שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים: 25.11.21 - המאבק של כולנו
 

 

נשות ואנשי שפ"י היקרים,


כל שנה אנו שבים ומציינים בחודש נובמבר את יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים. לצערנו, בשנים האחרונות נדמה שאנו עדים להתרחבות התופעה המקצינה במקרים לא מעטים לכדי רצח. אלימות נגד נשים מתרחשת בכל המגזרים בחברה הישראלית; לפי נתוני משטרת ישראל, בשנים 2018–2020 נרצחו  69 נשים,  ב-35% מהמקרים החשוד ברצח היה בן זוגה של האישה, לפי דו"ח מבקר המדינה בשנת 2020 חלה עליה של 160% במספר הנשים שנרצחו על ידי בני זוגן. 

 

מאז פרוץ מגפת הקורונה נצפתה עלייה משמעותית במקרי האלימות במשפחה בכלל ובאירועים של אלימות כלפי נשים בפרט. הסגר, החרדה, הלחץ הכלכלי ותנאי אי הוודאות, העצימו התנהגויות אלימות באופן משמעותי ומשפחות חדשות נכנסו ל"מעגל הסיכון המתהווה".
יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים קורא לנו לעצור את השגרה ולהתייחס במלוא הרצינות והמחויבות החברתית לתופעה הקשה. זו ההזדמנות שלנו לעצור, לראות את הפנים, להכיר את השמות ולשאול את עצמנו, כאנשי מקצוע וכאזרחים - מה ביכולתנו לעשות על מנת למנוע, לצמצם ואף להפסיק לחלוטין את מעגל הפגיעה?


באיזה אופן נוכל לתרום לצמצום התופעה ולמניעתה?


1. אין ספק כי לכן ולכם תפקיד מרכזי בהעלאת המודעות לתופעת האלימות נגד נשים ובמתן כלים חינוכיים לכלל באי בית הספר; כלים למניעה, לסיוע ולפנייה לעזרה. ביכולתנו להקנות דפוסי תקשורת בין אישית ודפוסי התמודדות במצבי לחץ ומשבר, היכולים למנוע התנהגות אלימה והסלמה.
2. תלמידים נמצאים איתנו בקשר קרוב, כך גם הוריהם. עת אנו מצליחים לכונן יחסי קרבה ואכפתיות בינינו לבינם הם חשים נוח לשתף אותנו ולהיעזר בנו.

בכוחנו לזהות את מצבי הסיכון ולהכיר את דרכי ההתערבות האפקטיביות, בין אם במסגרת חובת הדיווח או חובת היידוע בין אם בחיבור למסגרות טיפוליות.  

כמערכת חינוכית אנו אחראים על קידום רווחה נפשית ומתן מענה במקרים של פגיעה והתעללות בקרב כל באי בית הספר. ניתן לחלק את תפקידנו לשניים:
שכלול מיומנויות הזיהוי והאיתור של תלמידים ומבוגרים המצויים במסגרת משפחתית או זוגית  אלימה.
שכלול מיומנויות השיח והקניית כישורי תקשורת בין אישית לאורך כל שנות בית הספר במטרה להקנות את היכולת לפתח קשר בריא כמו גם לזהות קשר בעייתי ולהימנע ממנו.

 

זיהוי ואיתור – את מי אנו מבקשים לאתר?

 

1. תלמידות ותלמידים שגדלים במשפחות בעלות דפוס אלימות, עדים לה וחשופים אליה. תלמידים נפגעים מאלימות במשפחה, בין אם במישרין, כשהאלימות מופנית גם כלפיהם, ובין אם בעקיפין, בהיותם עדים לאלימות המתרחשת בביתם. הנזקים הרגשיים לילדים שנחשפים לאלימות בין הורית הינם כבדים מאד.
2. תלמידים בגיל החטיבה והתיכון אשר מנהלים מערכות יחסים אינטימיות שמאופיינות בדפוסים של חיזור אלים, שתלטנות או אלימות.
3. הורי התלמידים, לרוב אימהות שסובלים מאלימות מצד בני זוגן, אך לא רק.

העלייה בהתרחשות מקרי אלימות במשפחה דורשת מאתנו לשמור על עיניים פקוחות, מתבוננות ונכונות לראות, לאתר ולסייע.

 

שכלול מיומנויות השיח

 

השיח החינוכי המתקיים במסגרת שיעורי "כישורי חיים" החל מגיל הגן מקנה כישורי תקשורת בין אישית, מיומנויות שיח מכבד ואמפתי, ביטוי מותאם של רגשות וויסות רגשי. ככלל, שיח כגון זה יוכל לסייע לתלמידים להתמודד עם מצבי לחץ ולהתנהל באופן מודע ושקול ביחסיהם עם סביבתם.
באתר שפ"ינט תוכלו למצוא חומרים מקוונים שמתעדכנים בהתאם לצרכי השעה.
למסרים ודגשים לשיח עם תלמידי החטיבה העליונה בעקבות מקרי רצח של נשים על ידי בן זוגן לחצו כאן.
באמצעות העלאת המודעות של הצוותים החינוכיים והתלמידים לנושא, הרחבת תהליכי האיתור והדיווח וחינוך לדרכי התמודדות חלופיות, נוכל להשפיע על הפחתת תופעות קשות אלו של אלימות במשפחה בכלל ואלימות כלפי נשים בפרט, ולהיות חלק משמעותי בשינוי המצב הקיים.

 

                             בברכה,

 

                  עינב לוק                                     איריס (מנדה) בן יעקב 
מנהלת אגף בכיר שפ"י             מנהלת היחידה למיניות ומניעת פגיעה, שפ"י  
   

להלן פירוט התכנים והכלים אשר עומדים לרשותנו בהתייחסות לתופעת האלימות כלפי נשים, בהשתתת תקשורת מכבדת בין בני זוג ובמשפחה ובמניעת אלימות:

 

 • חוזר מנכ"ל חובת היידוע:
  במפגש עם תלמידים או אימהות הסובלים מאלימות במשפחה, עלינו לפעול לפי הנחיות חוזר המנכ"ל לגבי חובת היידוע על זכותן של נשים לקבל סיוע במצבי אלימות: מניעת אלימות במשפחה - חובת היידוע, תשס"ג/4(ב), 2002. יש להציג את החוזר ולהטמיע את הנחיותיו בצוותי החינוך והטיפול של כלל מוסדות החינוך.
 • זיהוי ואיתור תלמידים במצוקה הסובלים מהזנחה, פגיעה והתעללות ובמתן תגובה ומענה לפי חוק על פי הנחיות חוזר מנכ"ל:
  על כל בית ספר לקיים בהובלת היועצים החינוכיים לפחות מליאת מורים אחת בשנה בנושא זיהוי ואיתור תלמידים במצוקה הסובלים מהתעללות ו/או הזנחה.
  לרשותכם ערכת איתור וזיהוי מורחבת הכוללת סימני זיהוי וקווים מנחים לשיח עם תלמידים המגלים סימני מצוקה וכן סדנאות, מצגות וסרטונים שניתן להשתמש בהם על מנת להטמיע את הנושא בחדרי המורים. 
 • מצגת מידע לצוותי חינוך – אלימות במשפחה ואלימות נגד נשים:
  למצגת לחצו כאן.
 • תכנית כישורי חיים:
  להלן פירוט הנושאים משיעורי כישורי חיים המתייחסים למניעת אלימות במשפחה וכנגד נשים:
  • ביה"ס היסודי: המשפחה שלי, תקשורת מילולית, תקשורת לא אלימה, פתרון בעיות, התמודדות במצבי אלימות והצקה, שמירה על עצמי במצבי סיכון ופיתוי, מודעות לגוף ולרגשות, היכרות עצמית וחיזוק ערך העצמי, ויסות רגשי, מרחב אישי, סטריאוטיפים מיניים, התמודדות עם מצבי לחץ, חברות, חברות בין המינים.
  • חטיבת הביניים: יצירת דיאלוג במצבי קונפליקט, חברות ואהבה, סטריאוטיפים מיניים, ניהול מצבי מצוקה – פיתוח תכנית חוסן, מהתנהגות מינית נורמטיבית לפגיעה מינית, ניהול רגשות – התמודדות עם תסכול.
  • חטיבה עליונה: מניעת אלימות ופגיעה מינית, ניהול כעסים, נורות ירוקות בזוגיות וזיהוי נורות אדומות בזוגיות, מגדר ושיוויון בין המינים.
 • סרטונים לחטיבה העליונה ולצוותים החינוכיים:
 • התכנית "חברות וזוגיות ללא אלימות":
  התכנית נכתבה בשיתוף עם משרד הרווחה ומועברת בחלק מבתי הספר בשיתוף עו"סים מהמרכזים הישוביים לאלימות במשפחה. היא עוסקת בחברות ובאהבה, ב"נורות ירוקות ואדומות" בקשר, בתקשורת זוגית, ניהול כעסים, פרידה וזיהוי מעגל האלימות בקשר הזוגי. התכנית קיימת גם בשפה הערבית. לצפייה בפרקי התוכנית:

 • עידוד תלמידים לפנות לעזרה ולשתף במצבי פגיעה ומצוקה:
  השיח בנושא אלימות כלפי נשים ואלימות במשפחה יכול להיות גם מקום שיעודד פנייה לעזרה בקרב תלמידים המצויים במצוקה (עקב אלימות כלפיהם או חשיפה לאלימות בין הורית). במטרה לעודד פנייה לעזרה הוצאו פוסטרים יחד עם מכון חרוב, מיזם מהל"ב והמועצה לשלום הילד, המציינים כתובות אפשריות לפניה לעזרה. הפוסטרים הופקו גם בשפה הערבית, ונשלחו ליועצות בתי הספר בחטיבות הביניים ובתיכונים, על מנת שיתלו בהם. להלן קישור לפוסטרים: עברית / ערבית. כמו כן קיימים מערכים בנושא פניה לעזרה לצוותי החינוך ולתלמידים בכל שלבי הגיל, אשר פורסמו במסגרת שבוע מערכת החינוך למניעת פגיעה מינית בשנים תשע"ז – תשע"ח. בנוסף, קיימות סדנאות לצוותי חינוך ומערכים לתלמידים (עברית / ערבית).
 • מאמרים תיאורטיים:

 • מרכזים למניעה וטיפול באלימות במשפחה:
  במשרד הרווחה והביטחון החברתי קיימים מרכזים למניעה וטיפול באלימות במשפחה בפריסה ארצית. בקישור ניתן למצוא כתובות ומספרי טלפון וכן הנחיות להפניה. כמו כן ניתן למצוא באתר חומר רב היכול לסייע בזיהוי הפנייה וטיפול.

 

לימי המאבק משנים קודמות לחצו כאן.

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  28/11/2021