שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
תשע"ד
"אחרי ככלות הקול והתמונה"- להתבגר במציאות של חשיפה לתכנים מיניים ולפורנוגרפיה  שבוע מערכת החינוך נגד אלימות מינית, תשע"ד
 

לאנשי המקצוע בשירות הפסיכולוגי ייעוצי שלום,

שבוע מערכת החינוך נגד אלימות מינית יעסוק השנה בחשיפת ילדים ובני נוער  לתכנים מיניים חושפניים ובלתי ראויים ויתקיים בין התאריכים 12.1.1 – 17.1.14, יא' בשבט – טז' בשבט תשע"ד.

מעטים חשבו שהמחשב האישי או הפלאפון ייהפכו לשער העיקרי שדרכו ייחשפו ילדים למין ולמיניות,ומעטים דמיינו את התפקיד המרכזי שהם ימלאו בתהליך ההתבגרות העכשווי.חשיפה של ילדים ובני נוער לתכנים מיניים לא מותאמים ולפורנוגרפיה היא מציאות שאי אפשר להתכחש לה.מחקרים עדכניים מלמדים שאחוזים גבוהים מילדנו חשופים לפורנוגרפיה,מיעוטם נחשפים לכך מבלי להתכוון וחלקם צופים בפורנוגרפיה יותר מפעם אחת בשבוע (מור,2012). החשיפה המתמדת הזו לתכנים פוגעניים,מקנה לילדים ולבני הנוער מידע מעוות ומסולף לגבי קשר זוגי, תפקידים מגדריים, יחסי מין, ולגבי מושגים כמו הדדיות והסכמה. חשיפה למיניות בוטה, הנה אחד הגורמים להתנהגות מינית בעייתית ולפעילות מינית מוקדמת ולא מוגנת.

החשיפה לתכנים מיניים והמחירים שלה,מחדדת את החשיבות העצומה שיש לנו המבוגרים בניהול שיח בנושא זה עם ילדים ובני נוער ומדגישה את מקומה ההכרחי של מערכת החינוך בהתערבות אחראית ומקצועית בנושא.שיח על מיניות,על פורנוגרפיה ועל אלימות מינית הוא שיח מורכב ורגיש שמחייב תנאים של מוגנות,הקשבה והעברת מסרים מותאמים.חשוב לסייע לאנשי החינוך להיכנס לכיתה לאחר שעברו הכנה שכללה חשיבה משותפת וצפי של תרחישים אפשריים בדיון.

החומרים שפותחו לקראת שבוע מערכת החינוך נגד אלימות מינית,מיועדים לשימושם של הצוותים החינוכיים בבתי הספר העל יסודיים הממלכתיים,בחמ"ד ובחינוך המיוחד (חומרים לחברה הערבית יועלו עם שובם של בתי הספר מחופשת החורף).

ניתן לפנות אל המדריכים והרכזים ביחידה למיניות ומניעת פגיעה בילדים ומתבגרים בבקשת עזרה והכוונה נוספת להתערבות בנושא בשגרה ובעקבות אירועים העולים בשיח הציבורי.

 

בברכה

הילה סגל

ראש היחידה למיניות ומניעת פגיעה בילדים ובני נוער

 

 

חומרים לבתי הספר הממלכתיים

חומרים לבתי הספר הממלכתיים- דתיים

חומרים לחינוך המיוחד

חומרים לבתי הספר בחברה הערבית

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  06/01/2019