שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
שבוע מערכת החינוך נגד אלימות מינית תשע"ב - פיתוח שותפות בין הצוות החינוכי וההורים בהתמודדות עם פגיעות מיניות
כ' - כ"ה טבת תשע"ב, 15-20.1.2012
 

רציונל  |  מתווה עבודה  |  מצגת  |  סדנאות

רציונל

קשר ושיתוף פעולה בין הצוות החינוכי לבין ההורים מהווה תשתית חיונית המאפשרת לילדים ולמתבגרים ללמוד ולהתפתח בתנאים מטיבים. על מנת שקשר זה יתקיים, יש להשקיע בו ולטפח אותו ברגישות. תפיסה זו נכונה לגבי החינוך וההתפתחות בכלל ובמקרים של פגיעות בפרט.

השנה, במסגרת שבוע מערכת החינוך נגד אלימות מינית החלטנו להתמקד בפיתוח וטיפוח שותפות בין הצוות החינוכי לקהילת ההורים במניעת פגיעות מיניות.

לשותפות בין הצוות החינוכי וההורים בנושא פגיעות מיניות יכולה להיות  השפעה מטיבה  על ילדים ומתבגרים בעת הקניית כלים של שמירה על עצמם.

שותפות זו הינה הכרחית בעת חשד לאירוע של פגיעה מינית. כאשר עולה חשד לפגיעה מינית בתלמידים יש לראות את ההורים כמעגל  שחייבים להתייחס אליו ולשתף אותם בתהליכי ההתמודדות. המפגש  של  קהילת ההורים והצוות החינוכי עם אירוע של פגיעה מינית יכול להעלות רגשות של חסר אונים, אשמה, האשמה, הכחשה הן בקרב ההורים והן בקרב אנשי הצוות.  רגשות אלה יכולים לבוא לביטוי בהימנעות מיצירת קשר, העברת ביקורת ושיפוט הדדי, דבר המקטין את אפקטיביות ההתמודדות עם האירוע.

כדי לקדם התנהלות משתפת זו התכנס במהלך שנת תשע"א פורום משותף לאגף סיוע ומניעה  ונציגות המועצה הציבורית להורים בישראל. אנשי הפורום קיימו דיאלוג שוטף וכתבו מתווה לפיתוח שותפות בין הצוות החינוכי וההורים ובו עקרונות להתערבות משתפת במניעה ראשונית ושניונית בנושא פגיעות מיניות.

המתווה מובא בהמשך לעיונכם ואנו תקווה שהוא יהווה לעזר לצוותים החינוכיים בעת תכנון ופיתוח התערבויות לצמצום פגיעות מיניות בילדים ובני נוער.

הצוות החינוכי יבחר את הדרך בה יטמיע את המתווה וכן במה עליו להתמקד בהתאם לצרכיו.

 

הילה סגל                                                          רינה כהן

מנהלת היחידה למניעת התעללות.                                   ראש תחום הורים.

 

מתווה עבודה

לקישור למתווה לחץ כאן 

 

מצגת

 פיתוח שותפות צוות חינוכי והורים בנושא פגיעות מיניות

 

סדנאות לאנשי מקצוע

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/01/2013