של תמורות", מאגנס, ירושלים, תשמ"ה
  • "מדינת הרווחה בישראל" (עם רלף מ' קרמר), עם עובד-מכון אשכול – האוניברסיטה העברית, 1992 (ראה אור  גם באנגלית)
  •  "בזכות האוניברסליות – האתגרים של המדיניות החברתית בישראל", מאגנס, ירושלים, תשנ"ב
  • "משרד העבודה והרווחה – האיחוד שלא היה" מכון ירושלים לחקר ישראל, 1995.
  • פרופ' אברהם דורון כתב למעלה ממאה מאמרים שהתפרסמו בכתבי עת מקצועיים ומדעיים בארץ ובעולם. 

פרופ' אברהם דורון נשוי לחוה לבית בלוי, ולזוג בת ובן ושישה נכדים.

 

פרופסור אברהם דורון נולד בשנת 1929 בראדום שבפולין. כבר כילד הצטיין בלימודיו, ומשפחתו הקפידה לטעת בו תודעה וערכים יהודיים וכלליים שעיצבו את דמותו כאדם, כחוקר, כמורה וכמחדש. נעוריו עברו עליו במלחמת עולם השנייה תחת הכיבוש הנאצי בפולין. הוריו, ישראל ורחל, ואחיו ואחותו הצעירים נספו בתקופת השואה. "הוריי ביקשו לשלוח אותי ללימודים בגימנסיה ששעריה היו אז פתוחים למעטים בלבד ובבוא היום להמשיך בלימודים במוסד להשכלה גבוהה, אבל המלחמה שפרצה ב-1939 שמה קץ לכל החלומות הללו", הוא מספר.

 

פרופ' דורון עלה ארצה בקיץ 1946. ב-1947 הצטרף ל"הגנה", ובשנים 1950-1948 שירת בצה"ל והשתתף במלחמת השחרור, בקרבות על ירושלים. עם שחרורו מהצבא הוא התקבל ללימודים בבית הספר הירושלמי לעבודה סוציאלית, שפעל בזמנו ליד משרד הסעד. בסיום לימודיו בבית הספר הוענק לו תואר מוסמך בעבודה סוציאלית. בשנים הבאות הוא המשיך בלימודים אקדמיים בסוציולוגיה ובהיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית.

 

ב-1959 יצא פרופ' דורון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת שיקגו שבארה"ב, ושם הוא קיבל ב-1961 את התואר "מוסמך" במינהל שירותי רווחה (Social Service Administration). את הכשרתו המקצועית באוניברסיטת שיקגו הוא קיבל מבכירי המורים בעבודה סוציאלית בארה"ב. בשנת 1965 הוא החל בלימודי הדוקטורט בבית הספר הלונדוני לכלכלה וסיים אותם ב-1967. עבודת הדוקטור שלו דנה בפן החברתי של התפתחות הביטוח הלאומי במדינת ישראל.

 

בשנת 1963 הצטרף פרופ' דורון לסגל ההוראה של בית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית בירושלים. במסגרת עבודתו בבית הספר פיתח פרופ' דורון את תחום המחקר וההוראה בנושאים של מדינת הרווחה, התפתחות המדיניות החברתית במדינת ישראל ופיתוח מבט על מדיניות זו בפרספקטיבה בין-ארצית משווה. במשך 35 שנות עבודתו בבית הספר הטביע פרופ' דורון את חותמו גם בתחומים השונים של ההוראה, המחקר והפעילות הציבורית.

 

במשך השנים לקח פרופ' דורון חלק פעיל בפעולות שונות למען שיפור התפקוד של שירותי הרווחה של מדינת ישראל. הוא השתתף בעבודת ועדות וגופים ציבוריים וממשלתיים מרכזיים שונים שטיפלו במשך השנים בנושאים אלה, כדוגמת הוועדה לקביעת צרכיו של הנזקק שניסתה להתמודד בשנות ה-60 עם הקביעה של המינימום הנחוץ לקיום בחברה שלנו. הוא הכין את תשתית הידע ששימש בבסיס לחקיקת חוק הבטחת הכנסה ב-1980, ובחברותו בוועדות שונות אחרות הוא סייע לגיבוש המדיניות בנושאים רבים של הרווחה.

 

בתחום המחקרי היה פרופ' דורון לחלוץ החקר של המדיניות החברתית בארץ. הוא התמקד במחקריו בבחינת פעילותם של שירותי הרווחה והביטחון הסוציאלי ותרומתם לרווחה האוכלוסייה. הוא היה בין הראשונים שהתריעו במחקרים ובפרסומים על תופעת העוני וההיקף הרחב שלה במדינת ישראל. פרופ' דורון רואה בתופעת העוני כישלון של החברה שלנו. לדבריו, שום חברה אינה יכולה להרשות קיום של עוני ופערים חברתיים גדולים בתוכה, קל וחומר בחברה הישראלית הנמצאת עדיין בשלבי התפתחותה. המחיר החברתי שהחברה הישראלית משלמת בעבור קיום העוני והפערים במדינת ישראל בממדיהם הקיימים הוא גבוה מאוד.

 

עמדותיו אלה של פרופ' דורון מוצאות את ביטוין בספריו ובמאמריו הרבים. בין אלה ראוי לציין את ספריו "מדינת הרווחה בעידן של תמורות" ו"בזכות האוניברסליות – האתגרים של המדיניות החברתית בישראל", שראו אור בהוצאת מאגנס, ואת ספרו על "מדינת הרווחה בישראל", שנכתב יחד עם פרופ' רלף קרמר מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ופורסם במסגרת ספריית "אשכולות" על ידי הוצאת "עם עובד" ומכון "אשכול" של האוניברסיטה העברית.

 

כך מסכם פרופ' דורון את עבודתו: "הקדשתי את עבודתי באוניברסיטה לחקר מדינת הרווחה ולהתפתחות שירותי הרווחה במדינת ישראל. חלק מזמני הקדשתי לפעולות למען שינוים ושיפורם של השירותים המוגשים לאוכלוסייה על ידי שירותי הרווחה והביטחון הסוציאלי הציבוריים בארץ. מדינת הרווחה הישראלית נתונה בימים אלה במצוקה ובמשבר. אני מקווה שנמצא את הכוחות ואת הדרך הנאותה להתגבר על המצוקה הזאת ונדע לעשות את מדינת ישראל לחברת רווחה אמיתית שכל אחד מאתנו ירצה לחיות בה ויוכל להתקדם בה."

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012