education - חינוך יונת דואר
   
 
 
 
 
 
 
 
 
ניהול למידה - יצירת אפקטי מעבר בין השקופיות והנפשת אובייקטים
 

מצגת אמורה להעביר רעיונות, למקד את הלומדים בנושאים החשובים ומסייעת למורים לנהל את סדר השיעור. שימוש במצגות הכוללות מעברים והנפשות מסייע למורה להדגיש רעיונות מרכזיים, ליצור מתח ולמרכז את תשומת הלב של השומעים ואולי גם ליצור אסוציאציה של איור/גרפיקה עם רעיונות חשובים. לדוגמה, קל לזכור 4 גורמים לפרוץ מלחמת טרויה משום שהם הוצגו כפאזל.
אופיס 2010 מספק שני כלים שמאפשרים לנו  "להחיות" את המצגת באמצעות אפקטים ויזואליים:
• 'מעברים בין שקופיות' מאפשר להגדיר  אפקטים של תנועה המתרחשים בתצוגה 'הצגת שקופיות' בעת מעבר משקופית אחת לשקופית הבאה במהלך מצגת.
• 'הנפשה' מאפשר ליצור אפקטים של תנועה במרכיבי השקופית הכוללים: טקסט, תמונות, צורות, טבלאות, גרפיקת SmartArt וכדומה.
באופיס 2010, לחיצה על מעברים או הנפשות פותחת גלריה המקצרת לנו את זמן הבחירה מתוך השפע הגדול והמגוון המגדירים את אופן התנועה. בנוסף,  אנו יכולים לתזמן את המעברים ולהוסיף צליל מלווה לתנועה.

 

א. היכן נוכל לעשות זאת ובאיזה יישום?

תוכנות האופיס

היישומים

Word

PowerPoint

Excel

מצגת פתוחה- לשונית מעברים

 ולשונית הנפשות

 

 

נדגים את השימוש בכלים אלו במספר תרחישים מחיי בית הספר:
1. חנה המורה לביולוגיה בנתה מצגת המתארת את מחזור המים. במצגת זו השתמשה חנה בהנפשה כדי להמחיש לתלמידים את השלבים במחזור המים.
2. נאוה, המורה לכימיה, בנתה מצגת  המציגה את העקרונות של קשרים כימיים בין יסודות. נאוה השתמשה במעברים והנפשות, כדי להדגיש את סוגי הקשרים, את החלוקה של היסודות למתכות, אל מתכות וגזים אצילים. כלים אלו אפשרו לנאוה לבנות מצגת אינטראקטיבית שבהפעלתה משתתפים גם תלמידים. השימוש במעברים והנפשות, אפשר לנאוה לקיים דיון עם התלמידים בזמן שרק חלקים מהמצגת חשופים.
3. צוות המורים לגיאוגרפיה הכין ליום בחירת מגמות מצגת על המגמה. הצוות החליט כי המצגת תוקרן באופן רציף במשך כל המפגש עם התלמידים על מחשב עם מסך גדול.

 

ב. שימוש באפקטי מעבר בין השקופיות

ב. 1. כיצד ניתן להשתמש בגלריה ליצירת אפקטי מעבר בין השקופיות?

1. נלחץ על לשונית "מעברים"  ונקבל גלריה מרשימה של אפשרויות מעברים בין שקופית אחת למשנה. לא מצאנו? נוכל ללחוץ על הגלילה בסוף הגלריה. לחיצה עליה  תחשוף את המילה: "עוד" ועוד אפשרויות של מעברים יופיעו לפנינו.

 

2. לאחר בחירת אפקט ניתן לבחור ב"אפשרויות אפקט" שקובעות
את כיוון תנועת האפקט: אנכי / אופקי   פנימה / החוצה

 

3. באפשרותנו להגדיר אפקט מעבר זהה לכל השקופיות שבמצגת. לשם כך נבחר בכרטיסיה "מעברים" ובקבוצה " תזמון". בקבוצה "תזמון" נלחץ על "החל על הכל".

 

ב. 2. הגדרת מאפייני תזמון למעבר בין שקופיות

לאחר שהגדרנו את אפקט המעבר לכל השקופיות, אנו יכולים לקבוע גם מאפייני התזמון המתייחסים : למשך המעבר, לתנאים למעבר לשקופית הבאה (ידנית או אוטומטית) וסוג הצליל שילווה את אפקט המעבר בזמן הצגת המצגת.
לדוגמה, לאחר שצוות מורי הגיאוגרפיה הכין את המצגת וקבע אפקטי מעבר לכל שקופית, הם ביקשו להגדיר את מאפייני התזמון הבאים: המצגת תקודם אוטומטית וכל 5 שניות תוצג שקופית חדשה. בזמן המעבר יתווסף אפקט של צליל.
• כדי לבצע פעולות אלו, צוות מורי הגיאוגרפיה בחר בכרטיסיה "מעברים", בקבוצה "תזמון", בתיבה  "קדם שקופית", הם מחקו את הסימון מהתיבה "בעת לחיצת עכבר", ובתיבה "לאחר", הזינו את מספר השניות המבוקש.

• כדי להוסיף צליל מלווה למעבר בין השקופיות, צוות המורים בחר בתיבה "צליל" ומתוך הרשימה שהוצגה, הם בחרו בצליל של  מכונת כתיבה. לאחר מכן, הם קבעו את משך הזמן שהצליל יושמע בתיבה "משך הזמן"

 

ג. שימוש באפקטי הנפשה

ג. 1. כיצד ניתן להשתמש בגלריה להנפשת אובייקטים בתוך השקופיות?

נלחץ על לשונית "הנפשות"  ונקבל גלריה עם אפשרויות רבות  להנפשת האובייקטים שנמצאים בשקופיות במצגת שלנו. אובייקטים שניתן ל"הנפיש" הם: כותרות, תמונות, טבלאות ועוד.  גם כאן, לחיצה על סמלון הגלילה ,  מגלה אפשרויות נוספות הממוינות על פי  קטגוריות כמו: "ללא, הדגשה, יציאה, כניסה, נתיבי תנועה".

 

בתחתית הימנית  מרוכזים אייקונים על פי
הקטגוריות השונות.  בלחיצה על אחד מהם נפתחת רשימת של אפקטים שונים.

 

כרטיסייה נוספת הנמצאת ברצועה העליונה היא "הנפשה מתקדמת".
לחיצה על 'הוסף הנפשה' פותחת רשימה של הנפשות  שונות תחת קטגוריות כמו:  כניסה, הדגשה, יציאה. ובתחתית בצד ימין קיימות רשימות מרוכזות שלחיצה עליהן תביא אפשרויות הנפשה נוספות.
לחיצה על גורם מפעיל, יאפשר לנו לקבוע כיצד  תופיע ההנפשה בעת לחיצה או במעבר אל סימניה

 

לאחר שהוספנו אפקטי הנפשה, אנו יכולים להציג רשימה של כל ההנפשות. כדי לפתוח את חלונית המשימות "הנפשה", בכרטיסיה "הנפשות", בקבוצה "הנפשה מתקדמת", נלחץ על "חלונית הנפשה". חלונית זו מציגה מידע חשוב אודות אפקט הנפשה, כגון סוג האפקט, סדר האפקטים המרובים אחד ביחס לשני, שם האובייקט המושפע ומשך זמן האפקט. בנוסף, אנו יכולים להפעיל את אפקטי ההנפשה, כדי לבחון את השפעה אפקטי ההנפשה שקבענו על  השקופית.

 

ג. 2. כיצד ניתן להשתמש בתזמון לייעול הצגת המצגת שלנו?

לאחר שקבענו את סוגי המעברים בין השקופיות, וסוגי ההנפשות של האובייקטים בתוך השקופיות, אנו יכולים להגדיר תזמון ההתחלה, המשך או השהיה עבור הנפשה של אובייקט.

נדגים את השימוש ביישום זה כדי לשלוט על הצגת המצגת. נאווה, המורה לכימיה, הגדירה את מאפייני התזמון של אפקטי ההנפשה שהוסיפה למצגת שלה. לשם כך לחצה על לשונית "הנפשות" ובכרטיסיית "התזמון" הגדירה את המאפיינים הבאים:
• כדי להגדיר תזמון התחלה, נאווה לחצה על התחלה ובחרה באפשרות "בעת לחיצה"
• כדי להדיר את משך זמן ההפעלה של ההנפשה, נאוה הזינה 5 שניות התיבה "משך זמן"
• כדי להגדיר השהיה לפני תחילת ההנפשה, נאוה הזינה 2 שניות בתיבה "השהיה"

כלי חדשני נוסף ב PowerPoint 2010  הוא "מברשת ההנפשה", המאפשרת העתקה של הנפשות שקבענו כבר באובייקט אחד לאובייקט אחר.  יישום זה מאפשר לחסוך זמן בעיצוב המצגת.
לדוגמה, לאחר שנאוה הגדירה את התזמון לאובייקט הנפשה שבשקופית הראשונה, היא החליטה להעתיק הגדרות אלה לאובייקט הנפשה שבשקופית אחרת. לשם כך
• נאוה סמנה את האובייקט שממנו רצתה להעתיק את הגדרות ההנפשה
• בכרטיסייה "הנפשות" בקבוצת "הנפשה מתקדמת" נאוה לחצה על "מברשת הנפשה"
• נאוה עברה לאוביקט שאליו רצתה להעתיק את הגדרות ההנפשה  וסמנה אותו.

 

 

 

 
 
 
      תאריך עדכון אחרון:  03/11/2010  

עדכוני rss