education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

דוד הראל – פרופסור למתמטיקה ולמדעי המחשב במכון ויצמן למדע ברחובות, ממדעני המחשב המשפיעים והמובילים בישראל ובעולם – נולד בלונדון בשנת 1950 ועלה לישראל ב-1957.

 

לימודים והשתלמויות

1974-1971: B.Sc. במתמטיקה ובמדעי המחשב, אוניברסיטת בר אילן

1976-1974: M.Sc. במדעי המחשב, אוניברסיטת תל אביב

1978-1976: Ph.D. במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT).

 

תפקידים אקדמיים בארץ

בפקולטה למתמטיקה ולמדעי המחשב במכון ויצמן למדע ברחובות.

1983-1980: חוקר בכיר

1989-1983: פרופסור חבר

1989 ואילך: פרופסור מן המניין

1995-1989: ראש המחלקה למתמטיקה שימושית ולמדעי המחשב

1998 ואילך: דיקן הפקולטה למתמטיקה ולמדעי המחשב.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

פרופ' דוד הראל מילא בחו"ל תפקידים אקדמיים רבים, בעיקר של פרופסור אורח וחוקר אורח, ובהם:

1980-1978: מרכז המחקר של IBM בארה"ב

1987-1986: אוניברסיטת קרנגי-מלון, ארה"ב

1997-1995: אוניברסיטת קורנל, ארה"ב

1996:         מעבדות בל, ארה"ב

1997:         נאס"א, ארה"ב.

 

תפקידים אחרים

 • מייסד ומדען ראשי של חברת אד-קאד, לימים איי-לוג'יקס
 • יועץ מחלקת המחקר והפיתוח בתעשייה האווירית
 • חבר מועצת האוניברסיטה הפתוחה ויועץ פיתוח וחקר בוועדה האקדמית שלה 
 • חוקר בוועדת התכנית  והמקצוע של משרד החינוך במדעי המחשב לבתי הספר התיכוניים

 חבר מועצת המערכת של העיתונים האלה:

 Information and Computation; Design Automation for Embedded Systems. Software and Systems Modeling  

במשך השנים ישב פרופ' דוד הראל בוועדות שיפוט של קרנות מחקר ובכנסים מדעיים רבים והוזמן לתת כ-70 הרצאות מרכזיות מוזמנות בכנסים מדעיים בעולם.

 

פרסים ואותות כבוד

פרופ' דוד הראל זכה בפרסים מספר, ובהם:

1992: פרס המחנך המצטיין של ACM בארה"ב

1998: פרס המאמר המשפיע ביותר בכנס הבינלאומי להנדסת תוכנה

1997: פרס ראש הממשלה לתוכנה.

 

חברות בארגונים

 • עמית בארגון ACM בארה"ב
 • עמית בארגון IEEE בארה"ב.

  

נושאי מחקר

 • לוגיקה של תכניות
 • תורת האוטומטים ותורת החישוביות
 • תורת בסיסי הנתונים
 • הנדסת תוכנה והנדסת מערכות
 • שפות גרפיות פורמליות
 • מידול של מערכות ביולוגיות
 • סינתזה ואנליזה של ריח.

נוסף לנושאי מחקר טהורים, הקדיש פרופ' הראל מזמנו וממרצו לחינוך מדעי ולכתיבה מדעית המופנית לציבור הרחב.

 

ספרים ופרסומים

פרופ' דוד הראל פרסם כמה ספרים אשר תורגמו לשפות רבות וראו אור בכמה מהדורות, ובהם:

 • פרקי יסוד במדעי המחשב, ההוצאה לאור, משרד הביטחון, 1985
 • Algorithmics: The Spirit of Computing, Addison-Wesley, 1987     
 • Modeling Reactive Systems with Statecharts: The STATSMATE Approach, McGraw-Hill, 1998 (with M. Politi)  Computers Ltd: What
 • They Really Can't Do, Oxford University Press, 2000 
 •  Dynamic Logic, MIT Press, 2000 (with D. Kozen and J. Tiuryn)
 • Come, Let's Play: Scenario-Based Programming Using LSCs and the Play- Engine, Springer-Verlag, 2003 (with R. Marelly).

 

פרופ' הראל פרסם כ-140 מאמרים בכתבי עת מדעיים בינלאומיים.

 

פרופ' דוד הראל נשוי למיכל לבית אוסטרזצר, ולהם ילדה בת שלוש – תמר. מנישואיו הקודמים לוורדה לבית פוגל יש לו ארבעה ילדים בוגרים - שרית, הדס, אפרת ויאיר - ושלושה נכדים: זיו, גיא וניר.

 

 

"סבי מצד אבי, שלמה פיש, היה רב באנגליה, וכך גדלתי בבית דתי במובן העמוק והחיובי של המילה. אמי, ג'ויס, לא הסתפקה בגידול הילדים ובטיפול בבית, ועסקה לאחר עלייתנו לארץ בהוראת אנגלית בתי ספר תיכוניים. עליתי לארץ בן 7, בגיל אידיאלי, שכן אני דובר, קורא וכותב אנגלית, כמו גם עברית, ברמה של שפת אם". כך מספר פרופ' דוד הראל על בית ההורים ועל עלייתו לארץ. דוד הראל נולד בלונדון בשנת 1950. אביו, פרופ' אהרן הראל פיש, היה מרצה לספרות באוניברסיטת לידס. עם עליית המשפחה לארץ בשנת 1957 הצטרף אביו לסגל המחלקה לאנגלית באוניברסיטת, בר אילן, שבה עבד עד פרישתו לגמלאות. בסוף שנות ה-60 כיהן כרקטור האוניברסיטה ובשנת 2000 זכה בפרס ישראל.

 

דוד היה חבר בתנועת "בני עקיבא" ובתיכון למד בישיבת בני-עקיבא "נתיב מאיר" בירושלים. "אחת מדמויות המפתח שלי בשנים אלה, שהשפיעה עליי למשך תקופה ארוכה, היה מורי למתמטיקה עמוס אלטשולר, כיום פרופסור באוניברסיטת בן גוריון", הוא אומר.

ב-1968 התגייס דוד הראל לצה"ל ושירת ביחידה מוצנחת של הנח"ל. את הקורסים הצבאיים שלו, כולל קורס קציני חי"ר, סיים כחניך מצטיין. תפקידו האחרון בשירות סדיר היה סמ"פ בקורס מ"כים. עם שחרורו ב-1971 החל דוד הראל ללמוד מתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן, ובאותה שנה נישא לראשונה. שנתו השלישית בבר אילן עברה עליו רובה ככולה בשירות מילואים במלחמת יום הכיפורים ואחריה – שירות שסיים כמפקד פלוגת חי"ר.

 

עם סיום לימודי התואר הראשון החל דוד הראל ללמוד באוניברסיטת תל אביב לתואר שני במתמטיקה עיונית, אך לאחר שנה שינה את מסלול לימודיו וחזר לחקר מדעי המחשב. עבודת המסטר שלו בהדרכת פרופ' אמיר פנואלי (זוכה פרס ישראל בשנת 2000) עסקה בצדדים המתמטיים של אימות תוכנה.

 

עם סיום התואר השני נסע פרופ' הראל בקיץ 1976 עם משפחתו לבוסטון ללמוד לתואר דוקטור במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). נושא המחקר שלו היה לוגיקה דינמית. את התואר סיים במהירות שיא של 20 חודשים, וב-1978 הוענק לו התואר Ph.D.. לאחר שהות קצרה נוספת ב-MIT עבר לאזור ניו יורק ועשה שנתיים במרכז המחקר של IBM כחוקר בתר-דוקטורט, שנה במחלקה למתמטיקה ועוד שנה במחלקה למדעי המחשב. היו אלה שנתיים פוריות מאוד מבחינה מקצועית, שבהן עבד בנושאים שונים בתיאוריה של מדעי המחשב, ובכלל זה לוגיקה ותורת החישוביות.

 

ב-1980 חזר הראל לארץ והצטרף, לצדם של עדי שמיר, אמיר פנואלי ושמעון אולמן, לסגל הפקולטה למדעי המתמטיקה, כיום הפקולטה למתמטיקה ולמדעי המחשב במכון ויצמן למדע ברחובות. דוד הראל החל את עבודתו במכון ויצמן למדע כחוקר בכיר, ועם השנים הוענקו לו דרגות פרופסור חבר (ב-1983) ופרופסור מן המניין (ב-1989). הוא כיהן כראש המחלקה למדעי המחשב ולמתמטיקה שימושית במשך חמש שנים (ב-1994-1989), ומאז 1998 הוא מכהן כדיקן הפקולטה למתמטיקה ולמדעי המחשב.

 

פעילויותיו המקצועיות והציבוריות של פרופ' הראל הן רבות ומגוונות, ובהן אפשר  למנות: ייעוץ בפרויקט ה"לביא" (ב-1984-1982); חבר מחליף במועצה להשכלה גבוהה (ב-1989-1988); חבר בוועדת המקצוע של משרד החינוך שעיצבה תכנית לימודים חדשה לתיכון במדעי המחשב (ב-1997-1990); השתתפות בהקמת שתי חברות הי-טק. מאז 1990 הוא קשור בקשר אמיץ גם עם האוניברסיטה הפתוחה, שבה הוא מכהן כחבר המועצה, כיועץ בתחום מדעי המחשב, כחבר בוועדה האקדמית ובוועדות המינויים העליונות שלה ועוד. הוא הדריך ומדריך תלמידי מחקר רבים, ועד היום הדריך 32 תלמידים לתואר שני ו-19 תלמידים לתואר דוקטור.

על המגוון של עיסוקיו ועל השפעתו המקצועית הוא אומר: "אני עוסק במגוון רחב של נושאים על פי דחף פנימי שמן הסתם מחייב שאנהג כך. אם צריך לדבר על השפעה מדעית מיוחדת של מחקרי, הייתי מזכיר, אולי, שני תחומים: הראשון – לוגיקה של תכניות, שהיא הבסיס המתמטי של תכנות ואימות תוכנה, והשני – שפות גראפיות ואתן שיטות תכנון ובנייה של מערכות מורכבות, החל מטלפונים סלולריים ומכוניות וכלה במטוסי קרב ובמערכות תקשורת גדולות. מבין הספרים שחיברתי הייתי  מזכיר את 'אלגוריתמיקה', שהוא הניסיון הראשון (והיחיד עדיין) לספר בלשון מקצועית ואחראית, אך שווה לכל נפש, מה הם מדעי המחשב. הספר תורגם לכמה שפות, גם לעברית, ובארצות מתפתחות כמו הודו הספר רואה אור על נייר זול, כדי שגם מעוטי יכולת יוכלו לקנות אותו. עושה רושם שמי שרוצה לקבל תמונה רחבה על מדעי המחשב נשלח אל הספר הזה."

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012