שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
שאלות ותשובות
באדיבות הוועד למלחמה באיידס
 

ליקטה וערכה: סימה סבג ,רכזת הסברה, הועד למלחמה באיידס.

 

השאלות מחולקות לפי קטגוריות:

ידע כללי על HIV/איידס

דרכי העברת נגיף ה-HIV/איידס

בדיקות איידס

חיים עם HIV/איידס

 

ידע כללי אודות איידס - HIV

דרכי העברת נגיף האיידס - HIV

 

בדיקות איידס

חיים עם איידס - HIV

 

ידע כללי אודות איידס - HIV

 1.  מה מסמל הסרט האדום ?

  ענידת הסרט האדום מסמלת תמיכה במאבק למניעת התפשטות מחלת האיידס ותמיכה באנשים החיים עם HIV/איידס.  

 2. כמה בני נוער חיים עם HIV/איידס בעולם? 

  על-פי נתוני ה- UNAIDS 45 מליון אנשים חיים עם HIV/איידס בעולם, 50% מהם בני-נוער בגילאים 15-24.  

 3. מה זה איידס/AIDS, מה זה HIV ומה ההבדל בין שניהם?

  מקור המילה AIDS הינו מהשפה האנגלית:

  AIDS - Acquired Immune Deficiency Syndrome

  תרגום המילה: תסמונת הכשל החיסוני הנרכש. מחלת האיידס הינה מחלה המעידה על קריסה של מערכת החיסון ובשל כך מערכת החיסון אינה מסוגלת להגן על גוף האדם מפני זיהומים, חיידקים, וירוסים וכדומה.

  HIV הוא הנגיף המחולל את המחלה.  HIVHuman Immune Deficiency Virus

  תרגום המילה: נגיף הכשל החיסוני האנושי. נגיף ה-HIV חודר לתאים מסוימים במערכת החיסון (תאי T4) ותוך כדי התרבות מטורפת הוא הורג אותם. קצב ההתרבות של נגיף ה-HIV הוא עצום ולכן נגרמת קריסה של מערכת החיסון.

  ההבדל בין איידס ל-HIV הוא ש-HIV הוא הנגיף המחולל את המחלה ואילו איידס זהו השלב שבו מערכת החיסון אינה יכולה להגן על גוף האדם ומתפרצות כל מיני מחלות.

 4. האם נגיף האיידס הגיע מהקופים?

  הנחת היסוד היא כי הקופים היו הראשונים שנשאו את הנגיף בדמם וככל הנראה בשנות השלושים היה מעבר של הווירוס מהקופים אל בני אדם בדרכים האלה:

  אכילה – אנשי השבטים האפריקאיים נהגו לאכול את בשר הקופים בעודו חי.

  טקסים – בשבטים אלו היה מקובל למרוח את דם הקופים על פצעים פתוחים.

  מעבדה – בזמן ניסויים מעבדתיים דמם של הקופים הוזרק ישירות לבני האדם.

  אלו הן הסברות לדרכי העברת הנגיף מהקופים לבני-האדם אך חשוב לזכור כי כיום נגיף ה-HIV עובר אך ורק מבני-אדם לבני אדם.

   

 5. האם נכון לומר כי מחלת האיידס משויכת לקבוצות סיכון כגון: הומוסקסואליים, נותני שירותי מין בתשלום ומשתמשים בסמים בהזרקה?

  החשיבה כי מחלת האיידס משויכת לקבוצות מסוימות איננה נכונה ביסודה.

  איידס היא  מחלה אשר פוגעת בכל אדם ללא הבחנה בין גיל, מין, העדפה מינית, צבע, גזע וכו'. מחלת  האיידס קשורה להתנהגות מינית מסוכנת – קיום יחסי מין ללא קונדום. 75 אחוזים מכלל האנשים החיים עם HIV או איידס בארץ הם הטרוסקסואלים. עם זאת, לאחרונה חלה עלייה ניכרת במספר הנדבקים בקרב האוכלוסייה ההומוסקסואלית.


 6. האם הקונדום מונע ב-100% הדבקה ב-HIV/איידס?
  הדרך היחידה למנוע ב-100% הדבקה בHIV/איידס היא התנזרות מקיום יחסי מין.

  מחקרים מראים באופן חד משמעי כי קונדומים יעילים מאוד ומונעים הריונות לא רצויים, הדבקות של מחלות מין והדבקות ב - HIV/איידס.

   

 7. האם יש קשר בין איידס למחלות מין אחרות?

  קיים קשר הדוק בין HIV/איידס למחלות מין אחרות. נוכחות של מחלות מין אחת מגבירה את סיכויי ההדבקה ב- HIV/איידס. הדרך הטובה ביותר להימנע מהדבקה זו היא שימוש בקונדום בכל מגע מיני.

   

 8. האם אפשר להשתמש בקוטל זרע במקום קונדום?

  במילה אחת: לא! קוטל זרע לא מונע מעבר של נוזל הזרע אל הרקמה הרירית (הנגיף קיים בתוך נוזל הזרע ולא בתוך הזרעים).

דרכי העברת נגיף האיידס - HIV

 1. איך יודעים אם התרחשה הדבקה ב-HIV/איידס? האם יש תסמינים למחלת האיידס?
  למחלת האיידס לא קיימים תסמינים הנראים לעין, התסמין היחיד הוא כשל במערכת החיסונית וזאת לא ניתן לראות בעין. רק בדיקת דם ל-HIV/איידס מעניקה את התשובה לשאלה "איך אדע אם נדבקתי ב-HIV/איידס?". בדיקת דם ל-HIV/איידס מראה את סטאטוס ה-HIV/איידס של הנבדק/ת –  תשובה שלילית ל- HIV/איידס אומרת כי לא התרחשה הדבקה, כלומר, לא קיימים נוגדנים של נגיף האיידס בדם. תשובה חיובית אומרת כי התרחשה הדבקה, כלומר, קיימים נוגדנים לנגיף האיידס מה שאומר כי הנבדק/ת הם נשאים של נגיף האיידס.

  בדיקת דם ל-HIV/איידס עושים כשלושה חודשים לאחר החשש להדבקה כלומר שלושה חודשים לאחר המגע המיני הלא מוגן. הבדיקה בודקת נוגדנים שמייצרת מערכת החיסון על-מנת להתמודד עם נגיף ה- HIV ולוקח למערכת החיסון כשלושה חודשים לייצר כמות נוגדנים שניתן לראות בבדיקה .

 2. כיצד נדבקים ב-איידס/HIV?
  הנוזלים אשר קיימת בהם נוכחות של נגיף ה-HIV/איידס הם:

  דם – דם הוא הנוזל עם הנוכחות הגדולה ביותר של הנגיף.
  נוזל הזרע והטיפות המקדימות Pre Cum  - נגיף האיידס קיים בנוזל הזרע ולא בזרע עצמו.
  הפרשות נרתיק – הפרשות הקיימות באיבר המין הנשי.
  חלב אם – חלב האם הוא הנוזל עם הנוכחות הנמוכה ביותר של הנגיף.

  ההדבקה בנגיף ה- HIV מתרחשת כאשר אחד מהנוזלים הללו בא במגע ישיר עם מחזור הדם או רקמה עדינה - עין (הרטוב של העין), מערות האף, חלל הפה ובית הבליעה, נרתיק (איבר המין הנשי), קצה הפין ופי הטבעת.
  א .ההדבקה דרך מחזור הדם: ניתן להידבק ע"י מעבר ישיר של כמות גדולה של דם ישירות למחזור הדם או ע"י שימוש משותף במחטים או ציוד הזרקה עם אדם החי עם הנגיף.
  ב. יחסי מין: בקיום יחסי מין ללא קונדום מתאפשר מעבר של נוזלים מדבקים ישירות לרקמות העדינות. המגעים המיניים בהם מתרחשת הדבקה של HIV/איידס הם: מין וגינאלי (חדירה לנרתיק), מין אנאלי (חדירה לפי הטבעת) ומין אוראלי (עינוג אברי המין באמצעות הפה) – במין זה הצד הנמצא בחשש להדבקה הוא הצד שנותן את המין האוראלי (יורד/ת) מכיוון שרק צד זה בא במגע של נוזלים מדבקים ורקמות עדינות. הצד שנותנים לו (יורדים לו/ה) נמצא בחשש להדבקה רק במקרה בו לצד שנותן את המין האוראלי פצעים וחתכים מדממים בחלל הפה.

 3. האם ניתן להידבק באיידס/HIV בפיגועי טרור?

  באופן תיאורטי בזמן פיגוע טרור הדבקה ב-HIV/איידס עלולה להתרחש שהרי, לצערנו, במצב זה כמויות של דם באות במגע ישיר עם מחזור הדם. עם זאת,  עד כה לא ידוע על הדבקות במצב זה. 

 4. האם איידס/HIV עובר בנשיקות?
  HIV לא מועבר בנשיקה על הלחי או בנשיקה צרפתית לוהטת, לא בחיבוק, לא בלחיצת ידיים, לא בשימוש בכלים משותפים כמו מיטה, סכו"ם, אוזניות, מקלדות ועוד. רשות התרופות האמריקנית (CDC) מזהירה מפני נשיקות בפה פתוח (נשיקה צרפתית) רק במידה ואחד מהצדדים סובל מחתכים או פציעות מדממות בחלל הפה.

 5. האם ניתן להידבק ב-HIV כשאני עושה קעוע או פירסינג?
  קיים סיכון להעברת נגיף ה HIV  במידה וכלי עבודה המשמשים לעשיית הקעקוע אינם סטריליים, או שלא עברו חיטוי. אם את/ה שוקל/ת לעבור קעקוע או פירסינג יש לוודא כי המקום הוא סטרילי ומאושר על-ידי משרד הבריאות.

 6. האם ניתן להידבק ב-HIV כתוצאה מפעילות ספורטיבית?
  לא ידוע על מקרים של העברת נגיף ה-HIV במהלך פעילות ספורטיבית. הסיכון קיים רק במקרה של מגע בין שני פצעים המדממים לזמן ממושך, ובמידה ואחד הצדדים חי עם HIV. יש לוודא שפצע מדמם נחבש בצורה בטוחה.

 7. האם אני יכול להידבק באיידס במגעים יומיומיים (לחיצת ידיים, חיבוקים, שימוש בשירותים, כלי אוכל משותפים וכד')?
  נגיף ה HIV לא עובר במגעים יומיומיים. הנגיף לא עובר בלחיצת יד, חיבוק, נשיקה, ישיבה על אותה אסלה, שתייה מאותה כוס, כלי אוכל משותפים וכדומה.


בדיקות איידס

 1. איפה אפשר להיבדק ל-HIV/איידס?
  תלמידים מתחת לגיל 18 יכולים להיבדק בחינם ללא אישור ו/או ידיעת הוריהם בכל אחד מן המרכזים המאושרים לכך ע"י משרד הבריאות. מעל גיל 18 ניתן לערוך בדיקות איידס בכל קופות החולים והמרכזים הרפואיים המאושרים לכך ובמרפאות נוספות כגון: מרפאת לוינסקי  ובמרכז הוועד למלחמה באיידס.
  לרשימת המרכזים והמרפאות בהן ניתן לערוך בדיקת איידס לחץ כאן.

 2. האם תרומת דם פוטרת אותי מלעשות בדיקת איידס?

  תרומת דם אינה פוטרת מבדיקת איידס!

  משנת 1986 נבדקות כל מנות הדם בבנק הדם בישראל ועוברות סדרה של בדיקות לגילוי נגיפים שונים – צהבת HIV וכדומה. במידה והתורם/ת נמצאו חיוביים ל-HIV, כלומר נשאים של הנגיף, בנק הדם מחויב ליידע אותם בדבר נשאותם.  כמו כן, לפני הבדיקה לגילו נגיפים עוברות מנות הדם סטריליזציה (טיהור) והסבירות שהנגיף ישרוד וימצא לאחר טיהור זה היא נמוכה מאוד.

חיים עם איידס - HIV

 1. מה ההבדל בין נשא לחולה?

  בעבר, בעידן שבו לא היה טיפול תרופתי למחלת האיידס, היה נהוג להפריד בין אדם שנשא את נגיף ה-HIV לחולה. בימים בהם לא היה טיפול תרופתי לאיידס, אדם אשר היה מפתח מחלה כתוצאה מקריסת מערכת החיסון לרוב מת מזיהומים קשים. כיום, תודות לטיפול התרופתי ("הקוקטייל"), נשאי איידס יכולים לחיות שנים רבות וארוכות ולתפקד כמעט באופן רגיל כל עוד המחלה אינה מתפרצת. 

  נשא - הינו אדם הנושא בדמו את נגיף ה-HIV . חולה - הוא אדם אשר מפתח מחלות בעקבות קריסת מערכת החיסון ובעזרת טיפול הולם יכול לעבור משלב של חולי לשלב של נשאות, מה שלא היה קיים בעבר.

 2. האם אפשר להיוולד עם HIV/איידס?
  במדינות מערביות מתפתחות ובניהן מדינת ישראל, קיים הליך רפואי המונע הדבקות הוולד בHIV/איידס במידה וידוע כי האם, האב או שניהם נשאים של הנגיף. לצערנו הליך רפואי זה אינו קיים בכל מדינות העולם, בפרט במדינות העולם השלישי, ועל כן ילודת תינוקות עם HIV/איידס במדינות אלה ממשיכה. 

 3. מה עושה הטיפול התרופתי – הקוקטייל?

  הטיפול התרופתי הקרוי "קוקטייל" הוא שילוב של מספר משפחות כדורים כאשר כל משפחה תוקפת את נגיף ה-HIV בדרך אחרת.  משפחה אחת של כדורים מונעת את השכפול המטורף של הנגיף, משפחה אחרת מונעת את החדירה של הנגיף לתא וכדומה. תפקיד ה"קוקטיל" הוא להאט את קצב התרבות הנגיף ובכך לאפשר למערכת החיסונית לשקם את עצמה.

 4. האם יש טיפול מונע לאיידס?

  PEP  הוא טיפול שניתן לאחר חשיפה אפשרית ל-HIV והמטרה שלו היא למזער את הסיכויים להדבקה. זה טיפול תרופתי שנוטלים במשך 28 ימים והוא מבוסס על הטיפול התרופתי המשולב (הקוקטיל) שאנשים החיים עם HIV נוטלים במשך כל ימי חייהם. לטיפול יש תופעות לוואי לטווח הקרוב ולטווח הרחוק, לעיתים מדובר בתופעות חמורות.

  הטיפול ניתן עד 72 שעות ממועד החשיפה המשוער ל HIV, תפקידו למנוע הדבקה אפשרית ב. HIV.  לאחר 72 שעות מהחשיפה הטיפול איננו יעיל, וככל שניתן מוקדם יותר יעילותו גוברת. לכן, במקרים בהם יש סיכון להדבקה כגון: במצבי אונס, קריעת קונדום וכו',  ישנה חשיבות עצומה להפניית האדם לקבלת הטיפול המונע בהקדם האפשרי.


   

 5. כמה דברים שצריך לדעת על PEP:
 • PEP  הוא לא גלולת "היום שאחרי" והוא בהחלט לא תחליף לשימוש בקונדום.
 • הטיפול מוריד את סיכויי ההדבקה ב-HIV אך אינו יעיל ב- 100%.
  הטיפול חייב להתחיל קרוב ככל האפשר למועד החשיפה, ובכל מקרה לא יאוחר מ-72 שעות מהרגע שבו קרה האירוע
  .
 • הטיפול לא ניתן לכל דורש ואפשר לקבל אותו רק בחדרי המיון בהוראת רופא מומחה.
 • הטיפול מבוסס על "קוקטייל" התרופות שנוטלים אנשים החיים עם
  HIV.
 •  לטיפול יש תופעות לוואי לטווח קצר ולטווח ארוך, לעיתים מדובר בתופעות חמורות.
 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  24/01/2013