שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
 
"שביר שנייה" סינמה כבוד – הנחיות לעבודה
פיתוח : נטע ידיד
 

הקדמה

הסרט "שביר שנייה" מתאר אירוע אונס של נערה מתבגרת ואת התמודדותה לאחר האונס. הסרט מזמן דיון בעמדות הסטריאוטיפיות של החברה כלפי נערה אשר חוותה אונס וביחסי הורים מתבגרים.

הסרט הופק על ידי בני נוער ומיועד לאנשי צוות ולתלמידי החטיבה העליונה. ההמלצה היא שההקרנה תהיה מלווה בסדנא המצורפת.

 

רציונאל

אונס הוא אקט של אלימות, ביטוי לכוח ושליטה, ואין בינו לבין יחסי מין דבר. באונס פוגעים בגופו של אדם, באברי המין שלו וגם בנפשו. מסיבה זו אונס נחשב לפשע אלים ביותר .

ע"פ מילון אבן שושן 1988 אונס הוא:

1. "כפייה, הכרח, מעשה שנעשה לאדם בעל כורחו"

2. "תקיפת אישה ובעילתה בעל כורחה".

קורבנות אונס יש משני המגדרים, גברים ונשים, אולם כאשר מדובר באונס נשים אנו נתקלים לעיתים קרובות בתופעה של הפניית אצבע מאשימה כלפי הנאנסת ובקושי לחוש חמלה, אמפטיה, אהדה ותמיכה.

נשים ממעטות לדווח על אונס ולפנות בבקשת עזרה, זאת בשל היחס השלילי של הסביבה כלפי קורבנות אונס. יחס זה ניזון ממיתוסים ומתפיסות מגדריות מעוותות הרואות בנשים הנאנסות כאלה ש"פיתו" את האנס והזמינו את האונס בשל התנהגותן המינית המוחצנת.

בחורה שנאנסה צריכה להתמודד עם הטראומה הקשה שחוותה ועם השפעותיה על עולמה והתנהלותה מרגע האונס ואיילך וגם עם הצורך להסתיר את הטראומה הנוראה שחוותה ובלבד שלא תזכה ברצח אופי, מעין אונס נוסף ע"י החברה.

חשוב לציין כי גם גברים שנאנסו או חוו פגיעה מינית אחרת נוטים להסתיר את דבר הפגיעה בהם.

 

בסרט "שביר שנייה" התלמידים יוכלו להיחשף, ולו במעט, לסבל שהוא מנת חלקה של בחורה שחוותה אונס ברוטאלי, רק בשל היותה בחורה ידידותית, חביבה, ויפה למראה, ולהבין שאונס הוא מעשה אלים ואכזרי שאין אדם אשר מעוניין בו ו/או מזמין אותו.

 

 

להורדת הסדנא לחץ כאן 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  27/07/2019