שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
עמיתים ומשפיעים
 

העצמת מנהיגות בני-נוער במסגרת הכשרת  "עמיתים ומשפיעים"

 

מטרת הכשרת עמיתים:
הכשרה והפעלה של עמיתים  מבוססת על הרציונל ששיתוף בני הגיל בתכנון והפעלת  תכניות התערבות, מחזקת את הדיאלוג בין הצעירים למבוגרים, ובינם לבין עצמם, וכן מסייעת בחיזוק התנהגויות חיוביות כמו גיבוש עמדות שוללות שימוש בסמים אלכוהול וטבק התנהלות מיטבית ברשת בקרב קבוצת השווים .
העצמה וחיזוק מנהיגות צעירה  בביה"ס  תסייע בפיתוח אחריות אישית והדדית , תעמיק את תפיסת מושג החברות ותקדם אווירה חברתית יוזמת למעורבות ולקידום אורח חיים בריא.
יחד עם זאת, למבוגרים, מורים והורים,  יש השפעה וחשיבות רבה בהעברת מסרים המכוונים לבניית חוסן וזהות מסתגלת ומתמודדת עם מצבי חיים. פעילות העמיתים אינה תחליף לשיח שבין התלמידים לצוות החינוכי בנושאים אלה. העבודה עם העמיתים היא אסטרטגיה להטמעת תכנית ההתערבות ולא התכנית עצמה!

 

קהל יעד: תלמידים בכיתות ה'-ו', חטיבת הביניים, תלמידים בחטיבות העליונות


 

 

 

תוצרי עמיתים


תשע"ט
- עמיתי מקיף י"ג הצומח ע"ש יצחק נבון מהעיר ראשון לציון בהובלת המב"סית סיגל גבאי, מצאו דרך מקורית להעביר מסר שהם  בחרו. לשם כך, הם את גייסו את קהילת בית הספר – תלמידים, נציגי הורים ומורים . יחד הם למדו משפט המסכם את הפעילות הבית ספרית בנושא מניעת עישון ומניעת שימוש באלכוהול וסמים.
הם הפיקו את הסרטון – "אלכוהול וסמים זה לא בשבילי!"

 

- העמיתים מחטיבת הביניים "ראשונים" מראשון לציון בהובלתה של המב"סית רחל נקש הכינו סרטון שמראה שאפשר גם אחרת – ללא חומרים ממכרים – ללא סמים אלכוהול וטבק.

 

- העמיתים מתיכון אורט "אדיבי" באשקלון  "חשבו אחרת" וכתבו מילים לשיר , דרכו העבירו מסר לחברים ש"אפשר גם אחרת".

 

- אפליקציית משחק ״אלכוסצנה״, הינה תוצר מקורי וייחודי שפותח על ידי עמיתים משכבה ח' מתיכון ז' באשדוד בשיתוף עם אלמוג- תלמיד משכבה י' - ובהובלת  המבסי"ת לבנה בר אשר.

 

- בישיבת "צביה"  בעיר אשקלון  יזמו העמיתים  והמב"ס ניסים לוזון  שיתוף פעולה עם המורים לאנגלית ולכימיה  ויצרו יחד "חדר בריחה" ייחודי , אליו  נכנסו קבוצות  מורים וכ-250 תלמידים  מחטיבת הביניים.  כתבי החידה הייחודיים הפעילו את המשתתפים בחדר להתמודד עם חידות בנושא השפעות האלכוהול על גוף האדם ועל התנהגותו.

 

- עמיתים מבי"ס אורט אבין מהעיר רמת גן  בהובלתה של יועצת ביה"ס והמבס"ית סימה בראל ,פיתחו  מיזם ייחודי- הם פיתחו אימוג'י ,שתפקידו לצאת  כנגד שיימינג ובריונות ברשתות החברתיות"--פיתוח המיזם נעשה במסגרת פרויקט "שומרי מסך",שהעמיתים שלנו  היו שותפים בו.

 

- העמיתים והעמיתות מחטיבת הביניים שביישוב ראמה ומחטיבת הבניים ב' ביישוב מגאר, השתתפו בהכשרה משותפת ,  יזמו והובילו פעילויות מגוונות בבתי הספר שלהם. הסרטון משקף את חוויותיהם כעמיתים ובמיוחד את היבט השינוי שרוצים להוביל במסגרת היותם מובילי דעה ומנהיגים.

 

- באחד מסמינרי הכשרת עמיתים של תלמידי כתות ו' בבאר שבע, בחרו העמיתים לשיר יחד את השיר "לעשות טוב" שכתב שי הרץ, המציין את ערך הנתינה לחבר כערך משמעותי ומרכזי המניע את העמיתים.

 

- העמיתים ממקיף ד' אשדוד  בהובלת המב"סיות אמירה זיו ונטלי בללו, הכינו סרטון אותו הציגו בסמינר העמיתים העירוני .הסרטון אמנם מתאר אירוע דמיוני ..אך במציאות המאתגרת כיום, הוא יכול להיות מבוסס על סיפור אמיתי ולהיות בחדשות של "מחר". 

 

- עמיתי תיכון רגר בבאר שבע. יזמו ,תיכננו ,בנו והפעילו חדר בריחה בנושא מניעת אלכוהול עבור תלמידי כיתות ח'. המב"סיות שוש שמחון וסופי גורליצקי שיחד עם רכזת החינוך החברתי, מיכל .

 

- העמיתים ממקיף  אמי"ת י' באשדוד בהנחיית המב"סית חן שמילה היו סקרנים לגלות האם ועד כמה יהיה ביטוי לאכפתיות, ווהעבירו מסר ברור מהחברה  בנוגע לשתיית אלכוהול בקרב בני נוער.
המסר שבחרו להעביר לצופים הוא : יש לנו היכולת להשפיע על הסובבים אותנו  , אל תשארו אדישים.

 

- עמיתי חטיבת ביניים "זלמן ארן" מראשון לציון בהובלתה של המב"סית חנית יעיש הכינו סרטון למניעת עישון סיגריות. בסרטון המחישו מהם הרכיבים שכוללת סיגריה. העמיתים מקווים שעל ידי המחשה זו ימנעו מבני נוער לעשן.

 

- עמיתים משתי חטיבות הביניים א' ו ב' ביישוב נשר, בהובלת בתיה מנדל   פיתחו משחק שמדגים את הפיתוי והאשלייה שמאפיינים משחקי הימורים ואת הסיכון הטמון  בהימורים.

 

-   קבוצת הבנות  העמיתות מבית הספר החקלאי ברנקו -וייס בפרדס חנה, בהובלת המבס"ית הדס אליזרוב   עבדו באופן ייחודי בשיתוף פעולה עם חוקרת הנוער   אלה אבוטבול . זה הזמן לומר לה  תודה גדולה. במצגת שלפניכם תצפו בפיתוח והפעלה של משחק  ייחודי במסגרת ערב הורים ותלמידים.

 

-    תלמידי חטיבת הביניים ב', סריסה שביישוב ירכא, בהובלת המב"ס היאם אבו ריש , הפיקו סרטון הממחיש שהעמיתים הם גם שומרי סף.

 

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  16/11/2019