education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

מנחם ברינקר – פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית בירושלים, מהמעמיקים ומהמשפיעים ביותר בין חוקרי הספרות העברית והכללית – נולד בשנת 1935 בירושלים.

 

לימודים והשתלמויות

1956:         תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה, האוניברסיטה העברית בירושלים

1960:         תואר מוסמך בפילוסופיה (בהצטיינות), האוניברסיטה העברית בירושלים

1966-1965: השתלמות באוניברסיטת אדינבורו ובאוקספורד  במסגרת מלגת "המועצה הבריטית"

1973:         תואר Ph.D. באוניברסיטת תל אביב.

 

תפקידים אקדמיים בארץ

1964-1961: אסיסטנט במחלקה לפילוסופיה, אוניברסיטת תל  אביב

1968:         מרצה במחלקה לפילוסופיה, אוניברסיטת תל אביב

1969:         מרצה לתורת הספרות הכללית, אוניברסיטת תל  אביב

1983-1969: מרצה בכיר, אוניברסיטת תל אביב

1983:         פרופסור חבר בחוגים לפילוסופיה ולספרות עברית,  האוניברסיטה העברית בירושלים

1988 ואילך: פרופסור מן המניין, האוניברסיטה העברית  בירושלים

2000:         פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1985:        פרופסור אורח במחלקות לפילוסופיה וללימודים  יהודיים, אוניברסיטת הרווארד, ארה"ב

1990:        פרופסור אורח באוניברסיטת קולומביה, ארה"ב

1994:        פרופסור אורח באוניברסיטת שיקגו, ארה"ב

1995 ואילך: הקתדרה ע"ש הנרי קראון ללימודים עבריים מודרניים באוניברסיטת שיקגו (שאותה הקים

                בהזמנות האוניברסיטה).

 

תפקידים אחרים

1970-1969: עורך השבועון לספרות ולאמנות "משא"

1978-1974: מייסד ועורך הירחון "עמדה – לביקורת התרבות  והחברה בישראל"

1979-1976: יו"ר האגודה הישראלית לפילוסופיה.

 

פרסים ואותות הוקרה

1979-1978: חבר הוראה לשם כבוד במחלקה לספרות  שוואתית ובמרכז ללימודי היהדות באוניברסיטת

                 הרווארד.

 

ספרים ופרסומים

פרופ' מנחם ברינקר כתב 5 ספרים, ובהם:

  •  "עד הסמטה הטבריינית: סיפור ומחשבה ביצירת י"ח ברנר", עם עובד, 1990
  • "סובב ספרות: מאמרים על גבול הפילוסופיה ותורת הספרות והאמנות", מאגנס, 2000.

   כן ערך כ-20 ספרים, ובהם:

  • "מחקרי ירושלים בספרות עברית לזכר דן פגיס" (עם אחרים), מאגנס, 1988
  • הסדרות "יצירה ויוצרה" ו"מעו"ף מחקר, עיון ופרשנות", כתר.

 

פרופ' מנחם ברינקר כתב כ-250 מאמרים ומחקרים שהתפרסמו בקבצים ובכתבי עת בארץ ובעולם בעברית, באנגלית, בצרפתית, בגרמנית, בספרדית וברוסית.

  

פרופ' מנחם ברינקר הוא אב לשני ילדים: גדי וחגית.

 

 

נולדתי בירושלים בשנת 1935 – מספר פרופ' מנחם ברינקר את קורותיו בגוף ראשון, וממשיך: אבי, שלום, היה פקיד במחלקת התברואה בעיריית ירושלים ולאחר מלחמת העצמאות – מנהל המחלקה, ואמי, חיה, הייתה עקרת בית. את בית הספר העממי סיימתי בשנת מלחמת העצמאות והמשכתי בתיכון שליד האוניברסיטה במגמה ההומנית. ב-1952 התגייסתי לצה"ל במסגרת הנח"ל, עם גרעין של "המחנות העולים", וב-1954 הצטרפתי עם הגרעין לקיבוץ משגב עם. בקיבוץ הייתי חבר שבע שנים, ועבדתי בלול ובמטעים וכיהנתי כמזכיר הקיבוץ. בתקופה זו פרסמתי מאמרים בביקורת הספרות בכתב העת "מבפנים" ובעיתון "משא".

 

את לימודיי האקדמיים התחלתי עוד בהיותי בקיבוץ, ואת התואר השני עשיתי לאחר עזיבתי. סיימתי תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה ב-1956 ותואר שני בפילוסופיה ב-1964. בשנים 1964-1960 לימדתי בסמינר הקיבוצים באורנים ובתל אביב ספרות, פילוסופיה ויהדות. בסוף התקופה הזאת עבדתי כאסיסטנט, ואחר כך כמדריך דוקטורנט, במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. בשנת 1966 זכיתי במלגת לימודים מטעם "המועצה הבריטית" ולמדתי באוניברסיטת אדינבורו ובאוקספורד ספרות, תיאוריה בלשנית ופילוסופיה. ב-1968 מוניתי למרצה במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב וב-1969 גם במחלקה לתורת הספרות הכללית, שהייתי בין מקימיה. עם אישור עבודת הדוקטורט שלי, "דמיון ואמנות בהגותו של ז'אן פול סארטר", באוניברסיטת תל אביב ב-1974, מוניתי למרצה בכיר באותן מחלקות. באותן שנים ערכתי זמן מה את השבועון הספרותי "משא" והקמתי את הירחון "עמדה", שאותו ערכתי בין השנים 1974 ו-1978. בין השנים 1976 ו-1979 הייתי בין מקימי האגודה הישראלית לפילוסופיה ושימשתי היו"ר שלה. בשנים אלה גם ערכתי, תרגמתי והוצאתי לאור שני כרכים של מבחר כתבים מאת ז'אן פול סארטר.

 

ב-1979 יצאתי לאוניברסיטת הרווארד והרציתי בה במחלקות לספרות משווה וללימודי היהדות. כתבתי אז את ספרי הראשון, "מבעד למדומה: ייצוג ומשמעות ביצירה הבדיונית", שכלל עשרה מאמרים נפרדים אך קשורים ביניהם בבדקם כולם את הזיקות בין מציאות חוץ-ספרותית, או חוץ-אמנותית, ל"מציאות" בספרות, בציור או בקולנוע. ב-1983 עברתי לעבוד כפרופסור חבר בחוגים לפילוסופיה ולספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, ובמקביל עבדתי כעורך ספרותי בהוצאת "כתר", שבה ערכתי שתי סדרות ספרים - "יצירה ויוצרה" ו"מעו"ף: מחקר,  עיון ופרשנות" - וכן יזמתי את סדרת "פעמים" לכתבי מופת ואסתטיקה וביקורת, שראתה אור ב"ספרית פועלים" בשיתוף עם "הקיבוץ המאוחד".

 

בשנת 1988 מוניתי באוניברסיטה העברית לפרופסור מן המניין. הרצאה בכנס בינלאומי על תמטיקה בספרות שהרציתי בבית הספר ללימודים גבוהים בפריז החזירה אותי למחקר ביסודות הפילוסופיים של תורת הספרות ולכתיבת חמש מסות שנכללו בקובץ "האם תורת הספרות אפשרית?" (1988). במקביל לעבודתי בתורת הספרות ובפילוסופיה (חיבורים על שפינוזה, הוסרל, ניטשה וסארטר) חזרתי גם למחקר בספרות עברית, ובשנת 1990 פרסמתי את ספרי "עד הסמטה הטבריינית: סיפור ומחשבה ביצירת ברנר", שזכה לכעשרים מאמרי תגובה, שבחים, ביקורת ופולמוס. בעקבות הספר הוזמנתי לשאת באוניברסיטת ייל שלוש הרצאות במסגרת "הרצאות הזיכרון לתרבות היהודית ע"ש פרנץ רוזנצוויג". נושאי ההרצאות ב-1994 היו "מיכה יוסף ברדיצ'בסקי והגל הניטשיאני בספרות העברית החדשה במעבר המאות". בימים אלה אני מסיים את עריכתו הסופית של הספר, שיצא באנגלית בהוצאת אוניברסיטת ייל וגם בגרסה עברית.

   

בשנת 1995 פנתה אליי אוניברסיטת שיקגו להקים קתדרה ותכנית ל"לימודים עבריים מודרניים" באוניברסיטה זו, ומאז אני עושה חמישה חודשים בשנה באוניברסיטה זו ושבעה חודשים בארץ. מלבדי משתתפים בתכנית מרצים אורחים מהארץ, והיא כוללת, מלבד לימודי השפה והספרות העברית, גם את לימודי הציונות והתרבות הישראלית. עד שנת 2000 המשכתי לעבוד בחצי משרה באוניברסיטה העברית, ואז פרשתי לגמלאות. "אירוע" זה הביאני לכנס את כל חיבוריי הקצרים, המבוססים בעיקרם על הרצאות בכנסים בינלאומיים, בקובץ העברי "סובב ספרות: מאמרים על גבול הפילוסופיה ותורת הספרות והאמנות". קיבלתי פניות אחדות מהוצאות ספרים אוניברסיטאיות בארה"ב להוציא אצלם גרסה אנגלית של הספר, ואני שוקד בימים אלה על הכנתה.

עד כאן פרופ' מנחם ברינקר על פרופ' מנחם ברינקר – בגוף ראשון.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012