שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
חובת דיווח – כן או לא?
חובת הדיווח על עבירה בקטין על פי חוק וחקירת תלמידים כקורבנות או כעדים" – מקרים לדוגמה
 

על פי חוזר מנכ"ל חובת הדיווח על עברה בקטין על פי חוק וחקירת תלמידים כקורבנות וכעדים, תשס"ט/3(ב), נובמבר 2008

 

 

 

מקרה

תגובה

1.

חשד למגע מיני בין אח בגיל 16 לאחותו בת ה-14.

יש חובת דיווח. מדובר בעבירת מין בין בני משפחה קטינים שיש לגביה חובת דיווח  (סעיף 5.2)

 

 

 

2.

ילד מופיע בבית הספר עם סימן של מכה על זרועו ומספר לפסיכולוגית כי הדוד שלו עשה לו את זה.

חובת הדיווח גוברת על חובת החיסיון המקצועי (סעיף 3) חובת הדיווח תקפה במידה והדוד בגיר והוא בבחינת אחראי על הקטין (סעיף 5.1) במידה והוא קטין יש חובת דיווח לגבי קטין בן משפחה על עבירות מין בלבד (סעיף 5.2)

 

 

 

3.

מסגרת אבחון של תלמיד כתה ו' עולה חשד לכך שאביו נוהג להכות אותו.

יש חובת דיווח חשד לפגיעה של האחראי על הקטין בקטין. כאמור, גם כאן גוברת חובת הדיווח על החסיון המתקיים במסגרת אבחון. (סעיף 5.1)

 

 

 

4.

אח בן 19 מקיים יחסי מין עם אחותו בת ה-14.

יש חובת דיווח. ע"פ הגדרת אחראי על הקטין (ע"מ 8 סעיף 5.1)

 

 

 

5.

מורה ביצע מעשה מגונה בתלמידה במסגרת טיול של בית הספר.  התלמידה סיפרה להוריה ואלה מסרבים להגיש תלונה במשטרה, מפצירים ממנהל בית הספר שלא להודיע למשטרה כי לדעתם הנזק שייגרם לתלמידה מן הפרסום יהיה חמור יותר ממה שעברה.  הם מידעים את בית הספר כי הבת התחילה טיפול.

יש חובת דיווח על עבירה שנעברה במוסד חינוכי (סעיף 5.3)

 

 

 

6.

במהלך פגישה עם אם, היא מספרת כי לעיתים היא מאבדת את עשתונותיה ומכה את ילדיה.  היא פונה אלייך בבקשת עזרה

יש חובת דיווח. מדובר בחובת דיווח על פגיעה הנעשית בידי אחראי על קטין (סעיף 5.1) במקרה שכזה דיווח לפק"ס מאפשר בקשה לוועדת פטור (סעיף 6.3)

 

 

 

7.

תלמידה י"ב מספרת שלפני  8  שנים נפגעה על ידי אחיו של האבא.

יש חובת דיווח. אנשי חינוך ובכלל זה מנהל או איש צוות במוסד או במסגרת חינוכית או במעון, מחויבים לדווח על חשד לעברה שנעברה בזמן כלשהו ולאו דווקא לאחרונה. (סעיף 4.2 וסעיף 4.4.)

 

 

 

8.

הגיע חוקר לביה"ס ובהתייעצות עם הממונה שלו הוא מודיע למנהלת שעליו להוציא תלמיד כתה ג' לחקירה מחוץ לביה"ס. החוקר הורה למנהלת שמישהו מקורב לילד יתלווה אליו.

ככלל תעשה החקירה בתוך המסגרת. הוצאה הנה בסמכותו של החוקר לאחר שהזדהה בפני מנהל המסגרת, התייעץ עם גורמי החינוך והטיפול בביה"ס, הסביר לתלמיד וקיבל את הסכמתו (סעיף 9.4). הוצאת התלמיד לחקירה מחוץ למסגרת החינוכית תעשה ככל שאפשר בליווי איש חינוך או אדם מתוך המסגרת המכיר את התלמיד (סעיף 9.5 א').

 

 

 

9.

החקירה נמשכת מעבר לשעות הלימודים. החוקר שחרר את המורה של יוסי והודיע לה שהוא בעצמו ילווה את הילד לביתו .

אם החקירה מסתיימת בזמן הלימודים יחזיר החוקר את התלמיד למסגרת או יוודא שהמלווה יחזיר אותו. אם החקירה נמשכת מעבר לשעות הלימודים יחזיר החוקר את התלמיד בסוף החקירה לביתו אלא אם החליט פקיד הסעד אחרת (סעיף 9.5 ב')

 

 

 

10.

למחרת החקירה, אביו של יוסי הגיע זועם לביה"ס ותבע מהמנהלת מידע אודות החקירה. האב כעס גם על כך שביה"ס לא מצא לנכון להודיע לו על חקירת  בנו.

מנהל או כל איש צוות אחר של המסגרת ממנה הוצא התלמיד לחקירה, אינם רשאים לדווח להורים על הכוונה לבצע את החקירה, על דבר החקירה או על הוצאת תלמיד מן המסגרת החינוכית, אלא אם קיבלו לכך אישור מהאחראי על החקירה (סעיף 9.6 א'). עם תום החקירה, יש מקום להתייעץ עם פקידת הסעד לגבי יידוע ההורים.

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/01/2013