education - חינוך יונת דואר
   
 
 
 
 
 
 
 
 
פבלישר -Publisher שיפור ייצוג המידע
 

בית הדפוס הפרטי שלך נמצא במרחק קליק אחד ובתוך המחשב שלך.
ה- Publisher היא תוכנה בתוך ה-Office  שמסייעת לנו ליצור, לעצב ולפרסם את כל חומרי ההוראה, למידה, הערכה שלנו. התוכנה, תומכת בייצוא של חומרים שיווקיים וחומרי תקשורת כמו: ידיעונים, חוברות, כרטיסי ברכה וכרטיסי הזמנה, כרטיסי ביקור, גלויות, כרזות, מודעות, לוחות שנה, מעטפות, תעודות (כמו תעודת הצטיינות), נייר מכתבים אישי, פרסומי דואר אלקטרוני ועוד, שנראים כאילו יצאו זה עתה מבית דפוס  מקצועי. זוהי תוכנה המשלבת יכולת לעיבוד תמלילים עם עריכה ועיצוב גרפי. אנו יכולים ליצור חומרים המיועדים להדפסה, לשליחה בדואר אלקטרוני ופרסום באינטרנט בעזרת סביבת עבודה ידידותית ביותר, שהולכת אתנו יד ביד ומנחה אותנו לאורך התהליך.
באמצעות Publisher 2010 ניתן לבצע משימות במהירות וביעילות. התוכנה כוללת רצועות כלים המאפשרות התאמה אישית לצרכים שלנו והנגישות אליהם רבה יותר.  התצוגה המוקדמת לכל תוצר, עם אפשרות לעבור מעמוד לעמוד בו ולגרור תמונות שיעמדו לרשותנו בסידור עמודים אחר, מקלים מאד על העבודה. תצוגת מאחורי הקלעים (Backstage) מאפשרת בקלות רבה יותר לשמור, לשתף, להדפיס (במדפסת הביתית או לשלוח לבית דפוס) ולפרסם מסמכים בקליקים ספורים בלבד. שמירת הקבצים נעשית בפורמט ייחודי לתוכנה עם סיומת PUB (לדוגמה שם קובץ: pub    .ברכה), ניתן לשמור גם כקבצי WORD, כקבצי אינטרנט, כקבצי JPEG וכקבצי PDF.

 

א. היכן נוכל למצוא את התוכנה?

תוכנות האופיס

היישומים

Word

PowerPoint

Excel

Publisher

היכרות עם החידושים ב- Publisher 2010

 

 

 

 

 

 

כשנפתח את המחשב, "כל התוכניות"- "מיקרוסופט אופיס" –
נבחר בסמלון עם ה- P              על רקע ירקרק.

 

נתאר מספר תרחישים לדוגמה שבהם השימוש בתכנת  Publisher יכול לסייע למורים בעבודתם:
• חנה, מחנכת כיתה ח, החליטה להכין לוח שנה חודשי שיתלה בכיתה. חנה השתמשה בתכנת Publisher כדי להכין לכל חודש תכנית המציגה את הפעילויות היחודיות המתוכננות לאותו החודש.
• צוות מורי כיתות א' החליט להכין מגוון של תעודות שיחולקו בסוף כל שבוע לתלמידים שהצטיינו בביצוע המטלות שהוטלו עליהם באותה שבוע. צוות המורים השתמש בתבנית של תעודות פרס שתכנת Publisher מציעה כדי להכין מגוון תעודות על הצטיינות בקריאה, בכתיבה, תנהגות נאותה וכדומה.
• רכז החברה החליט לעודד את תלמידי בית הספר להשתתף בהכנת עלון של בית הספר. רכז החברה השתמש בתבנית "עלון בית ספר", שתכנת Publisher מציעה, ובהנחיות המצורפות לה. תבנית זו גם סייעה לו להדריך את התלמידים שהתנדבו כיצד מכינים עלון בית ספר.
• יפה, מחכנת כיתה א', הכינה כרטיסיות קריאה לתלמידים. כדי להקל על התלמידים את הקריאה, היא הבליטה ורווחה את האותיות שבכל מילה.
• הנהלת בית ספר תיכון החליטה להכין חוברת המכילה מידע על בית הספר והמגמות שבה.  החוברת זו, שהופקה בתכנת Publisher, נשלחה לכל בתי האב בעיר. ההנהלה קיוותה שמידע זה יעודד תלמידים שסיימו חטיבת ביניים לבוא ללמוד בבית הספר

 

ב. כיצד ניתן להשתמש בחידושי ה- Publisher באופיס 2010?

1. תבניות מעוצבות מראש הניתנות להתאמה אישית.
לרשותנו תבניות לעיצוב באיכות גבוהה הזמינות לנו במחשב שלנו. בנוסף ניתן לאתר תבניות שנוצרו על-ידי עסקים ומשתמשים אחרים של Publisher ולהשתמש בתבניות שבאתר האינטרנט של ה-Office.com. ניתן גם להתאים את התבניות לצרכים שלנו ולשתף משתמשי ה-Publisher בתבניות שיצרנו.
כדי לצור מסמך חדש, נבחר בכרטיסייה "קובץ" ובפקודה "חדש". באיור הבא, ניתן לראות את מגוון התבניות ליצירת תוצרים שונים על פי מיונן לקטגוריות שונות, הזמינות במחשב וזמינות לנו ברשת. ישנם תבניות "ריקות" המגדירות גדלים מקובלים של עמודים ובהן אנו יכולים לעצב את הפרסום כרצוננו.

 

ג. להכין תוצר על הצד הטוב ביותר

ה- Publisher מאפשר לנו להכין  תוצר ברמה גבוהה באמצעות מספר כלים העומדים לרשותנו:
1. "תצוגה מקדימה" – מאפשרת לנו לקבל הדמיה כיצד יראה התוצר הסופי ולשפרו
לפני שניצור מסמך חדש. כאשר נבחר תבנית זמינה, נקבל בחלון השמאלי את הצגה של התבנית שבחרנו וכלים (כגון ערכת צבעים, גופנים ועוד)  שמאפשרים לשנות ולהתאימו לצרכים שלנו

 

2. כלי עריכה לשונית יאפשר לנו לעשות הגהה-
 לאתר שגיאות, לבדוק איות, אוצר מילים.
 כמו כן לבדוק את השפה ולתרגם במידת הצורך. לשם כך נבחר בכרטיסייה "סקירה"
ובקבוצה "הגהה".

 

3. יש אפשרות להשתמש בכרטיסייה "הוספה" ובקבוצה "אבני הבניין" כדי להוסיף ולהתאים קטעי תוכן מגלריות זמינות  ומקוונות, כגון כתבות עמוד,  פרסומות, לוחות שנה.

 

ד. טיפול בתמונות באמצעות כלי תמונה משופרים ב- Publisher 2010.

ב- Publisher 2010, ישנם כלי תמונות כמו בשאר התוכנות באופיס 2010. לדוגמה, בחרנו בתבנית לוח שנה. הצבעה על התמונה, תפתח סרגל כלים של "כלי תמונות"

 

תפריט של טיפול בתמונה מאפשר לטפל במאפיינים הבאים: בהירות, חדות, צבע חדש, דחוס תמונה, שנה תמונה אפס תמונה, סגנונות תמונה, גבול תמונה, צורת תמונה, כיתוב, אפקטי צל (לפירוט, ראו קובץ 5. אפקטים אמנותיים לתמונות לשדרוג תוצרים חינוכיים)

 

ה. שדרוג הטקסט באמצעות גופנים וערכות גרפיקה שונות

Publisher 2010  מספק כלים חדשים המאפשרים לנו להפוך טקסט רגיל למלאכת מחשבת.  חשוב לזכור שעל מנת  להקליד טקסט צריך להוסיף תיבת טקסט ולהקליד בה (כמו ב-PowerPoint).
נעמוד בדף חדש בתוכנת ה- Publisher , נבחר בכרטיסייה "הוספה" ובקבוצה "טקסט" נבחר ב "צייר תיבת טקסט" .
בלחיצה על תיבת הטקסט יפתח סרגל של "כלי תיבות טקסט" ו- "עיצוב האובייקט" מתחתיו ונפתחות אפשרויות של עיצוב טקסט כמו אלו בסרגל שבאיור הבא. הסרגל כולל כלים לטיפול בטקסט, בגופנים, יישור טקסט, קישור, אפקטים.

 

בנוסף הסרגל כולל כלי טיפוגרפיה שונים כמו: אות פתיח, סגנון מספר, חיבור אותיות, ערכות מסוגננות, מפוזר והחלפת סגנונות. לדוגמה,  כדי להבליט אות פתיח בכרזה: "שלום כיתה א", תחילה נוסיף תיבת טקסט בה נרשום את המילים
"שלום כיתה א". לאחר מכן נסמן את תיבת  הטקסט ובכרטיסיה "כלי תיבות טקסט", נלחץ על "עיצוב אובייקט", ובקבוצה של "טיפוגרפיה"  נלחץ על "אות פתיח" תיפתח תיבה עם מגוון אפשרויות לביצוע.

 

ניתן להתאים את  הטקסט לילדים עם קשיי קריאה.
בכרטיסייה "כלי תיבות טקסט" נבחר בקבוצה "גופן" ונלחץ על הלשונית בפקודה "AV".  בתפריט
העליון שיפתח נבחר באחת מהאפשרויות
בשונות של ריווח בין האותיות במילה.
לדוגמה, אם תלמיד מתקשה בקריאה, נוכל לעזור לו באמצעות ריווח גדול יותר.
בדוגמה העליונה ריווח "רפוי מאד" ובדוגמה התחתונה ריווח "צמוד מאד".

 

ה. מעורבות ושליטה בעיצוב ובפריסה

כדי להוסיף צורות  ולערוך אותן ב- Publisher 2010, נבחר בכרטיסייה "הוספה" , בקבוצה  "צורה"  נלחץ על ובפקודה "צורות". כשנוסיף למסמך צורה כלשהי, יפתח ברצועת הכלים כרטיסייה  "כלי ציור" ובה הקבוצה "עיצוב אובייקט". קבוצה כוללת מספר פקודות להוספת צורות ועריכתן, גלריה לסגנונות צורה, וכלים רבים לטיפול בהם: כלי מילוי, מתאר צורה ושינוייה, אפקטי צל ואפקטים תלת ממדיים למיניהם. (מימין לשמאל)

 

לדוגמה נתאר כיצד להכין הזמנות חגיגיות למסיבת הסיום של הכיתה.
• ניצור פרסום חדש ונבחר בתבנית דף ריק. 
• נבחר בכרטיסייה "הוספה" ובקבוצה "איורים", נבחר צורות חדשות אותן נוסיף לדף שלנו.
• נוסיף את הטקסט ונעצב אותו כרצוננו.
• נעצב רקע לכל צורה בעזרת הכרטיסייה "כלי ציור" וקבוצת הפקודות "עיצוב אובייקט"
• לסיום נעצב את העמוד, נבחר בכרטיסיה "עיצוב עמוד" ובקבוצה "ערכות צבעים".

 

ו. תצוגה מקדימה להדפסה

לעיתים מה שאנחנו רואים – זה לא מה שאנחנו מקבלים...ב- Publisher 2010, ניתן לראות בדיוק כיצד תיראה העבודה שלנו לאחר שתודפס. לשם כך נבחר בכרטיסייה "קובץ" ובפקודה "הדפס". בחלון השמאלי יוצג המסמך הסופי.

 

ז. שמירה לצורך שיתוף בתוצרים שלנו

נוכל לשתף בקלות רבה את האחרים בתוצרים שלנו.
נבחר בכרטיסייה "קובץ" ונלחץ על הפקודה "שמור ושלח" .נשמור את התוצר בתבנית PDF או XPS, או נשמור עותק באחת מתבניות התמונה העומדות לבחירתנו, כגון jpeg, להדפסה ולשיתוף בקלות. ניתן גם לשמור אותו  כקובץ HTML    לפרסום אינטרנט. או שמירת דף אינטרנט כפרסום להדפסה: " קובץ – המרה לפרסום הדפסה".

 
 
 
      תאריך עדכון אחרון:  03/11/2010  

עדכוני rss