ארגון ומינהל .3

טכנולוגיית המידע ומחשוב

3.6

 חדשות ועדכונים ב"אוח" - אתר האינטרנט של המשרד - ובאתרי היחידות

3.6-10

1. "אוח" - אינטרנט ומידע חינוכי

1.1 ל"ג בעומר

מה אנחנו באמת יודעים על ל"ג בעומר? מי "המציא" את החג? על ספירת העומר, על ההילולה בהר מירון ועל מנהגים נוספים אפשר למצוא חומר באתר.


כתובת האתר: http://www.education.gov.il/moe/hagut/spr_lg.htm.

1.2 יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

האתר כולל מידע כללי על יום הזיכרון לנופלים במערכות ישראל, על הנצחת הנופלים על ידי הקמת אנדרטות, קטעי ספרות, קטעים מהתנ"ך וכד', הפעלות בנושא יום הזיכרון וקישורים לאתרים הקשורים ליום זה.


כתובת האתר:
http://www.education.gov.il/moe/hagut/yom_hazikaron.htm.

1.3 יום הזיכרון לשואה ולגבורה

האתר כולל קטעי ספרות ושירה על ילדים בשואה, קטעים מן המקורות הקשורים ליום זה, תיאור פרויקטים תיעודיים של ניצולי שואה, ביוגרפיה של יאנוש קורצ'אק, מאגר עדויות ממשפט אייכמן, חומר על הוראת הנושא בגנים וקישור לאתר בית לוחמי הגטאות העוסק השנה ב-60 שנים למרד גטו ורשה.


כתובת האתר: http://www.education.gov.il/moe/hagut/zikaron.htm.

1.4 יום העצמאות

האתר כולל פרטים על תולדות יום העצמאות במערכת החינוך, הצעות לפעילות בגיל הרך, אלבום הרגעים הגדולים והקטנים בתולדות המדינה, ציטטות וכתב חידה בנושא הציונות, מגוון שירים עבריים אהובים וקישורים לאתרי אינטרנט העוסקים ביום העצמאות.

כתובת האתר: http://www.education.gov.il/moe/hagut/atsmaut.htm.

1.5 מדינה בתמונה

זוהי מצגת מרהיבה המציגה אירועים חשובים במדינה משנות ה-50 של המאה ה-20 ועד לשנת 2002: העלייה הגדולה, המדינה המתפתחת, צמיחה בין מלחמות, בצל המחלוקות ושואפים לשלום.


כתובת האתר: http://www.education.gov.il/medina/index.html.

1.6 ממשל זמין - תשלום באמצעות האינטרנט

משרד החינוך מציע שירות חדש במסגרת של "ממשל זמין":
אגרת חופש המידע

חוק חופש המידע מאפשר קבלת מידע כפי שהוא מצוי במשרד בכל הקשור לפעילות המשרד בנושאים שבאחריותו.

המידע ניתן בכפיפות להוראות חוק חופש המידע, התשנ"ח-1998, ולתקנות חופש המידע.המשרד מאפשר תשלום של אגרת חופש המידע באמצעות כרטיס אשראי
באתר האינטרנט שכתובתו:
https://cms.education.gov.il/educationcms/units/hofesh/darkeypniya2. אתרי היחידות

2.1 אתר הממונה על החינוך הבדואי

אתר הממונה על החינוך הבדואי, האחראי על קידום מערכת החינוך במגזר הבדואי, עלה לאוויר. האתר דואג להעברת מסרים, נתונים ומידע בכל הנוגע לחינוך במגזר הבדואי: השתלמויות מורים, מנהלים ומפקחים, פרויקטים במגזר הבדואי, מבחני חומש ומבחני בגרות.

כמו כן האתר נחשב לכתובת הרשמית במשרד החינוך בכל מה שנוגע לחינוך למגזר הבדואי. הוא משמש חוליית קישור בין מנהלים, מורים, תלמידים והורים במגזר.

האתר מאפשר כניסה לפורום המשמש מקום מפגש מקצועי ותרבותי בשאלות ובסוגיות במסגרת החינוך הבדואי. דיון מעניין ופורה בפורום יכול לפתח ולהעצים את המורים במגזר.כתובת האתר: http://www.education.gov.il/Beduim.

2.2 אתר אגף החינוך לערבים

בתחילת אפריל עלה לאוויר האתר של אגף החינוך לערבים. האתר נועד לשרת מפקחים, מנהלים, מורים, תלמידים והורים, ואפשר למצוא בו מידע חיוני על אגף החינוך לערבים ועל מערכת החינוך הערבית במדינת ישראל, ובנוסף טפסים שימושיים עבור מורים, מנהלים ומפקחים.

באתר מתפרסמים מחקרים בתחום החינוך בארץ ובעולם, חוזרים ויזמות חינוכיות ייחודיות לאגף. ויש בו גם קישורים לאתרים שימושיים לעובדי מערכת החינוך.

האתר מאפשר התכתבות עם מנהל האגף על ידי שימוש בקטגוריית "כתבו לנו" וכן ניהול דו-שיח בשימוש ב"חדר הדיונים".כתובת האתר: http://www.education.gov.il/arabedu.

2.3 אתר האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים

תכנית הלימודים במקרא לחינוך הממלכתי לגן ולכיתות א'-י"ב

בימים אלה עלה לאוויר אתר חדש בפורטל של האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים. האתר מוקדש לתכנון לימודים של המקצוע מקרא במערכת החינוך הממלכתית מגן הילדים ועד כיתה י"ב.

באתר:

מסמך תכנית הלימודים על פי חלוקה לחטיבות גיל: קדם-יסודי, יסודי ועל-יסודי
תכנית הלימודים לבית הספר היסודי, מחולקת על פי שכבות הגיל וכוללת שולחן עבודה נוח וידידותי לגולש, הכולל נושאים, מושגים, ניבים וביטויים ומטרות בהלימה לתוכני הלימוד וכן הפניה לטקסטים
הצעות לפעילויות: התבוננות ביצירות אמנות, התנ"ך בראי האמנות ופעילות על סיפור קין והבל (מתוכנן להוסיף עוד ועוד פעילויות מסוג זה)
רב-תחומיות: מאגר יצירות אמנות בזיקה לטקסט המקראי, המאורגנות בהלימה לסדר הופעת הנושאים בתנ"ך וכוללות מראי מקום רלוונטיים למקרא והקשרן לתכנית הלימודים
ביבליוגרפיית עזר: ביבליוגרפיה כללית (קונקורדנציות, אנציקלופדיות ועוד) וביבליוגרפיה להעשרה (התנ"ך באמנות, ניבים, ויאליה)
קישורים: הפניות לאתרים כגון מקרא, מקרא באמנות, פרשנות המקרא, קריינות, פעילויות ועוד.

בהמשך תעובד גם תכנית הלימודים לחינוך העל-יסודי והקדם-יסודי.


כתובת האתר: https://cms.education.gov.il/educationcms/units/tochniyot-
limudim/MikraMam


2.4 אתר המפמ"ר ללשון ולהבעה

האתר ללשון ולהבעה הוא אתר מינהלי שנועד לתקשורת בין המורים ובין הפיקוח על הוראת העברית. מופיעים בו פרסומים רשמיים וחוזרי מפמ"ר, רשימת מדריכות הפיקוח במחוזות השונים, רשימת השתלמויות בפסגות, וכן חומרי לימוד וספרי לימוד שאושרו על ידי המשרד. כמו כן יש בו מקום לשאלות של מורים בכל הנוגע לתחום.


כתובת האתר: http://www.education.gov.il/ivrit.הודעות


חוזר מנכ"ל סה/9(א), כ"ב בניסן התשס"ה, 1 במאי 2005