education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

צבי בן-אברהם - פרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב, מדען מצטיין וחוקר מוביל בארץ ובעולם בתחום מדעי כדור הארץ, שזירת המחקר העיקרית שלו היא מזרח הים התיכון ובקע ים המלח - נולד בירושלים בשנת 1941.

 

לימודים והשתלמויות

1966-1969: לימודים במחלקה לגיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, לתואר ראשון

1969-1973: לימודים ב-M.I.T. ובמכון האוקיינוגרפי של וודס הול, שניהם בארה"ב, לתואר דוקטור

                בגיאופיזיקה ימית

1973:        פוסט דוקטורט במכון האוקיינוגרפי של וודס הול.

 

תפקידים אקדמיים בארץ

1973-1975: חוקר בכיר במכון לחקר ימים ואגמים בחיפה

1975-1982: חוקר, חוקר בכיר ופרופסור חבר במחלקה למתמטיקה שימושית במכון ויצמן למדע

1982 ואילך: פרופסור חבר ופרופסור מן המניין בחוג לגיאופיזיקה ולמדעים פלנטריים באוניברסיטת

                 תל  אביב.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1979-1989: פרופסור חבר אורח ופרופסור מן המניין אורח באוניברסיטת סטנפורד, ארה"ב

1989 ואילך: פרופסור למדעי הים באוניברסיטת קייפטאון, דרום  אפריקה.

 

צבי בן-אברהם היה פרופסור אורח בכמה אוניברסיטאות בארה"ב ובאירופה.

 

תפקידים אחרים

1985-1986: נשיא החברה הגיאולוגית הישראלית

1987-1991: ראש החוג לגיאופיזיקה ולמדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב

1995 ואילך: ראש המרכז לחקר ים המלח באוניברסיטת תל אביב

1999 ואילך: אחד מארבעת המדענים הראשיים בפרויקט DESERT  לחקירה מבנה הקרום של כדור

                 הארץ בחתך מתמשך ממזרח הים התיכון עד הרמה הירדנית.

 

פרסים ואותות הוקרה

1976: פרס גרדר של החברה הגיאולוגית הישראלית

1979: קתדרת מקס זוננברג למדעי הים באוניברסיטת קייפטאון,דרום אפריקה

1981: עמית של החברה הגיאולוגית האמריקנית

1985: פרס פרוינד של החברה הגיאולוגית הישראלית

1996: חבר ב"אקדמיה יורופיאה"

1998: קתדרת נבנצאל וגרוסברג לגיאודינמיקה באוניברסיטת תל אביב

1999: עמית של האיגוד הגיאופיזי האמריקני

2000: חבר באקדמיה למדעים של היידלברג

2000: חבר האקדמיה הישראלית למדעים ולאמנויות.

 

ספרים ופרסומים

פרופ' צבי בן-אברהם ערך שבעה ספרים בתחומי מחקריו וכתב את הספר "חקר קרקעית הים" במסגרת האוניברסיטה המשודרת, משרד הביטחון - ההוצאה לאור, 1985. כמו כן הוא פרסם למעלה ממאה וחמישים מאמרים בתחומי מחקריו בכתבי עת מדעיים בחו"ל.

 

צבי בן אברהם נשוי לרחל לבית בן יעקב - נכדתם של מרים ונתן קזיירמן, גננת במקצועה - ולזוג שלושה ילדים - נילי, דני ורותי - וארבעה נכדים.

 

 

צבי בן-אברהם נולד בשנת 1941 בירושלים להורים חברי הקיבוץ רמת רחל. ילדותו עברה עליו בקיבוץ, עד מלחמת העצמאות. יומיים לאחר הכרזת העצמאות פונו הילדים מן הקיבוץ לירושלים. הקיבוץ, שהותקף על ידי המצרים, נכבש על ידם לאחר קרבות עזים, ושב ונכבש על ידי ישראל. לאחר המלחמה שבה משפחתו של צבי לקיבוץ. צבי למד בירושלים, בבית חינוך לילדי עובדים ובבית חינוך תיכון. עם סיום לימודיו התגייס ב-1960 לצה"ל, ובמהלך שירותו סיים קורס קצינים כחניך מצטיין. בתום השירות שב לקיבוצו ועבד בענף הפלחה.

 

בשנת 1966 החל צבי ללמוד גיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. במלחמת ששת הימים השתתף עם הצנחנים בכיבוש העיר העתיקה ובקרבות רמת הגולן. לאחר המלחמה נשא לאישה את רחל. עם סיום לימודי התואר הראשון בהצטיינות ב-1969 המשיך את לימודיו לקראת התואר השלישי בגיאופיזיקה ימית במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ובמכון האוקיינוגרפי וודס הול - שניהם בארה"ב. עבודת הדוקטור שלו עסקה במבנה ובהתפתחות של ים יאווה בדרום מזרח אסיה. בתום לימודיו בשנת 1973 נשאר צבי בארה"ב להשתלמות פוסט-דוקטורלית במכון האוקיינוגרפי וודס הול.

 

בשובו לארץ בשנת 1973 החל פרופ' בן אברהם לעבוד במכון לחקר ימים ואגמים בחיפה. במלחמת יום הכיפורים השתתף עם הצנחנים בלחימה ברמת הגולן ובכיבוש תל שמס והחרמון הסורי. במהלך השנים, תוך שירות המילואים, קודם צבי לדרגת רס"ן ומונה לסמג"ד של גדוד מרגמות מוצנחות.

 

בשנים האלה החל צבי את מחקריו העוסקים באגן המזרחי של הים התיכון ובשולי היבשת של ישראל. עבודתו על הים התיכון העניקה לו בשנת 1976 את פרס גרדר של החברה הגיאולוגית הישראלית. מחקרים נוספים באותו תחום העניקו לו ב-1985 את פרס פרוינד - הפרס היוקרתי ביותר של החברה הגיאולוגית הישראלית.

 

בשנת 1975 החל צבי בן-אברהם לעבוד כחוקר בכיר במחלקה למתמטיקה שימושית במכון ויצמן למדע. בתקופה זו החל את מחקריו על הכנרת, על ים המלח ועל מפרץ אילת. הוא מיפה, לראשונה, את השדה המגנטי ואת מבנה התת-קרקעית בכנרת ומדד את שפיעת החום מקרקעית הכנרת, ים המלח ומפרץ אילת.

 

בשנת 1979 נסע צבי בן-אברהם לשבתון במחלקה לגיאופיזיקה באוניברסיטת סטנפורד, ושהה בה שנתיים ופיתח שם תכנית מחקר חדשה, שעסקה בהתפתחות שולי האוקיינוס השקט ובתהליכים שבהם היבשות גדלות. שם גם עסק במחקר השוואתי של שבר סן אנדריאס בקליפורניה עם בקע ים המלח - שהם דומים מאוד מבחינה טקטונית. במחקר יש חידושים לגבי המבנה של בקע ים המלח והתהליכים הטקטוניים המתרחשים בו.

 

עם שובו לארץ התמנה צבי בן-אברהם לפרופסור חבר במכון ויצמן למדע, וב-1982 עבר לחוג לגיאופיזיקה ולמדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב. החל מאותה שנה החזיק גם במינוי של פרופסור אורח לגיאופיזיקה באוניברסיטת סנטפורד. בשנת 1989 הוצע לו לנהל את המחקר האוקיינוגרפי של דרום אפריקה באוניברסיטת קייפטאון, שבה הוא מחזיק בקתדרה למדעי הים ומבקר בה כמה שבועות בשנה.

 

בשנת 1986 מונה צבי בן-אברהם לפרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב. שנה קודם לכן יזם בה את הקמת המרכז לחקר ים המלח. המרכז, שהוא עומד בראשו, הוקם בעזרת חברת "מינרבה" הגרמנית בשנת 1991 ועוסק בלימוד רב תחומי של נושאים הקשורים לבקע ים המלח. הוא יצר קשר אישי עם בית המלוכה הירדני ועוזר כיום לירדנים לבנות מרכז לחקר ים המלח משלהם.

 

בשנת 1995 שהה פרופ' בן אברהם תקופה מסוימת במכון העל למדעי כדור הארץ בפוטסדאם. שם יזם תכניות משותפות לחקר בקע ים המלח, שבעקבותיהן נערכה ב-1998 פגישה בעמאן והשתתפו בה קבוצות מדענים מישראל, מירדן, מהרשות הפלשתינית ומגרמניה. הפגישה הביאה לפרויקט הבינלאומי DESERT, שבו נחקר קרום כדור הארץ לאורך 300 ק"מ בחתך שנמשך מרצועת עזה בחוף הים התיכון, דרך הנגב, הערבה והרי אדום ועד לרמה הירדנית.

 

בשנת 1989 השתתף פרופ' בן-אברהם, עם צוות אמריקני, בהבאת צוללת לים המלח, כדי לבחון את התהליכים המתרחשים על קרקעית האגם. במהלך הצלילות שהתבצעו בעומק של עד 200 מטרים גילו הוא ועוזריו תופעות מרתקות, ובהן עדויות לשבירה פעילה לאורך המשכו של שבר יריחו מתחת למים ונוכחות חיידקים הלופיליים לאורך המחשוף. הממצא עורר עניין בקהילייה המדעית, מכיוון שהחיידקים הללו לא נצפו במי ים המלח בשנים האחרונות.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012