שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
שאלות ותשובות בנושא חקירת תלמידים כקרבנות או כעדים
 

מתוך חוזר מנכ"ל: חובת הדיווח על עברה בקטין על פי חוק וחקירת תלמידים כקורבנות וכעדים, תשס"ט/3(ב), נובמבר 2008

 

 

 

 

 

ש:

האם במקרים שבהם התלמידים אינם רוצים לשתף את ההורים יש לטפל באופן שונה בחקירת תלמידים שגילם מתחת ל-14 שנה או מעל לגיל זה?

ת:

כעיקרון יש לפעול גם אחרי קבלת החוק כפי שפעלנו לפני קבלתו. במקרה שתלמיד אינו רוצה לשתף את ההורים על הפגיעה שעבר מחוץ למשפחה חשוב להמשיך לעבוד עמו ולשכנע אותו כי הליווי והתמיכה של ההורים חשובים. נכון שהמשטרה ממהרת יותר לחקור מאשר חוקרי הילדים החוקרים קטינים עד גיל 14, אבל תפקידנו לסייע לחיבור בין תלמידה או תלמיד שנפגעו לבין ההורים, כי הם הכתובת הכי נכונה עבור ילדם.

 

 

חזרה לשאלות

 

ש:

מה בנוגע לאירועים של פגיעה מסיבית שיש בהם הרבה קרבנות והפוגע הוא מבוגר או קטין אחר? היו מקרים בעבר שהורים התנגדו שילדם יעבור חקירה.

ת:

השאלה מתעוררת רק כאשר הדיווח נעשה שלא בידיעת ההורים. גם על פי החוק היום, כאשר ההורים אינם חשודים בפגיעה הם יכולים להתנגד לחקירה.

 

 

חזרה לשאלות

 

ש:

מהו הליווי המשפטי שהתלמיד או התלמידה מקבלים? התחושה היא שלילדים הנחקרים "אין אבא ואימא" שידאגו להם.

ת:

נכון. לכן כל כך חשוב לעבוד עם התלמיד או עם התלמידה כדי לשכנע אותם ליידע את ההורים. אם אין מצליחים, חלה על בית הספר החובה ללוות את התלמיד או את התלמידה בתהליך החקירה וגם לאחר מכן. הליווי בתהליך החקירה חיוני כדי לתת לתלמיד תחושת מוגנות ולאפשר לו תמיכה של אדם משמעותי מוכר בסיטואציה קשה.

 

 

חזרה לשאלות

 

ש:

אם מתקיימת חקירה בתוך מערכת החינוך ללא ידיעת ההורים, למי היועץ מחויב לדווח: למנהל? לפיקוח?

ת:

חקירת התלמיד נעשית בתיאום עם מנהל בית הספר ולא בחשאיות בין היועץ לחוקר.

 

 

חזרה לשאלות

 

ש:

כשמתקיימת חקירה בתוך מערכת החינוך ללא ידיעת ההורים והם באים בטענות מדוע הדבר לא הובא לידיעתם, ממי יקבל היועץ הגנה? ממי תקבל הגננת הגנה?

ת:

אותה שאלה עולה גם לגבי חובת הדיווח: מדוע גננת דיווחה לפקיד הסעד ולא יידעה את ההורים? כאשר יש חוק בעניין, פעולת היועץ, הגננת או המנהל נעשית על פי חוק. החוק הוא המגן.

 

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/01/2013