education - חינוך פרסי ישראל

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
קורות חיים
 
 
 
 

עדי שמיר – פרופסור במחלקה למדעי המחשב ולמתמטיקה שימושית במכון ויצמן למדע – הוא מבכירי מדעני המחשב בעולם ומומחה ראשון במעלה בתחומים של הצפנת מידע ופענוח. הוא היה בין מפתחי שיטת RSA ששינתה את פניה של תקשורת המחשבים בעולם והייתה לנדבך יסוד במסחר אלקטרוני ובאבטחת מידע. גם לאחר הפיתוח שהקנה לו שם עולמי, המשיך שמיר לשקוד על פיתוחן ועל שכלולן של שיטות פענוח, הצפנה ואימות.

 

פרופ' שמיר מתגורר ברחובות. הוא נשוי ללאה ואב לאוהד, לנעמה ולמאיה.

 

לימודים והשתלמויות

1973: תואר ראשון במתמטיקה (בהצטיינות יתרה), אוניברסיטת תל אביב

1975: תואר מוסמך במדעי המחשב, מכון ויצמן למדע, רחובות

1977: תואר דוקטור במדעי המחשב, מכון ויצמן למדע, רחובות.

 

תפקידים אקדמיים

מ-1980:      חבר בסגל המחלקה למדעי המחשב, מכון ויצמן למדע, רחובות

                 (מ-1984 פרופסור)

1980-1977: חוקר, המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), ארה"ב.

 

כמו כן היה חוקר אורח באוניברסיטת שיקאגו בארה"ב, במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס בארה"ב וב-Ecole Normale Superieure בפריז, צרפת.

 

אותות הוקרה, תעודות ופרסים

1977: פרס קנדי לעבודת דוקטור מצטיינת, מכון ויצמן למדע

1983: פרס ארדוש, האיגוד הישראלי למתמטיקה

1983: פרס בייקר, המכון האמריקני למהנדסי חשמל ואלקטרוניקה (IEEE)

1992: מדליית זהב ע"ש האפיפיור פיוס ה-11, האקדמיה של הוותיקן

1994: פרס רוטשילד למדענים מצטיינים, ישראל

1997: פרס קנלקיס, האגודה הבין-לאומית למדעי המחשב (ACM)

1998: חבר האקדמיה הישראלית למדעים

2000: פרס קובאייאשי, המכון האמריקני למהדסי חשמל ואלקטרוניקה (IEEE)

2002: פרס טיורינג, האגודה הבין-לאומית למדעי המחשב (ACM)

2003: דוקטור לשם כבוד, Ecole Normale Superieure, פריז, צרפת

2004: עמית מייסד, האיגוד הבין-לאומי לחקר תורת ההצפנה

2005: חבר האקדמיה האמריקנית למדעים

2007: חבר האקדמיה האירופית למדעים (Academia Europaea).

 

מחקרים/ספרים ופרסומים

פרופ' שמיר פרסם כמאה וחמישים מאמרים בספרות המקצועית, רובם בכתבי העת המובילים בתחום. כמה ממאמריו נחשבים פורצי דרך ומצוטטים בהרחבה בעבודות רבות.

 

* * *

עדי שמיר נולד בתל אביב ב-1952, ומגיל צעיר גילה עניין במדע והשתתף בחוגי "נוער שוחר מדע" ובמחנות קיץ של מכון ויצמן למדע. הוא סיים בהצטיינות יתרה את התואר הראשון במתמטיקה באוניברסיטת תל אביב והמשיך את לימודיו במכון ויצמן למדע במסלול ישיר לדוקטורט בהדרכתו של הפרופ' זוהר מאנה. בעבודת הדוקטור בדק את תכונותיהן של פונקציות מתמטיות מסוימות שהן רלוונטיות לסמנטיקה של שפות תכנות.

 

לאחר סיום הדוקטורט יצא שמיר לתקופת השתלמות קצרה באוניברסיטת ווריק באנגליה, ומשם המשיך למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) בארצות הברית. בתקופת עבודתו שם התחיל לעסוק בתורת ההצפנה ובתורת הפענוח, תחומים שיהיו שדות עבודתו העיקרית בעתיד.

 

בקומה השמינית של בניין המעבדה למדעי המחשב ב-MIT חבר שמיר לרון ריבסט וללאונרד אדלמן בעת חיפושיהם אחר שיטת הצפנה במפתח פומבי. ברוב שיטות ההצפנה המקובלות נדרש מפתח מסוים גם כדי להצפין מסר וגם כדי לקרוא אותו. הצורך בהפצת המפתח היה נקודת החולשה העיקרית בכל שיטת הצפנה מאובטחת, ומדענים רבים תרו אחרי שיטת הצפנה שבה יוכל כל אחד להצפין מסר בלי צורך במפתח אך רק בעל המפתח יוכל לפענח אותו. בפסח 1977, לאחר חודשים ארוכים של חיפושים משותפים, נמצאה פריצת הדרך – פונקציה מתמטית חד-כיוונית (כלומר, כזו שעל פי פתרונה אי אפשר לשחזר את נקודת המוצא שלה) המבוססת על הכפלתם של שני מספרים ראשוניים. התוצאה של פעולת ההכפלה היא מעין מפתח ציבורי, הידוע לכול, אלא שהגורמים שנוצר מהם בפעולת הכפל נותרים חסויים, והם למעשה המפתח הפרטי שרק בעליו יכול לפענח את המסר המוצפן בו. גם כשמשתמשים בשיטות המתקדמות ביותר הידועות כיום, פירוק המספר לגורמיו עשוי לארוך שנים רבות, במיוחד במספרים בני מאות ספרות המשמשים כיום בהצפנה.

 

השיטה החדשה היכתה גלים, ועד מהרה הוכרה בשם RSA (ראשי תבות של ריווסט, שמיר ואדלמן – שלושת מפתחיה). בשל חשיבותה העצומה היא עוררה גם את עניינם של מתמטיקאים, של חברות, של ממשלות ושל ארגוני ביון. עם פריצת האינטרנט והעלייה בחשיבותה של תקשורת המחשבים הפכה שיטת RSA נדבך יסודי וכמעט בלעדי בהצפנת מידע ממוחשב ובסחר אלקטרוני. השיטה הזאת היא שמאפשרת לקונה להקליד את מספר כרטיס האשראי שלו והתוכנה המותקנת במחשבו של הקונה מצפינה אותו על פי העיקרון שפיתחו שמיר וחבריו; רק המוכר, היודע כיצד נוצר מפתח ההצפנה, יכול גם לפענח אותו. החברה המסחרית שהוקמה על בסיס הפטנט הזה ממשיכה עד היום להיות אחת המובילות בעולם בתחום אבטחת המידע.

 

"שיטת RSA בתחום אבטחת המידע היא כמו דיסני בשוק הסרטים וכמו קוקה קולה בשוק המשקאות הקלים", כתב המו"ל של ביטאון המחשבים SC לקראת הענקת פרס חשוב לשלושת החוקרים, אחד מני רבים שקיבלו בעבור הפיתוח המהפכני. בשנת 2002 הוענק לשמיר ולשותפיו הפרס היוקרתי ביותר במדעי המחשב, פרס טיורינג, הנחשב מקביל לפרס נובל. בעת שהותו במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס הוא פיתח גם את שיטת חלוקת הסודות, המאפשרת להפוך כל סוד לאוסף מספרים אקראיים ורק שילוב של מספר מספיק מהם מאפשר לשחזר את הסוד המקורי. שיטה זו היא הבסיס לכל ענף החישובים המבוזרים והמאובטחים.

 

לאחר הצלחתו המסחררת שב שמיר ארצה והמשיך לשקוד על מחקריו במחלקה למדעי המחשב ולמתמטיקה שימושית במכון ויצמן. בין השאר הוא פיתח עם תלמידיו ועם עמיתיו שיטות הזדהות וחתימה המבוססות על הוכחות אפס מידע, וכן את חתימת הטבעת, המשמשת להצפנת מידע ולפענוחו בתוך קבוצה מוגדרת של משתתפים. כמו כן הוא פיתח שיטה להצפנת שידורים המאפשרת למשל להעביר שידורי טלוויזיה מוצפנים רק למי ששילמו בעבורם. תחום מחקר אחר ששמיר עסק בו בשנים האחרונות הוא פונקציות T, פונקציות מתמטיות מורכבות שאפשר להשתמש בהן בהצפנת מידע.

   

פן אחר בעבודותיו של שמיר בתחום אבטחת המידע הוא חשיפת חולשות ופרצות במערכות הצפנה. מציאת נקודות הכשל האלה מאפשרת לתקנן בטרם תנוצלנה לרעה בידי גורמים עוינים או פליליים. בין השאר הוא פיתח עם פרופ' אלי ביהם מהטכניון שיטות מתמטיות כלליות לתקיפה של מערכות הצפנה, עבודה שזכתה לפרסום רחב, וכן שיטות לתקיפה עקיפה (Side Channal Attacks) של מימושי חומרה ותוכנה של צפנים. נוסף על עבודותיו בתחומים האלה הגיע שמיר להישגים יוצאי דופן גם בנושאים אחרים מן הליבה של מדעי המחשב, ובראשם תורת המורכבות החישובית.

 

"הוא בעל אינטלקט מזהיר ויכולת לראות דרך הטפל ולהתמקד בליבת הבעיה", כתב עליו סיימון סינג בספרו רב המכר "סודות ההצפנה". הצלחותיו הרבות של עדי שמיר סייעו בקביעת מעמדה של ישראל כמרכז של מצוינות בתיאוריה של מדעי המחשב, ובעיקר בתחומי ההצפנה, הפענוח ואבטחת המידע.

 
 
    תאריך עדכון אחרון:  15/08/2012