שפ''י education - חינוך המינהל הפדגוגי

עדכוני rss

 
 
 
 
 
 
 
תלמידים למען תלמידים- כולנו "גיבורי אל-!"
 

 

יועצ/ת יקר/ה, פסיכולוג/ית יקר/ה,

 

הערכה שלפניכם נוצרה ונכתבה על מנת לתת מענה לסוגיות, דילמות והתנהגויות המתרחשות בקרבנו, אירועים בהם תלמידים פוגעים ונפגעים באירועי אלימות בין תלמידים ואירועים בהם תלמידים עומדים מן הצד ולא נוקטים פעולה למניעת הפגיעה.

אתם מוזמנים לקרוא את הערכה, להציג אותה בפני מנהל בית הספר ולהזמינו לחשיבה משותפת על דרכים ורעיונות לפעולה בבית הספר.

הערכה מכוונת ליישום כהתערבות כיתתית במסגרת תכנית "כישורי חיים". התערבות המעודדת תלמידים לפעול למען תלמידים ולהיות "גיבורי אל".
במהלך ההתערבות צוותי החינוך עוסקים בהעצמת התלמידים כפרטים והעצמת הכיתה כארגון חברתי הפועל מתוך עקרונות של ערבות הדדית ואחריות אישית. התלמידים מוזמנים לפתח עמדה של "מסוגלות עצמית" גבוהה ביחס לחייהם בכלל ובמצבי קונפליקט חברתי בפרט. הם לומדים לראות את עצמם כ"גיבורים הראשיים" של סיפור חייהם ומבינים את כוחם לשמור על עצמם ועל זולתם.


המסר, המועבר במהלך ההתערבות לתלמידים, הוא שכל אחד יכול להיות "גיבור אל" ושלכל אדם יש שלושה "כוחות אל" – "אל תפגעו, אל תשתקו, אל תעמדו מן הצד".
"כוחות אל" מבוססים על מסוגלות עצמית ועל אמונת התלמיד ביכולתו לשנות ולהשפיע. 

 

ייחודה של הערכה פיתוח אחריות אישית וחברתית והתמודדות עם בריונות הוא באופטימיות ובעוצמה שהיא מפיחה בצוות ובתלמידים. האמונה כי לכל ילד ולכל אדם היכולת להשפיע, לשנות, לתקן בצד ההבנה כי ערבות הדדית היא מפתח לביטחון ולהגנה, הופכים את הטיפול באירועי בריונות ופגיעה למהלך של טיפוח חוסן חברתי והעצמת כוח שפועל לטובה.

 

הערכה מציעה רקע תיאורטי ואקדמי המתאים לכל שלבי החינוך  ותכנית ההתערבות ובה פרק מיוחד לגילאי בית הספר היסודי ופרק מיוחד לחטיבה העליונה.

 

הפיקוח על הייעוץ, מדריכי שפ"י והרכזים הפסיכולוגיים עומדים לרשותכם בכל עת לסיוע וליווי בהטמעת התכנית ובתרגומה לשפה ולתהליך הנכונים לארגון החינוכי שלכם.

 

אנו מזמינות אתכם להטביע את חותמכם האישי והמקצועי בהטמעת הערכה וביישומה.

 

בברכת שותפות והצלחה,

 

עינב לוק                            חנה שדמי     
מנהלת אגף תכניות            מנהלת  אגף א' שפ"י
סיוע ומניעה              

 

 

 

 

 

 

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  14/07/2019