education - חינוך המינהל למדע וטכנולוגיה - חינוך מדעי טכנולוגי
 
 
 
פורטל התוכן החינוכי
צרו קשר
לאתר המינהל
 
 
 
 
 
אירועים ותחרויות
תחרות הפרויקטים של מגמת חשמל ואלקטרוניקה
 

תשע"ד | תשע"ג | תשע"ב | תשע"א

תחרות תשע"ד

תערוכה ותחרות הפרויקטים של תלמידי מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים ותלמידי מגמת מערכות בקרה ואנרגיה התקיימו ביום שלישי כ"ז אייר תשע"ד, 27.5.2014 בפקולטה להנדסה, אוניברסיטת תל-אביב, רמת אביב.

 לצפייה בהזמנה ובתוכנייה - לחצו כאן

 קול קורא לתחרות הפרוייקטים תשע"ד

 

תחרות תשע"ג

תערוכה ותחרות הפרויקטים ע"ש זוהר כלב לתלמידי מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים ומגמת מערכות בקרה ואנרגיה לשנה זו, התקיימו ביום שלישי כ' באייר התשע"ג, 30.4.2013, בפקולטה להנדסה, אוניברסיטת תל אביב, רמת אביב.

 

 

הפרויקט משותף למינהל מדע וטכנולוגיה בראשות ד"ר עופר רימון ומר יעקב שינבוים מפמ"ר המגמות, הפקולטה להנדסה באוניברסיטת ת"א בהובלת דיקאן הפקולטה מר אהוד היימן ומכובדים נוספים. בתחרות הוצגו פרוייקטים יחודיים של תלמידי המגמות וכן נערך טקס הענקת פרסים לזוכים/ות מקרב התלמידים.

באירוע הוצגו כ – 150 פרויקטים של תלמידי מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים ומגמת מערכות בקרה ואנרגיה, התלמידים המציגים מכיתות י"א-י"ב בתיכון ומכיתות י"ג-י"ד במכללות לטכנאים והנדסאים.
מספר המציגים נע בין 200 -250 תלמידים, ובנוסף הגיעו לצפות בתערוכה מורים, מנחי פרויקטים וכן תלמידים אורחים מכל רחבי הארץ.

  לצפייה בהזמנה - לחצו כאן

לפניכם חלק מן הפרוייקטים שהשתתפו בתחרות:

 לחצו על התמונות להגדלה.  

   

       דוחס חומר גלם למיחזור                  המכללה הטכנולוגית של חיל החימוש                    כספומט מדבר                         כיסא גלגלים המופעל באמצעות
                                                                                                                                                                                   אישון העין

 

תחרות תשע"ב

ב- 30 באפריל 2012, התקיימה תערוכה ותחרות פרויקטים ע"ש  זוהר כלב ז"ל לתלמידי מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים ותלמידי מערכות בקרה ואנרגיה בפקולטה להנדסה, אוניברסיטת תל אביב.

 

 

 להלן פרסום הזוכים לתחרות תשע"ב ע"פ קטגוריות

 

מדגם תמונות מהתחרות

               

פרויקט        רובוט זיקית    מערכת התראה .        חממה ממוחשבת

ביה"ס הולץ     בפעולה      למניעת התנגשות

                                      בנסיעה לאחור

          

צומת מרומזרת             רובוט לנשיאת חפצים       מערכת לבדיקת אלכהול ממוחשבת                                                         והתנגשות טרום נסיעה ברכב

             

ציוד בדיקה צבאי לצד        מתקן בקרה חשמלי         התלמידים מציגים לראש

פרויקט הסעת תלמידים     של מערכת קירור           המינהל מדע וטכנולוגיה את הפרויקטים

 

הקדמה על התחרות                    

 כחלק מהפעילות של מגמות חשמל ואלקטרוניקה, אנו עורכים מדי שנה תחרות פרויקטים של תלמידי כיתות י"ב, הנדסאים וטכנאים מבתי הספר ברחבי הארץ.

השנה (2012) התחרות התקיימה ב-30 באפריל, בבניין האוניברסיטה בתל אביב. התלמידים הציגו את הפרויקטים מול אנשי ההוראה והפיקוח אשר בחנו את דגמי הפרויקט, ובהחלטה משותפת הכריזו על הזוכים בטקס שהתקיים עוד באותו היום בערב.

 

הפרויקטים המבוצעים על ידי תלמידי המגמה עוסקים במגוון רחב של תחומים מעולם האלקטרוניקה, וביניהם ניתן למנות - מערכות תקשורת וידאו ואודיו, רובוטים, תקשורת מחשבים ומערכות בקרה ושליטה.

במהלך השנים ריגשו אותנו במיוחד תלמידים והנדסאים שבחרו כפרויקט גמר לעסוק בתכנון ובנייה של טכנולוגיות אשר מסייעות לאנשים בעלי מוגבלויות.

 

בתחילת הדרך לפני כתשע שנים, אלון כהן - הנדסאי צעיר ממכללת אורט ע"ש חרמץ בירושלים - בנה מערכת שהתחברה לכיסא גלגלים ממונע. את סיפורו תוכלו לקרוא כאן.

פרויקטים חברתיים כמו זה ואחרים, מביאים אותנו להבנה שיש ביכולת ובמקצועיות של תלמידי חשמל ואלקטרוניקה לשנות את סביבתם ולתרום לרווחה הפיזית של אוכלוסיית בעלי המוגבלויות.

היישום של טכנולוגיה מתקדמת בסיוע לאנשים בעלי מוגבלויות, באמצעות רעיונות וביצוע של תלמידים במערכת החינוך, מביא תועלת לכל העוסקים בכך. מסתבר אפוא שהכוונה נכונה של חינוך בתחום הטכנולוגיה העילית יכולה להפיק תרומה ערכית ממשית, אשר משפיעה בפועל על הפרט.

מחלות נוירולוגיות רבות אינן שכיחות די הצורך כדי שלעסקן יהיה הרצון או היכולת הכלכלית לפתח עזרים מספקים לעזרה לאוכלוסייה זו. אנו חשים שבמסגרת משרד החינוך והמינהל למדע וטכנולוגיה בפרט, חשוב לרתום את המורים והתלמידים למסגרת שבה היכולות והמקצועיות מנותבות לעזרת האחר. הניסיון מוכיח שהפרויקטים החברתיים נחרתים עמוק בלִבם של התלמידים וממשיכים אִתם הלאה בבניית העצמי כבוגר.

 

בטקס חלוקת הפרסים של הפרויקטים הנבחרים ד"ר עופר רימון - מנהל המינהל למדע וטכנולוגיה, ויעקב שינבויים - מפמ"ר חשמל ואלקטרוניקה במשרד החינוך, הכריזו על כך שבשנה הבאה תחרות הפרויקטים תעסוק בפיתוח מכשירים אשר יעזרו לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות ויקלו את חיי היום יום שלהם.

אנו מקווים שבעתיד ירתמו יותר אנשי מקצוע מהתעשייה ויעזרו להרחיב רעיונית וביצועית את הפרויקטים, ובכך להרחיב את הפלטפורמה שעוסקת בפיתוח טכנולוגיות אלו, אשר הרווחיות הרגשית שלהן גדולה מכל סכום כספי.

 

  

 

 

תחרות תשע

ביום חמישי כ"ד ניסן תשע"א, 28 באפריל 2011, התקיימה תערוכת פרויקטים של תלמידי מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים ותלמידי מערכות בקרה ואנרגיה בפקולטה להנדסה, אוניברסיטת תל אביב.

 

בתחרות זו השתתפו 12 בתי ספר ו-24 מכללות.

 

צלם: מוקי שוורץ

 


במקומות הראשונים ובקטגוריות השונות זכו פרויקטים, כגון:

 

  1. מערכת ממוחשבת ממונעת אשר זוחלת על שש רגליים בצורת עכביש ועוקבת אחר מערכת ממוחשבת וממונעת הנשלטת על ידי שלט רחוק בעזרת חיישני אינפרה אדום.
  2. מערכת ממוחשבת להפעלת מכשירים אלקטרוניים ביתיים לבעלי מגבלות תנועה.
  3. מערכת מיחזור מים של מכונת כביסה המופעלת על ידי בקר תכנות.
  4. מערכת עקיבה סולרית להפקת חשמל.

 

 

 

 

פרויקטים מתוך התחרות, צלם: מוקי שוורץ

 

אחד הפרויקטים הבולטים אשר קיבל תהודה רבה היה פרויקט הבקרה על מכשירים עבור חולה ניוון שרירים, טל אמזלג.

על הסיפור המרגש של טל תוכלו לקרוא להלן:

 

לפני כשמונה שנים הגיע מר ראובן כלב עם הסטודנטים שלו הלומדים במסלול הנדסאי אלקטרוניקה ומחשבים במכללת אורט גבעת רם לבית החולים אלי"ן בירושלים והודיעו לצוות שהם מעוניינים לתכנן ולבנות מכשירים אלקטרוניים שיסייעו לחולים המאושפזים בבית החולים. אנשי הצוות הפנו את ראובן ותלמידיו לשלומי אמויאל, חולה בניוון שרירים המרותק לכיסא גלגלים ממונע ומנוהג על ידי ג'ויסטיק. שלומי הזיז את הג'ויסטיק באמצעות הסנטר, ועקב מחלתו שגרמה להיחלשות שריריו, הוא התקשה מאוד לעשות זאת. החלום של שלומי היה לשלוט בעגלת הנכים שלו באמצעות הלשון ולא באמצעות הזזת הסנטר.

חלפו חודשים אחדים, ואלון כהן, שהיה אז אחד מהסטודנטים, מימש לשלומי את חלומו והתקין לו מערכת שאפשרה לו להפעיל את עגלת הנכים שלו באמצעות הלשון. הפרויקט נעשה כפרויקט גמר בלימודי הנדסאי אלקטרוניקה ומחשבים בהנחיית ראובן כלב.

 

הפרויקט הוצג בזמנו בתחרות הפרויקטים השנתית של תלמידי מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים הנערכת מדי שנה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל-אביב וזכה בפרס הראשון. כתבה על הפרויקט שודרה במבט לחדשות. לצפיה בכתבה לחץ על הקישור .

 

טל אמזלג החולה בניוון שרירים היה מאושפז גם הוא בבית החולים אלי"ן. משראה את המערכת שפותחה עבור שלומי, ביקש שיפתחו מערכת דומה עבורו. המגבלות של טל שונות מאלו של שלומי: טל מסוגל להזיז את קצה האגודל ואף להרים קלות את רגלו, והוא ביקש להפעיל את העגלה באמצעות תנועות אלה ולא באמצעות הלשון. לאלון, שסיים בינתיים את לימודיו במכללת אורט גבעת רם, נותרו ארבעה חודשים עד לגיוסו לצה"ל, ובזמן הזה הוא תכנן ובנה דור חדש של מערכת עבור שלומי, ואף התקין לטל מערכת שהותאמה במיוחד לצרכיו.

 

 

 

בשמונה השנים שחלפו מאז, אלון התגייס לצה"ל, שירת כהנדסאי אלקטרוניקה בתפקיד פיתוח בחיל מודיעין, השתחרר, למד לימודי הנדסה באקדמיה, והיום הוא מהנדס מחשבים. הוא עובד על פיתוח מוצר מסחרי במסגרת חברת הזנק שהוא מקים. אלון שמר על קשר עם שלומי  ועם טל ותחזק את המערכות שהתקין עבורם. לפני שנים אחדות שלומי נפטר.

מערכת ניהוג עגלת הנכים שאלון בנה עבור טל העניקה לו עצמאות במידה שאפשרה לו לצאת מבית החולים אלי"ן ולהתגורר בדירה משלו, כשמטפל צמוד אליו מסייע לו בפעולות היום-יומיות. טל אף למד לבנות אתרי אינטרנט.

לאחרונה, אלון החליט לשדרג את יכולת התפקוד של טל ולבנות עבור טל מערכת שתאפשר לו לא רק לשלוט בעגלת הנכים שלו, אלא גם בעוד מערכות אלקטרוניות בבית כמו מכשיר הטלוויזיה והמחשב. אלון צירף אליו מהנדס נוסף, רועי ביטון, וביחד הם הנחו שני סטודנטים, איגור חנוכייב  ומשה ואזנה, שביצעו את הפרויקט במסגרת לימודיהם לקראת דיפלומת טכנאי אלקטרוניקה ומחשבים במכללה הרב תחומית ע"ש ליידי דייויס  בירושלים.

 

המערכת שפותחה הוצגה לאחרונה בתחרות פרויקטים של תלמידי מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים ומגמת מערכות בקרה ואנרגיה שהתקיימה באוניברסיטת  תל-אביב וזכתה בפרס הראשון בקטגוריית טכנאים.

 

 

מתוך תחרות הפרויקטים מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים אשר התקיימה
ב-28.4.2011,
צלם: מוקי שוורץ

 
 
 
    תאריך עדכון אחרון:  31/10/2015  

עדכוני rss