education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 

ישעיהו (צ'רלס) ליבמן - פרופסור אמריטוס למדע המדינה באוניברסיטת בר אילן, מחשובי החוקרים של התרבות וההתנהגות הפוליטית של יהדות ישראל והעולם - נולד בשנת 1934 בארה"ב, ועלה לארץ בשנת 1969.

 

לימודים והשתלמויות

1949-1952: הגימנסיה העברית הרצליה בתל אביב

1952-1956: אוניברסיטת מיאמי, תואר B.B.A.

1956-1957: אוניברסיטת ג'ונס הופקינס

1957-1960: אוניברסיטת אילינוי, תארים M.A. ו-Ph.D.

1964-1965: אוניברסיטת קולומביה, המחלקה לדתות.

 

תפקידים אקדמיים בחו"ל

1961-1963: מרצה ומרצה בכיר באוניברסיטת פנסילבניה

1962-1969: פרופסור חבר ב"ישיבה יוניברסיטי"

1975 ואילך: פרופסור אורח באוניברסיטאות ייל, שיקגו, מישיגן, ו-J.T.S. ובאוניברסיטאות רבות אחרות.

 

תפקידים אקדמיים בארץ

1969:         פרופסור חבר באוניברסיטת בר אילן

1972-1976: ראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן

1978:         פרופסור מן המניין באוניברסיטת בר אילן

1980-1984: ראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן

2002:         פרופסור אמריטוס באוניברסיטת בר אילן.

 

תפקידים אחרים

 • חבר הנהלת האגודה הישראלית לקרנות מחקר
 • חבר המועצה האקדמית של מכללת ספיר
 • חבר המועצה האקדמית של מדרשת בן גוריון בשדה בוקר.

 

חברות בארגונים

 • חבר הנהלת "פנים"
 • חבר הנהלת המכון ליחסי ישראל והתפוצות של הוועד היהודי-אמריקני
 • חבר מערכת של כתבי העת האלה: Israel Affairs, Iyunim,   Israel Studies, Modern Judaism, Journal fo Modern   Jewish Studies.

           

פרסים ואותות הוקרה

1970: פרס ע"ש צבי לוריא, הסוכנות היהודית

1998: פרס על תרומה לתרבות היהודית של הקרן הלאומית (אמריקנית) לתרבות יהודית

2000: פרס ע"ש מרשאל סקלייר למחקרים ביהדות ארה"ב.

 

ספרים ופרסומים

פרופ' ישעיהו ליבמן פרסם כמאה מאמרים בתחומי מחקריו בכתבי עת מדעיים בארץ ובחו"ל, כתב וערך 14 ספרים, ובהם:

 • The Ambivalent American Jew: Politics, Religion, and Family in American Jewish Life, Jewish Publication Society, 1973 
 • Pressure Without Sanctions: The Influence of World Jewry in Shaping Israel`s  Public Policy, Fairleigh Dickenson Press and Associated University Presses, 1977
 • The Civil Religion of Israel: Traditional Judaism and Political Culture in the the Jewish State, With Eliezer Don-Yehiya, University of California Press, 1983  
 • Two Worlds of Judaism: The Jewish Experience in Israel and the  United States, With Steven M. Cohen, Yale University Press, 1990
 • The Jewishness of Israelis: Responses to the Guttman Report, With Elihu Katz, SUNY Press, 1997.                                 

 

פרופסור ליבמן נשוי לד"ר שרה (קרול), גמלאית מהאוניברסיטה הפתוחה. לזוג שתי בנות ובן - רבקה לוביץ, אהרן ואביגיל - ושישה נכדים.

 

 

ישעיהו ליבמן נולד בארה"ב בשנת 1934. "בית הוריי, סימור וליבי", הוא מספר, "היה בית מסורתי-קונסרבטיבי וציוני. למדתי בבית הספר היהודי 'ישיבה פלטבוש' בברוקלין עד סיום כיתה ח'. זה היה חינוך ערכי שהדגיש את המחויבות לעם היהודי. בשנת 1949 שלחו אותי הוריי לארץ ללמוד בגימנסיה הרצליה שאותה סיימתי ולאחר מכן שבתי לבית הוריי בארה"ב. הלימודים האלה העמיקו את המחויבות שלי לציונות ולמדינת ישראל".

 

ליבמן החל את לימודיו לתואר מתקדם בכלכלה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אבל לאחר שנה החליף את תחום התמחותו העיקרי למדעי המדינה. הוא קיבל תואר דוקטור באוניברסיטת אילינוי בשנת 1959. עבודת הדוקטור שלו עסקה בתחום של הפוליטיקה האורבנית. משרת ההוראה הראשונה שלו הייתה באוניברסיטת פנסילבניה.

 

למרות התעניינותו הראשונה בתחום הפוליטיקה האורבנית הוא מצא את עצמו מתעניין, יותר ויותר, בתחום הסוציולוגיה והפוליטיקה של יהדות זמננו. עקב התעניינותו בנושא זה עבר ללמד ב"ישיבה יוניברסיטי" בשנת 1963.

 

בשנת 1965 זכה פרופ' ליבמן במלגת פוסט-דוקטורט ללימודי דת מטעם קרן דנפורת', ומימש אותה באוניברסיטת קולומביה, שבה השתתף בשורה של קורסים בנושאי דת. לאחר מכן חזר ל"ישיבה יוניברסיטי" והתרכז במחקר שנושאו הפוליטיקה והסוציולוגיה של יהדות אמריקה. בתקופה זו פרסם שורה ארוכה של מאמרים מרכזיים ב"ספרי השנה" של יהודי אמריקה שעסקו בנושא החיים הציבוריים של יהודי ארה"ב.

 

עם עלותו לארץ בשנת 1969 התמנה פרופ' ליבמן למשרת מחקר והוראה באוניברסיטת בר אילן. במהלך שלוש שנים חקר את השפעת יהדות התפוצות על המדיניות הציבורית בישראל. "גיליתי, תוך המחקר, שליהדות התפוצות כמעט אין השפעה על המדיניות הישראלית. יש לה השפעה על המחויבות היהודית אצל חלק מקובעי המדיניות, אבל אצל חלקם אין".

 

עם סיום המחקר הוא הזמין עמית צעיר בסגל ההוראה של אוניברסיטת בר אילן, אליעזר דון יחיה, להצטרף אליו לעריכת מחקר בנושא הדת האזרחית בישראל. במחקר זה הושם דגש מיוחד על השפעתן של הדת והמסורת היהודית על הדת האזרחית בישראל.

 

ליבמן מעולם לא זנח את עניינו ביהודי ארה"ב. ביקוריו התכופים בארה"ב כפרופסור אורח בשורה של אוניברסיטאות אפשרו לו לחקור את תחומי התעניינותו מקרוב. הוא כתב, יחד עם סטיב כהן, ספר שבו הם ערכו השוואה בין החיים היהודיים בישראל ובארה"ב. הספר ראה אור בהוצאת אוניברסיטת ייל.

 

פרופ' ליבמן חקר את השפעתם של מיתוסים וסמלים על החברה הישראלית. "הייתי בין הראשונים שחקרו את השפעת השואה על החשיבה של יהודים ישראלים ועל הפרשנות המיוחדת שניתנה לשואה בישראל. גיליתי שהשואה היא אמצעי לחיזוק הציונות, אך לממדים האוניברסליים של השואה כמעט לא שמים לב".

 

בעשור האחרון ייחד ליבמן את תשומת לבו לשני נושאים הקשורים זה בזה: הממד היהודי בחיים הציבוריים בישראל ובחייהם הפרטיים של הישראלים והיחסים בין חילוניים לדתיים בישראל. מחקר זה הניב כמה מאמרים ושני ספרים, אחד בהם בעברית, "לחיות ביחד" (1990), בהוצאת "כתר" (ראה אור גם בתרגום אנגלי).

 

בזכות עבודתו האקדמית זכה פרופ' ליבמן להכרה בין-לאומית שהובילה, בין היתר, להזמנתו לסדרה של הרצאות בבית הספר ללימודים אוריינטליים ואפריקניים (SOAS) בלונדון. בעקבות העניין והדאגה המיוחדים שהוא רוכש לדמוקרטיה בישראל הוזמן פרופ' ליבמן על ידי מרכז רבין לחקר ישראל לערוך את הספר "רצח פוליטי: רצח רבין ורציחות פוליטיות במזרח התיכון" (1998).

 

בימים אלה פרופ' ליבמן עוסק יחד עם יעקב ידגר בחקר היחסים בין אתניות ללאומיות בקרב יהודים ישראלים המגדירים את עצמם מסורתיים ובבחינת השלכתו של הנושא על סוגיית חקר הדת הפופולרית במקומות אחרים בעולם. "שליש מיהודי ישראל", הוא מסכם, "מגדירים את עצמם כיהודים מסורתיים, ובנוסף - חלק מן היהודים המגדירים את עצמם כחילוניים שומרים לפחות על חלק מן המסורת. השאלות שאנחנו מבררים הן מה זה להיות יהודי מסורתי, מהי ההבחנה בין להיות מסורתי וחילוני ואיך התופעה של שמירת מסורת מתקשרת עם מחקרים בעולם על דת פופולרית".

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012