שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
חודש המודעות להתמודדות עם שימוש בסמים ובאלכוהול - תשפ"א, דצמבר 2020
 

 

 

פסיכולוגים חינוכיים, יועצים חינוכיים ומב"סים יקרים,

השנה אנחנו מציינים את חודש המודעות לשימוש בסמים ובאלכוהול בצל משבר הקורונה. המציאות החדשה שנכפתה עלינו חושפת את בני הנוער למציאות חדשה. הלמידה מתנהלת ברובה מרחוק, ובני הנוער נדרשים להסתגל למציאות בה קבוצת השווים, החברות והחברים, פחות נוכחת בחייהם. סדר היום משתנה, חלקם הופכים את היום והלילה. בין הריחוק החברתי לבין הצורך בקשר עם קבוצת השווים, רבים מבני הנוער מחפשים לעצמם פתרונות בילוי וקשר, ולצערנו, לא אחת נדמה כאילו האלכוהול והסמים הופכים לחלק מתרבות הבילוי של בני הנוער. רבים מוצאים את עצמם בתקופה הזו מתמודדים עם קושי, חרדה, חוסר אונים ובדידות, מה שעלול להובילם לחיפוש אחר פתרונות של בריחה והשקטת הכאב, באמצעות שתיית אלכוהול או צריכת קנאביס. "פתרונות" שמטשטשים חרדה וקושי, מאפשרים אשליית רוגע זמני ושקט, אך בה בעת מסכנים את שלומם ואת בריאותם. 

לאחרונה הוגש דוח של הצוות הבין-משרדי לבחינת המדיניות בנוגע לאיסור צריכת קנאביס בישראל, ושר המשפטים הכריז על הובלת תהליך חקיקה ללגליזציה של הקנאביס. גם אם המצב החוקי בעניין השימוש בקנאביס ישתנה, הרי שתיאסר מכירה של הסם עד גיל 21, וזאת מתוך הבנה שהמוח ממשיך להתפתח עד אמצע שנות העשרים, ומחקרים מלמדים כי לשימוש בקנאביס בשלב זה עשוית להיות השפעות מזיקות לטווח הארוך. השיח  הציבורי  המקדם לגליזציה של קנאביס,  ההכרזה על קידום הסדרת השימוש בקנאביס והידע המתפתח על יתרונותיו לצרכים רפואיים, משפיעים על הירידה בתפיסת המסוכנות של השימוש בסם יוצרים בלבול בקרב מתבגרים ומבוגרים, ומשפיעים על הרגלי השימוש בקנאביס בקרב בני נוער. בשנים האחרונות חלה עלייה מדאיגה בשיעורי השימוש בקנאביס בקרב מתבגרים וצעירים. מנתוני סקר ה- HBSC "מגמות ברווחתם ובריאותם של בני נוער" מ-2019, עולה כי כ-11.9% מתלמידי כיתות י'-י"ב התנסו בקנאביס לפחות פעם בחייהם (5% ב- 2011). לצד הנתונים המצביעים על מגמה של עלייה בשיעורי השימוש, חשוב לזכור כי רוב בני הנוער לא משתמשים בקנאביס!


חודש דצמבר סומן כחודש המודעות להתמודדות עם הסמים והאלכוהול. במהלך חודש דצמבר הנושא עולה לשיח בתקשורת, ובאירועים בקהילה. זאת הזדמנות לשים את הנושא על סדר היום בשיח הבית ספרי, גם אם באופן מקוון, בנוסף לעבודה השוטפת בשכבות הגיל השונות במהלך השנה. תפקידנו כמערכת חינוך לקיים עם המתבגרים שיח פתוח מתמשך, להנגיש להם מידע אמין, ולסייע להם לקבל החלטות מקדמות בריאות ומפחיתות סיכון בכל הנוגע לדפוסי הבילוי ושעות הפנאי.

בשיח עם התלמידים חשוב להדגיש את מסר הבחירה האישית וביסוס נורמה חברתית של אי שימוש בקנאביס. חשוב  לברר את מקום האלכוהול והקנאביס כחלק מתרבות הפנאי, לכוון לבירור ערכי של משמעות השימוש באלכוהול, מריחואנה, "נייס גאי" או כל חומר אחר כדי לשמוח, ליהנות, להרגיש שייך או כדרך להרגיע את הכאב ולהזכיר כי "יותר אלכוהול פחות אתה", ולהתייחס לאחריות אישית וחברתית.

בשיח עם הצוותים החינוכיים במיוחד בימים אלה, חשוב לחזק את הידע והמיומנויות לאיתור וזיהוי תלמידים בסיכון, ואלה המעורבים בשימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים מסוכנים. חשוב לזכור כי יש בכוחנו להשפיע על עמדות והתנהגות של בני הנוער.

השיח עם ההורים חשוב ליצירת שותפות בין הבית לסביבה החינוכית של בית הספר, לבסס שפה ומסרים משותפים השוללים את השימוש בחומרים מסוכנים בגיל ההתבגרות, וכן להגביר מודעות בקרב ההורים, בנוגע ליכולתם להשפיע ולעצב את העמדות של ילדיהם.


אנו מאמינים ששיח משמעותי בגובה העיניים, שיח אמפתי ולא שיפוטי, בכוחו להשפיע ולעשות שינוי של
ממש. שיח כזה הוא  הבסיס ליצירת הפנמה של ערכים מקדמי בריאות  ויכול לתרום להפחתה בנטייה להתנהגות מסוכנת ומסכנת, ביניהם שימוש בחומרים פסיכו אקטיביים.

לקראת סוף דצמבר ובסמוך לחגיגות תחילת השנה האזרחית אנו ממליצים שפעילות ההסברה תתמקד במתן מידע על "סם האונס" ובנושא שתיית אלכוהול  כחלק מתרבות המסיבות,  כשהמסר שנרצה לחזק הוא "יותר אלכוהול – פחות אתה".

באתר שפ"ינט עומדים לרשותכם חומרים מגוונים שפותחו על ידי  מדריכים ביחידה למניעת סמים, אלכוהול וטבק והתנהגויות ממכרות.
אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה או בקשה להתייעצות.

                            

בברכה,

 

    קרן רוט איטח                                      עינב לוק

  מנהלת היחידה למניעת                    מנהלת אגף בכיר שפ"י

            שימוש בסמים, אלכוהול וטבק

 

 

לאגרת חודש המודעות להתמודדות עם שימוש בסמים ואלכוהול תשפ"א- לחצו כאן.

 

להרחבה ולתכנים נוספים באתר שפ"ינט- לחצו כאן.

 

קישור לחודשי המודעות להתמודדות עם שימוש בסמים ובאלכוהול בשנים קודמות

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  18/03/2021